Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
dnes 22. apríla 2025 o 10:48
Čas čítania 1:15
Karolína Uličná

Zdvorilé slovíčka stoja ChatGPT milióny eur: „Prosím“ a „ďakujem“ extrémne zvyšujú náklady na energiu

ZAUJÍMAVOSTI CHAT GPT OPENAI UMELÁ INTELIGENCIA
Uložiť Uložené

ChatGPT pri spracovaní miliardy dopytov denne spotrebuje ročne 1,06 miliardy kWh elektriny, čo je ekvivalent spotreby až 100 000 domácností.

Používatelia, ktorí si pri komunikácii s umelou inteligenciou ChatGPT zachovávajú zdvorilosť, môžu mať dobrý pocit z vlastného správania. Pre OpenAI to však znamená nemalé výdavky a poďakovanie od umelej inteligencie môže stáť milióny.

Odporúčané
ChatGPT napísal mužovi, že zabil svojich synov a dostal 21 rokov väzenia. Na firmu podal sťažnosť ChatGPT napísal mužovi, že zabil svojich synov a dostal 21 rokov väzenia. Na firmu podal sťažnosť 25. marca 2025 o 6:42

Generálny riaditeľ spoločnosti Sam Altman prezradil, že „čarovné slovíčka“ ako prosím či ďakujem spôsobujú zvýšenú výpočtovú záťaž, ktorá firmu ročne stojí desiatky miliónov dolárov, informuje NST.

Prevádzka veľkých jazykových modelov ako ChatGPT je celkovo energeticky náročná a slušnosť ju ešte zvyšuje. Jednoducho povedané, viac slov, viac námahy, väčšie peniaze.

ChatGPT
Zdroj: ChatGPT

Ako to funguje?

Každé zdvorilé oslovenie zvyšuje počet tzv. tokenov – častí textu, ktoré musí model spracovať. To vedie nielen k väčšiemu počtu výpočtov, ale aj k dlhším a podrobnejším odpovediam, pretože model sa snaží odzrkadliť tón používateľa. Tento efekt zrkadlenia je jedným z dôvodov, prečo neškodné frázy spôsobujú citeľné zaťaženie systému.

Podľa výpočtov Goldman Sachs si každá otázka pre ChatGPT vyžiada približne 2,9 watthodín elektriny (desaťnásobok toho, čo spotrebuje štandardné vyhľadávanie cez Google), uvádza Perplexity. Denná spotreba pri viacerých ako jednej miliarde dopytov dosahuje zhruba 2,9 milióna kilowatthodín. 

Jeden zdvorilý e-mail týždenne počas roka spotrebuje toľko energie, koľko spotrebuje až 22 malajzijských domácností na hodinu. Pri miliónoch používateľov tieto čísla rýchlo narastajú. Altman aj napriek týmto nákladom tvrdí, že ide o dobre vynaložené peniaze. Zdvorilá komunikácia prispieva k tomu, že interakcia medzi človekom a umelou inteligenciou pôsobí prirodzenejšie a ľudskejšie.

Odporúčané
Meta spúšťa vlastnú umelú inteligenciu. Chatovať s ňou po novom môžeš priamo v Messengeri či v IG directe Meta spúšťa vlastnú umelú inteligenciu. Chatovať s ňou po novom môžeš priamo v Messengeri či v IG directe 28. marca 2025 o 20:13

Výpočty podľa ChatGPT

Opýtala som sa AI, nech mi vysvetlí celú situáciu polopatisticky. Toto mi napísal:

ChatGPT pri spracovaní miliónov dopytov denne spotrebuje približne 2,9 milióna kWh elektriny denne. Ročne to predstavuje 1,06 miliardy kWh, čo je ekvivalent spotreby vyše 100 000 amerických domácností. Tento obrovský energetický náklad sa ešte viac zvyšuje, keď používateľ pridá do svojich otázok zdvorilé frázy ako prosím a ďakujem.
Ak denne položíš 10 zdvorilých otázok, možno prispeješ k zvýšeniu nákladov o centy ročne. Ale pri miliónoch používateľov týždenne sa to nasčíta na milióny dolárov.
Odporúčané
Prekladatelia, tlmočníci a učitelia budú čoskoro bez práce. Predstavili vylepšený ChatGPT-4o, AI už vie čítať aj emócie Prekladatelia, tlmočníci a učitelia budú čoskoro bez práce. Predstavili vylepšený ChatGPT-4o, AI už vie čítať aj emócie 14. mája 2024 o 10:31
Odporúčané
Elon Musk chcel odkúpiť OpenAI. Šéf firmy jeho ponuku odmietol a vtipne zareagoval Elon Musk chcel odkúpiť OpenAI. Šéf firmy jeho ponuku odmietol a vtipne zareagoval 12. februára 2025 o 9:29
Odporúčané
Z mŕtveho otca vytvoril chatbota. Vďaka množstvu nahrávok jeho hlasu sa s ním môže rozprávať aj po smrti Z mŕtveho otca vytvoril chatbota. Vďaka množstvu nahrávok jeho hlasu sa s ním môže rozprávať aj po smrti 16. mája 2024 o 12:33
Domov
Zdieľať
Diskusia