Na Slovensku sa mladí osamostatňujú až okolo 31. roku života, čo je jeden z najvyšších vekov v Európskej únii.
Mladí Slováci sa v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami osamostatňujú pomerne neskoro, informuje o tom TASR. Podľa najnovších štatistík Eurostatu sa mladí ľudia na Slovensku od rodičov osamostatňujú až tesne pred dosiahnutím 31. roku života, čo je druhý najvyšší vek v rámci krajín Európskej únie - na prvom mieste v rebríčku sa nachádza Chorvátsko.
Priemer v EÚ je pritom okolo 26 rokov. Tento trend je najviac viditeľný v krajinách ako Chorvátsko, Španielsko a Taliansko, ktoré vykazujú podobné hodnoty. V severských krajinách, ako Fínsko a Dánsko, je tento vek výrazne nižší, pričom mladí ľudia sa osamostatňujú už vo veku približne 21 až 22 rokov.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mladí Slováci osamostatňujú až v tak vysokom veku, je najmä problematika dostupnosti bývania či nedostatok pracovných príležitostí. Jedným zo špecifík Slovenska je nedostatok nájomného bývania.
Až 93 % ľudí na Slovensku žije vo vlastných nehnuteľnostiach, pričom približne dve tretiny z nich nie sú zaťažené hypotékou. Priemerný vek v EÚ pre odchod chlapcov je 27 rokov, zatiaľ čo pri dievčatách je to o dva roky menej. Na Slovensku odchádzajú muži z domu v priemere vo veku až 32 rokov, pri ženách je to necelých 30 rokov.