Tomáš Orosz sa v rodinnej firme venuje predaju a distribúcii zábavnej pyrotechniky už 25 rokov.
V roku 2024 je na stole viacero dôležitých tém, ktoré ľudí rozdeľujú na dve skupiny. Do tohto odvetvia spadá aj zábavná pyrotechnika, ktorá je spolu s blížiacou sa oslavou príchodu nového roka čoraz viac na výslní.
Niektorí si bez tejto pekne vyzerajúcej, vizuálnej a často hlučnejšej zábavy nevedia predstaviť Silvester či dobrú oslavu, ostatní kričia po úplnom zákaze používania z dôvodu nátlaku na ekológiu, zvieratá či ľudské zdravie vo všeobecnosti.
V istej miere sa do témy zapojil aj štát, ktorý v úpravách zákona zakazuje používanie vybraného typu pyrotechniky v konkrétnom období v roku.
- Prečo chodia Slováci vo veľkom nakupovať ohňostroje do Česka.
- Aký máš názor na to, že ohňostroje poškodzujú životné prostredie aj ľudské zdravie.
- Koľko peňazí sú dnes Slováci ochotní platiť za zábavnú pyrotechniku.
Najmä v tomto období, keď rôzne organizácie a skupiny dbajú na to, aby sa zo spoločnosti vytratili veci, ktoré jej z istého uhla môžu škodiť, sa často do popredia natíska otázka, či je používanie zábavnej pyrotechniky prežitok, alebo je aj dnes modernou a potrebnou formou zábavy a spríjemnenia si nielen silvestrovskej noci.
Odpoveď na túto, ale aj mnoho ďalších otázok, sme hľadali s Tomášom Oroszom, ktorý je v biznise zábavnej pyrotechniky a ohňostrojov už vyše 25 rokov. Tomáš je spoločne so svojím bratom konateľom vo firme, pričom okrem predaja a dovozu sa dnes venujú tiež výrobe vlastnej zábavnej pyrotechniky.
Do areálu neďaleko mesta, kde má Tomáš firmu, prichádzam na dohodnutý termín a kým prejdeme do kancelárie, Tomáš mi v úvode našej debaty rýchlo ukazuje sklady či pár výrobkov z ich dielne. Začíname smalltalkom o tom, či je december pre predajcov ohňostrojov najdôležitejší mesiac v roku, s čím Tomáš bez váhania súhlasí.
V úvode našej konverzácie si nebol presvedčený o tomto stretnutí, prečo?
Nemal som s médiami dobré skúsenosti. Ako člen asociácií zaoberajúcich sa pyrotechnikou sme sa zhodli s členmi, že nebudeme dávať niektorým médiám priestor a robiť zo seba "somárov". Dôvodom je, že niektoré médiá informujú zavádzajúco a klamlivo o tom, čo je vlastne zakázané a čo nie. Ak dookola písali, že predaj je na Slovensku zakázaný, tak je to v podstate šírenie poplašnej správy a nás to veľmi poškodzuje.
Ako môže teda človek čo najjednoduchšie pochopiť, čo je a nie je zakázané?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo chodia Slováci nakupovať ohňostroje do Česka.
- Aké boli začiatky predaja pred 25 rokmi.
- Či spôsobil ohňostroj, ktorý predal, niekomu vážne zranenie.
- Kvôli čomu chodia ľudia reklamovať ohňostroje.
- Čo si myslí o negatívnom vplyve na životné prostredie a zvieratá.
- Ako podľa neho vplývajú ohňostroje na ľudské zdravie.
- Koľko sú dnes ľudia ochotní zaplatiť za ohňostroje.
- Kedy predal ohňostroj za 10 000 eur.