Zmiznú tzv. fact-checkeri, ktorí overovali pravdivosť informácií.
Meta zavádza nové opatrenie, ktoré sa týka slobody prejavu. Ako vysvetľuje Mark Zuckenberg, inšpirovali sa platformou X, ktorá patrí miliardárovi Elonovi Muskovi.
V Mete sa po novom usilujú o to, aby sa vrátili ku koreňom a svojím používateľom opäť umožnili vyjadrovať sa slobodne. Podľa Zuckenberga má aj vyjadrovanie isté mantinely a tie si uvedomujú. Zdieľanie informácií napríklad o terorizme je podľa neho naďalej neprípustné. Myslí si však, že mnohé reštrikcie prejavu sú politicky motivované.
Na sociálnych sieťach, ktoré prevádzkuje Meta, fungovali takzvaní fact-checkeri. Tých spravovali ich externí partneri. Dnes však budú v USA minulosťou. Nahradia ich tzv. Community Notes. Svoju pravdu a postoj k daným informáciám budú môcť vyjadriť priamo používatelia sociálnych sietí. Opatrenie zavádzajú v USA. Pre krajiny v Európskej únii sa v tejto veci zatiaľ nič nemení.
Zakladateľ Facebooku v súvislosti so slobodou prejavu predstavil aj ďalšie opatrenia. Vyjadril sa, že zrušia obmedzenia na témy, ktoré sa často vymykajú mainstreamu. Po novom teda budú môcť používatelia slobodne písať napríklad o migrácii či genderovej identite.
Chcú spolupracovať aj s novozvoleným prezidentom Trumpom. Týmto krokom plánujú zabrániť tomu, aby zahraničné vlády cenzurovali americké spoločnosti. Tým chcú zabezpečiť, aby mali Američania aj naďalej najväčšiu slobodu prejavu na svete.