Ak by unikátny dom nikto nekúpil, pravdepodobne by ho zbúrali. Peter sa chytil príležitosti, kúpil ho a pomaly ho začal vlastnoručne rekonštruovať. Vytvoril umelecké dielo, do ktorého sa zamilovali aj zahraniční hostia. Časť domu je zapísaná v UNESCO.
Peter Šimo pochádza zo stolárskej rodiny. Vyštudoval drevársku školu a potom dlho pracoval a žil v zahraničí. Okrem toho sa venuje aj zariaďovaniu interiérov. Svoje skills odprezentoval v Dome na Hradbách, kde každý detail aj nábytok prešiel jeho rukami. V apartmáne trávil na začiatku dni a noci, aby ho dostal do podoby, v akej je. Dnes ho môžu obdivovať hostia, keďže slúži ako ubytovanie.
„Žil som istý čas v zahraničí a späť na Slovensku som približne šesť rokov. Dom som kúpil, dal som do toho vlastne všetky svoje úspory, čo som za 10 rokov zarobil v Írsku. Rekonštrukciu som však začal už skôr, okolo roku 2014 alebo 2015. Najskôr išlo hlavne o exteriér. Keď som sa vrátil domov, pustil som sa do interiéru, ktorý postupne riešim už šesť rokov. Keď máte milióny a dáte všetko vyrobiť, ide to ľahšie. A keď ich nemáte, tak tá robota okolo domu je asi navždy,“ hovorí Peter pre Refresher.
Ide o historickú budovu z 19. storočia, ktorá stojí na hradobnom opevnení mesta a skladá sa z historickej budovy a prístavby. V jednej časti objektu sa nachádza sídlo ich firmy a v druhej časti má projekt Airbnb. Do budúcna plánuje Peter urobiť v podzemnej katakombe aj wellness. „Niektorí hovoria, že je to také slovenské Santorini.“
Ubytovanie si obľúbili aj hostia zo zahraničia. Niektorí sa dokonca vracajú opakovane, cítia sa tam ako doma a Peter s nimi zostal byť dobrý kamarát. Chce, aby ľudia, ktorí prídu, neodchádzali len s obrazom, že Slovensko je krajina so zlou vládou a večnou negativitou. Aby to nebolo stále len o tom, čo všetko je tu zlé.
Mojím cieľom je, aby si odtiaľto odniesli zážitok. Aby povedali: „Boli sme v Levoči, na Slovensku, a bolo to úžasné. Mali sme krásne ubytovanie, bol tam skvelý človek, ktorý nám poradil kopu vecí. A vtedy si spomenú, že tí Slováci sú fakt milí. A to je pre mňa najviac. Vedieť, že som niekomu pomohol a že sa tu cítil dobre.”
- Koľko ho dom stál.
- Ako ho prerábal.
- Akú má skúsenosť so zahraničnými hosťami.
- Ako sa k domu dostal.
Dom nikto nechcel kúpiť
„Tento dom bol už dávnejšie na predaj. Môj otec tu mal kedysi dielňu na nábytok a bol v podnájme. Podľa toho, čo viem, majiteľ chcel dom predať a druhú časť zbúrať, ponechať len historickú baštu. Nakoniec sa naskytla príležitosť a otec dom odkúpil. Istý čas ho užíval, ale keď išiel znovu na predaj, nikto ho nechcel, bola to úplná ruina,“ hovorí.
Peter vtedy žil v zahraničí a pôvodne nemal v pláne vytvoriť z toho ubytovanie. Avšak počas svojich častých ciest sa inšpiroval rôznymi štýlovými miestami a napadlo mu, že by mohol dom odkúpiť, investovať doň a niečo z neho vytvoriť. Mal peniaze ušetrené a namiesto bytu sa rozhodol dať šancu tomuto projektu.
Veľa ušetril, keďže prerábal svojpomocne
Chcel vytvoriť zážitkové ubytovanie, niečo, čo nie je bežné. Hovorí, že už len samotný fakt, že je to priamo na hradbách, dáva hosťom unikátny zážitok.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko ho dom stál.
- Ako ho prerábal.
- Akú má skúsenosť so zahraničnými hosťami.