Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 6. 4. 2020 meniny má Irena

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
32
Dominik Vetrák
1. máj 2015, 18:22
Čas čítania: 5:03

Avengers 2 vás dostanú najmä humorom a originálnosťou, hĺbkou však nezaujmú (Recenzia)

Joss Whedon to aj zvládol, no zároveň aj sklamal. Age of Ultron ponúka haldu vtipov a efektných akčných sekvencií, no na poli letných blockbusterov vo finálne neobstojí.

Dominik Vetrák
1. máj 2015, 18:22
Čas čítania: 5:03
Avengers 2 vás dostanú najmä humorom a originálnosťou, hĺbkou však nezaujmú (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
32
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Posledné mesiace boli na nevydržanie. Niežeby sme sa išli za Avengermi zblázniť, ale Disney nám to čakanie pekne znepríjemňovalo nekončiacou vlnou nových záberov a spoilerov. Ako človek, ktorého povinnosťou je sledovať všetky filmové novinky, som sa bohužiaľ nedokázal všetkému vyhnúť. Pred kinom som mal pocit, že ma Avengeri sklamú, že Joss Whedon to po druhý raz nezvládne a že prakticky viem zhrnúť dej celého filmu už pred premiérou. Som veľmi rád, že môžem bez akýchkoľvek výčitiek tvrdiť, že som sa v mnohom mýlil a dokonca ma príbeh, respektíve priebeh snímky, dokázal prekvapiť. 

Písal som to už neraz a v tomto prípade mi ani svoje opakovanie nepríde zbytočné, naopak, pripomenutie faktu, že každá snímka z MCU patrí do iného žánru je dôležité. Iron Man 3 je thriller, respektíve niečo na hranici techno-thrilleru, prvý Cap je dobrodružno-akčný vojnový príbeh, zatiaľ čo druhý už skvelý politický thriller. Thor je fantasy, Guardians of the Galaxy je space opera, Ant-Man bude heist movie, Hulk sa zase tváril byť tak trochu psychologickou drámou s množstvom CGI. V roku 2012 ale prišli Avengers so skvelým záporákom a niečím, čo tu predtým ešte nebolo. Spojením najlepších komiksových hrdinov od Marvelu, skvelej akcie, humoru a nezabudnuteľných scén s postavami, ktoré jednoducho nemôžete nemať radi, vznikol film, ktorý sa nedal len tak niekde zaradiť.

 

 Avengers 2 vás dostanú najmä humorom a originálnosťou, hĺbkou však nezaujmú (Recenzia)


Niekto teda môže fakt, že Age of Ultron nemá svoju tvár a ide „len“ o letnú blockbusterovú jazdu plnú drahých akčných sekvencií a neuveriteľnej dávky humoru bez hlbšieho charakteru považovať za negatívum. Našťastie, ja to tak vôbec nevnímam. Dostal som presne to, čo som ako fanúšik Marvelu chcel. Zábavné dialógy, úžasné súbojové scény, návrat Avengers hlavne z hľadiska rozvíjania ich vzájomných vzťahov, no a v neposlednom rade aj vcelku drvivý dopad na MCU. Nielenže sa nastolila linka pre Civil War, Age of Ultron uzavrel 2. Fázu a pripravil pôdu pre Thanosa a spol. Ak ste si čítali recenzie, ktoré tvrdili, že sa nedočkáte žiadneho wow momentu, ktorý si budete pamätať ešte dlho po opustení kina, buď tú recenziu písal človek, ktorému už ide Marvel hore krkom, alebo mu Age of Ultron jednoducho nesadlo. Úprimne, ja sa neviem dočkať druhej projekcie už len kvôli Hulkbuster vs Hulk súboju a hlavne jednej špecifickej scéne.

 

Ak Joss Whedon pred dvoma rokmi tvrdil, že Age of Ultron bude temnejšie, vážnejšie a hlbšie, buď klamal celý svet, samého seba, alebo sa jednoducho fakt snažil, ale vo finále mu to akosi nevyšlo. Charakterový presah je takmer nulový, vývin postáv z psychologického hľadiska je takmer nepodstatný a miesto toho, aby sa opieral o dramatické momenty, ktoré vyzerajú skôr trápne a jemne klišé, sa opiera o humor, čo celú snahu o zachytenie akejsi vnútornej zmeny u postavy zabíja.

 

Avengers 2 vás dostanú najmä humorom a originálnosťou, hĺbkou však nezaujmú (Recenzia)

 

Nedočkáme sa ani žiadnej temnoty, ktorú mal pravdepodobne priniesť záporák Ultron. Ten je jednoducho nudný a okrem pár hlášok, za ktoré vďačí scenáru Jossa Whedona, neponúkne vôbec nič. Dokonca nemá ani žiadne cool scény. Za všetky sympatie, ktoré vo vás vzbudí, môžu Avengers, ktorí s ním bojujú. Čerešničkou na torte je potom jeho uponáhľaný a nedotiahnutý/nedostačujúci (vyber si) origin. Dokonca aj Vision v podaní Paula Bettanyho, ktorý má len dva dialógy, je na tom z hľadiska atraktivity postavy oveľa lepšie, než samotný Ultron. Zamrzí aj fakt, že pri jeho vzniku máte dojem, že je to skutočne akýsi Messi vášho tímu. Vision je ale v boji War Machine volume 2, ktorého jediná podstatná úloha je zneškodnenie Ultrona v istej forme, v akej by to nezvládol nik iný. Za to ale môže jednoznačne počet postáv pred kamerami.

 

Možnosť, že budete spokojní s dvojičkami, Visionom či dostatkom priestoru pre všetky postavy je takmer nereálna. Tých 135 minút je pre obsah filmu jednoducho málo a cítiť to pri takmer každej postave. Taký Iron Man je jemne potlačený do úzadia, zato Hulk má viac priestoru, no nemusíte sa báť, že by bol nudný. Každá scéna s ním je totiž brilantná. Podstatne väčší priestor dostal Hawkeye, ktorému sme sa konečne dostali pod kožu. Po sťažnostiach, že nemá vlastný film a v Avengers bol skôr do počtu, si v tíme vymodlil zaujímavé miesto. Thor vďačí za sympatie len neuveriteľne charizmatickému Chrisovi Hemsworthovi. Ten do svojej roly pridáva niečo viac, čím ju zachraňuje.

 

Ako to teda funguje na plátne? Nuž, akcia je úžasná, Avengeri konečne bojujú ako jeden tím, sú zohratí, sú vtipní, sú efektívni, no zároveň mimoriadne efektní, čo poteší najmä obecenstvo. Okrem audiovizuálneho potešenia, ktoré je cítiť vo veľkej miere, rovnako ako veľký budget, sa dočkáte mimoriadne vtipných hlášok či dialógov. Na jednej strane som rád, že Whedon s Avengermi končí, keďže už cítiť jeho nechuť pracovať s nimi, ako aj čiastočnú neschopnosť udržať ich všetkých na plátne v logicky podložených situáciách s dostatočným psychologickým progresom, na strane druhej si nie som celkom istý, či bratia Russoovi dokážu Avengerom dať toľko humoru a originálnosti, aké s ľahkosťou produkuje Whedon. 

 

Avengers 2 vás dostanú najmä humorom a originálnosťou, hĺbkou však nezaujmú (Recenzia)


Dej ako taký zaujímavý je, zápletka je však prudko neoriginálna, nudná a očakávaná, rovnako ako pohnútky a motivácia hlavného záporáka. Ultron je jednoducho sklamaním v každom bode, vrátane jeho dizajnu. Miestami ma zaskočili až príliš očividné a zbytočné trhliny v scenári a iné nelogické chovania postáv. Spoilovať vám to nebudem, pri premietaní to je miestami až do očí bijúce. Našťastie, stopáž, hoci presahujúca dve hodiny, vás nikdy nenechá vydýchnuť si ani na chvíľu. Na plátne sa vždy niečo deje, nikdy sa nenudíte a počas celého toho premietania sa fenomenálne zabávate. V tomto bode sequel výrazne prekonáva prvý film. Akcia, dialógy, humor, to všetko je lepšie, než v prvých Avengers. Práca s vysokým počtom postáv však už pokrivkáva, dvojičky na čele so záporákom sú nudné a zbytočné, no a o potrebe mať všetkého viac a v oveľa väčšej forme ako naposledy ani nehovoriac. Aj Age of Ultron bohužiaľ trpí syndrómom lákajúcim režiséra do vôd, z ktorých niet úniku. Do vôd, v ktorých vám filmoví fanšúšikovia, vaši diváci, našeptávajú, že pokiaľ to tentoraz nebude väčšie, pokiaľ nebude viac výbuchov, pokiaľ nebude viac postáv, jednoducho, pokiaľ to celé nebude globálnejšie a (navonok) epické, so správnym prístupom sa to bude jednoducho vylučovať. Všetci dobre vieme, že to pravda nie je. Posledný negatívny bod: Product placement. To vážne?

 

Avengers 2 vás dostanú najmä humorom a originálnosťou, hĺbkou však nezaujmú (Recenzia)


Avengers: Age of Ultron sú pre komiksých fanúšikov a fanúšikov MCU splneným snom. Pre fanúšikov filmu, ktorí sú s týmto druhom umenia v kontakte už dlhšiu dobu, sú však aj jemným sklamaním. Ja, ako zástupca oboch táborov, stojím teda na rázcestí, ktoré vytýči moje rozhodnutie. Nedokážem si však pomôcť. Zabavil som sa náramne, dej ma v jednom bode skutočne prekvapil, Avengeri boli skvelí (veľkoleposť akcie a humor sa pritom nedajú porovnať so žiadnym iným blockbusterom), no a taktiež sme sa znova o čosi viac pohli k smerom veľkému Thanosovmu finále. Dojem ale pokazilo až zbytočne veľké množstvo postáv, v niektorých prípadoch dokonca až ich samotná zbytočnosť a taktiež fakt, respektíve pocit, že Whedon by to na tretíkrát už rozhodne nedal, keďže už je miestami cítiť jeho nevôľu a únavu. V konečnom dôsledku hodnotím Age of Ulton veľmi dobre. Zároveň som si však vedomý toho, že mohli byť niečím oveľa lepším, niečím oveľa hlbším a niečím, čo by skutočne stálo za oslavné chóry. Síce sa ale cítim ako nadmieru uspokojený divák komiksového veľkofilmu, no zároveň ako jemne sklamaný človek, ktorý uveril sľubom a PR rečiam o tom, že tentoraz to bude iné. Nebolo. 7,5/10. 

PS: Hodnotenie 7,5 vôbec nie je zlé! Dokonca si myslím, že po druhýkrát a v 2D (pretože 3D je úplne zbytočné, ako vždy) to bude pokojne aj tých 8/10. A ja vám radím, aby ste do toho kina skutočne išli. Garantujem vám, že sa slušne zabavíte!

 

A nezabudnite, Filmkult vám už čochvíľa prinesie ďalší článok zo Sveta Marvelu, ktorý sa pozrie na to, ako zmenil Age of Ultron udalosti MCU.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.