V srbskej oblasti Vojvodiny všetci hovoria slovensky. Obľúbená klinika tu zabezpečuje pre pacientov aj ubytovanie a odvoz, chodia sem preto čoraz častejšie. Eva s Jánom majú za sebou už tretiu návštevu.
Ceny v stomatologických ambulanciách v našich končinách sú pre mnohých Slovákov extrémne vysoké a zuby sú tak práve to, čo mnohí zanedbávajú. Predražené zákroky pacientov často odrádzajú, a aj keď si ich niektorí dovoliť môžu, hľadajú lacnejšiu alternatívu.
V posledných rokoch sa preto čoraz populárnejšou stáva zubná turistika. Znamená to, že ľudia cestujú za novým úsmevom za hranice našej krajiny. Návštevu zubára väčšinou spoja aj s výletom a dané miesto spoznajú lepšie. Sú teda turistami, ktorí neprišli len objavovať, ale aj investovať do svojho zdravia.
Pravdepodobne si už počul, že Slováci cestujú za novým chrupom do Turecka, existuje však oveľa bližšia alternatíva, kam sa dostaneš len za 5 hodín jazdy autom z Bratislavy.
Slováci začali vo veľkom navštevovať dentálnu kliniku Francisti dent v oblasti srbskej Vojvodiny. Dohovoríš sa tu po slovensky, ceny sú tu podľa ich slov niekoľkonásobne nižšie a majitelia zabezpečujú pre pacientov ubytovanie i dopravu.
Ako pre Refresher povedala majiteľka kliniky Marina Francisti, ordináciu založili pred piatimi rokmi s víziou dentálneho turizmu. Zo začiatku však nepredpokladali, že sa mohla stať medzi Slovákmi takou populárnou. Pacientov majú i zo Srbska, no až polovicu ich klientov tvoria práve Slováci.
Malé Slovensko v Srbsku?
Obľúbené kliniky sa nachádzajú v mestách Kysáč a Nový Sad. Oblasť Vojvodiny je dlhodobo obývaná slovenskými prisťahovalcami a v malej obci Kysáč rozprávajú všetci po slovensky. Obyvatelia dokonca majú možnosť navštevovať slovenské gymnázium.
V spomínanom Kysáči sa nachádza menšia klinika, v ktorej lekári vykonávajú bežné zákroky ako sú plombovanie kazov, zubná hygiena či 2D röntgenové snímky. Ordinácia spolupracuje s klinikou v Novom Sade, ktorá je vzdialená asi 15 minút autom. Tá je väčšia a vykonávajú sa tu komplikovanejšie zákroky či 3D röntgen. Medzi ambulanciami je zabezpečená doprava, ktorá je v cene výkonov.
V Srbsku tvoja peňaženka nezaplače
Jednými z turistov, ktorí navštívili obe kliniky, sú manželia Ján a Eva. Exkluzívne pre Refresher opísali svoju skúsenosť a priebeh celého procesu. Každá návšteva začína vstupnou prehliadkou, počas ktorej lekárka v Kysáči zhodnotí stav pacienta. Následne ho posiela na 3D röntgen do neďalekého Nového Sadu. Práve to Jána prekvapilo, pretože sa s tým u nás nikdy nestretol.
„Na Slovensku som nebol na 3D röntgene asi 30 rokov, nie je to u nás štandard. Mám pocit, že lekár vďaka trojrozmernej snímke odhalí viac. Povedal mi o veciach, o ktorých som nevedel. Zistil mi napríklad zápal zubu a našiel cystu. Následne mi navrhol riešenia,“ opísal svoju skúsenosť Ján.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko stoja jednotlivé zákroky.
- Koľko ťa tam vyjde ubytovanie.
- Akú dopravu zo Slovenska ponúkajú.
- Ako dlho trvá jeden pobyt a koľko ich už Eva s Jánom absolvovali.
- Ako lekári vyriešili chybu za takmer 1 000 eur.
- Koľko platili manželia za zákroky a prečo sú ceny nižšie ako u nás.
- Čo nám o zubnej turistike v Srbsku prezradili Slováci, ktorí ju podstupujú pravidelne.