K založeniu farmy ich priviedla aj osobná skúsenosť s tráviacimi ťažkosťami po konzumácii bežného mlieka. Ich rodinná farma s vlastnými mliekarenskými výrobkami si rýchlo získala obľubu aj medzi známymi osobnosťami. Ako vyzerá práca na farme?
Manželia Marián a Dominika založili rodinnú farmu Madonan v Kľačanoch. Prácu majú rozdelenú tak, že Dominika sa stará o receptúry, celý deň trávi vo výrobni, a manžel trávi väčšinou času na farme. Okrem výrobne majú aj kontaktnú farmu, ktorú však pre slintačku a krívačku museli zatiaľ zavrieť. „Na začiatku sme mali iba sen. Začínali sme pod holým nebom s jednou kravou, ktorú sme dojili na predlžovačke a prvé syry a jogurty sme robili na plynovom variči,“ hovoria pre Refresher.
Farmárska spoločnosť Madonan z obce Kľačany sa špecializuje na produkciu A2A2 mlieka a mliečnych výrobkov. Toto mlieko obsahuje výlučne A2 beta-kazeín, čo môže byť vhodnejšie pre ľudí s tráviacimi ťažkosťami alebo intoleranciou na bežné mlieko. Produkty od šikovných manželov si obľúbili aj známe tváre, Samuel Pirát Krištofič z Oktagonu dokonca otvoril pobočku v Bratislave.
„Na začiatku sme mali len 3,5-hektárový pozemok. Aby sme ho mohli kúpiť, upraviť a postaviť na ňom farmu, predali sme všetko, čo sme vlastnili, a vložili sme do toho celý náš sen. Ani to však nestačilo, preto sme si museli zobrať úvery a pôžičky v celkovej výške 200-tisíc eur, aby sme raz mohli otvoriť našu farmu.“
- Ako začínali a čo boli najväčšie výzvy.
- Koľko si zobrali úver.
- Ako vyzerá práca a výroba na rodinnej farme.
- Kedy ich začali navštevovať známe tváre a kto bol prvý.
- Ako vznikla spolupráca s Pirátom Krištofičom a prečo s ňou súhlasili.
Páči sa ti naša tvorba? Pridaj sa do klubu Refresher+. Aj vďaka tvojej podpore dokážeme prinášať kvalitné články. Okrem množstva benefitov, ktoré na teba čakajú, získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu.
Začiatky s jednou kravou v areáli v katastrofálnom stave
„Na začiatku sme sa pustili do skultúrnenia zanedbaného pozemku, bol v skutočne zlom stave. Vyčistili sme ho, vysadili trávu a postupne sme si zaobstarali prvé zvieratá ako kozy, ovce, mangalice, husi, sliepky. Začali sme teda v malom hospodáriť, čo bol môj sen už od detstva.“
Neskôr si povedali, že si kúpia aj koňa a odvtedy ich to úplne chytilo. Postupne mali päť koní. „Keď prišiel Covid a všetko bolo pozatvárané, ľudia trávili čas v prírode a často chodili okolo nášho pozemku. Stávalo sa, že sa nás pýtali, či by sa mohli prísť pozrieť na kone alebo iné zvieratá. A tak sme sa s manželkou, ktorá bola vtedy ešte učiteľka, rozhodli, že vytvoríme kontaktnú farmu.“
Začali budovať ploty, prístrešky, búdy a aj menší bar. Keďže raz navštívili jednu farmu v Česku, kde mali veľké nafukovacie trampolíny, rozhodli sa ich objednať aj oni. Tak vznikla ich malá farma a spojenie hospodárskych zvierat s priestorom na pohybové aktivity pre deti aj dospelých.

Asi po roku si zaobstarali na svoju farmu aj kravu. „Dovtedy som sa mliečnym výrobkom vyhýbal, po ich konzumácii som sa necítil dobre, mal som tráviace problémy. Keď som ich prestal jesť, cítil som sa výborne. Preto sme si povedali, že skúsime mať vlastnú kravu a zistiť, či to bude iné, a aj bolo.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako začínali a čo boli najväčšie výzvy.
- Koľko si zobrali úver.
- Ako vyzerá práca a výroba na rodinnej farme.
- Ako vznikla spolupráca s Pirátom a prečo na to kývli.