Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. mája 2024 o 12:30
Čas čítania 6:31
Denisa Šútorová

Marek si dal v Turecku urobiť 26 zirkónových zubov. Vyšlo ho to lacnejšie ako na Slovensku. Podľa stomatologičky je to hazard

Marek si dal v Turecku urobiť 26 zirkónových zubov. Vyšlo ho to lacnejšie ako na Slovensku. Podľa stomatologičky je to hazard
Zdroj: Archív respondenta/Marek Leporis
ZAUJÍMAVOSTI TRENDY ZDRAVIE
Uložiť Uložené

21-ročný Marek Leporis si dal nedávno urobiť celkom nový úsmev. Na tureckej klinike podstúpil zákrok, ktorý by ho podľa neho na Slovensku vyšiel aj trojnásobne viac. O rizikách vie, no za výhodnú cenu mu to vraj stojí. Pred čím varuje stomatologička?

Trend dokonalých bielych zubov minulý rok pobláznil slovenskú celebritnú scénu. Mnohé známe osobnosti sa však rozhodli pre oveľa radikálnejšie riešenia než ambulantné bielenie zubov. Raperi Sergei Barracuda, René Rendy, Flexking či Jakub Smrek, ktorého môžeš poznať pod pseudonymom Freescoot, stavili na porcelánové zuby, ktoré im zabezpečili zubné fazety.

Len pred dvomi týždňami sa na porcelánový úsmev – no oveľa radikálnejšou formou – odvážil len 21-ročný Marek Leporis, ktorý si dal v Turecku spraviť celkovo 26 zirkónových koruniek. „Pri fazetách sa zub len trochu povrchovo zbrúsi, pri korunkách sa zo zubného tkaniva zoberie veľká časť celého zuba a stav je nezvratný,“ hovorí pre Refresher stomatologička MDDr. Ivana Pučeková, ktorá pôsobí na zvolenskej zubnej klinike Viktorident.

marekleporis
Zdroj: Archív respondenta/Marek Leporis

„Estetická stomatológia má na Slovensku obrovský boom, preto sa pacienti čoraz viac informujú o zirkónových korunkách, aj keď nemajú zdravotný problém. Už to nie je len záležitosť, ktorú riešia verejne známe osoby,“ dodáva. Pred Marekovým prípadom a zubmi z Turecka však dvíha prst a otvorene ho nazýva menším hazardom. 

V tomto článku si prečítaš:
  • Koľko Marek za zákrok zaplatil a koľko by ho to vyšlo na Slovensku.
  • Čo ho najviac na klinike v Turecku prekvapilo.
  • Čo bolo na zákroku najbolestivejšie a ako sa o nové zuby stará.
  • Prečo sú podľa stomatologičky MDDr. Ivany Pučekovej zuby zo zahraničia taký menší hazard a aké riziká hrozia pacientovi.

Mareka Leporisa sme oslovili na malý rozhovor, v ktorom nám opísal, čo ho motivovalo k zirkónovým zubom, ako celý proces prebiehal a prečo sa za novým úsmevom rozhodol vycestovať až do Turecka.

Cesta za dokonalosťou či túžba vyniknúť?

Zirkónové korunky vylepšujú estetický vzhľad a poskytujú praktické výhody, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu ústnej dutiny a kvalite života pacienta. Vedia totiž nahradiť poškodený zub a zvýšiť stabilitu či poskytnúť ochranu oslabeným zubom.
 

„Zirkónová korunka je najviac podobná reálnym zubom, a to farbou aj transparentnosťou. Je odolná voči silám, ktoré vznikajú pri prežúvaní, a životnosť sa šplhá až k 20 rokom. V neposlednom rade je biokompatibilná, čo znamená, že zirkónovú korunku organizmus veľmi dobre znáša a nie je tam riziko alergie,“ vysvetľuje nám MDDr. Ivana Pučeková.

Odporúčané
„Vláda z nás robí otrokov, burcuje proti nám verejnosť,“ tvrdia lekári. Opisujú, čo hrozí po uplynutí výpovedí „Vláda z nás robí otrokov, burcuje proti nám verejnosť,“ tvrdia lekári. Opisujú, čo hrozí po uplynutí výpovedí 19. decembra 2024 o 16:30

Za motiváciou niektorých celebrít s porcelánovým chrupom však nemožno prehliadnuť zisk z platenej reklamy či túžbu vyniknúť. 21-ročného Mareka, ktorý pochádza z okolia Vranova nad Topľou, sme sa preto spýtali, či chcel týmto zákrokom vzbudiť pozornosť alebo pôsobiť extravagantne.

marekleporis
Zdroj: Archív respondenta/Marek Leporis

Na rovinu nám povedal, že o výstrednosť nemá záujem. „Nebol to nejaký výstrelok, práve naopak, išlo čisto o estetickú záležitosť, pretože nové zuby som chcel už od pätnástich. Odmalička som mal trochu problematické a nie príliš pekné zuby, strácali svoju farbu a z niektorých bolo odštiepené. Na Instagrame tvorím content, ktorý je zameraný na fitnes, ale aj sebarozvoj, biznis a zábavu. Jasné, že sa tam sem-tam objavili aj komentáre na moje zuby, ale nebral som to tragicky a nebol to ten hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol podstúpiť zákrok,“ hovorí exkluzívne pre Refresher.

„Chcel som mať skrátka pekné zuby, sám pre seba som chcel vyzerať dobre a mať ten úsmev taký, ako má byť. Rovnako ako sa snažím zlepšovať z fyzickej stránky, aj mentálne a vzhľadovo sa chcem cítiť lepšie,“ dodáva.

Pred dvoma týždňami si tak dal v Turecku spraviť 26 zirkónových zubov, čo je vraj o dva viac, ako sa dáva bežne. Vzadu mu dokonca chýbal jeden zub, tak sa ho pre dokonalejší efekt rozhodli lekári doplniť mostíkom (fixná náhrada zuba – pozn. redaktorky).

„Vyšlo ma to menej ako na Slovensku,“ hovorí Marek

Marek nám prezradil, že o zákroku v Turecku premýšľal už dlho. Jedným z hlavných dôvodov bol práve fakt, že v krajine polmesiaca ho zákrok vyšiel oveľa lacnejšie. „V Turecku to vychádza stále lacnejšie ako na Slovensku. Väčšinou sa dáva tých 24 zirkónových koruniek a na klinike Cayra Clinic, kde som bol ja, to vychádza na nejakých 4,350 eura, ale závisí to aj od chrupu,“ hovorí. Na Slovensku by vraj zaplatil približne 10- až 15-tisíc eur.

Odporúčané
Značka Columbia predstavila novú zimnú kolekciu. Štýlová limitka oživuje ikonické retro modely Značka Columbia predstavila novú zimnú kolekciu. Štýlová limitka oživuje ikonické retro modely 18. decembra 2024 o 17:00

„Cena za zirkónovú korunku sa u nás väčšinou pohybuje okolo 300 až 500 eur,“ komentuje stomatologička Ivana Pučeková. Marek si vraj celú sumu hradil sám.

V cene zákroku bol aj transfer z letiska do hotela a z hotela na kliniku a zabezpečenie ubytovania, ale to sa mladý Slovák rozhodol riešiť po vlastnej osi, aby bol v centre a stihol si užiť aj mesto. Delegáta takisto odmietol, pretože sa všade vrátane kliniky perfektne dohovoríš po anglicky. Spiatočná letenka do Antalye ho vyšla len na 115 eur.

Podľa stomatologičky sú zuby z Turecka hazardStomatologička z Viktoridentu opakovane podotýka, že zirkónové korunky sú riešením pre vážnejší stav zuba, teda v prípade, že je zub zničený, má vrodenú chybu či hlboký kaz. Pri menej závažných prípadoch alebo v prípade, že si chceš len zlepšiť vizuál chrupu bez výrazných zdravotných problémov, ti zubárka odporúča zvoliť fazety na predné zuby.

Marek sa však rozhodol pre radikálnejší zákrok a inú možnosť vraj nechcel. „Možno sú iné riešenia, či už zubný strojček, alebo zubné fazety, pri ktorých sa ten zub neobrusuje až tak, ale je to nalepené spredu. Ale ja som sa po zvážení rozhodol, že chcem tie korunky.“ 

marekleporis
Zdroj: Archív respondenta/Marek Leporis

„Celkovo sú zuby zo zahraničia z môjho pohľadu trošku hazard. Netvrdím, že lekári nie sú kvalifikovaní alebo neodvedú svoju prácu tak, ako treba. Ale pri korunkách je prevenciou problému do budúcnosti aj endodontické ošetrenie (zubné ošetrenie, ktoré sa zaoberá liečbou vnútra zuba, konkrétne zubnej drene a koreňových kanálikov – pozn. redaktorky). Nemyslím si, že si dal Marek vybrať nervy z 26 zubov, a tu nastáva problém,“ upozorňuje stomatologička.

Odporúčané
Vytvorila unikátny koncept kozmetického salónu, ktorý je na Slovensku raritou: Spoznaj miesto, kde sa krása stáva zážitkom Vytvorila unikátny koncept kozmetického salónu, ktorý je na Slovensku raritou: Spoznaj miesto, kde sa krása stáva zážitkom 18. decembra 2024 o 12:48

„Ak to začne bolieť a príde s tým k slovenskému lekárovi, garantujem, že mu s tým nič neurobí, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa nerv, ktorý sa nevybral, zapáli, zub odumrie a bude ho treba vybrať cez korunku. V takomto prípade je riziko, že korunka praskne a celá vina padne na slovenského lekára – veď on to pokazil. Preto pacient bude musieť vycestovať do zahraničia riešiť to s lekárom, ktorý mu zákrok urobil. Asi však nemusím podotýkať, že cestovať s bolesťou zuba do zahraničia je veľmi nepríjemné a nepraktické,“ dodáva.

Marek nám potvrdil zubárkine obavy. Nervy zo zubov si totiž na klinike v Antalyi vytrhnúť nedal. Opätovnej ceste do Turecka je však otvorený a podotýka, že mu to zrejme klinika preplatí. Stále ho to vraj vyjde oveľa výhodnejšie, ako keby zákrok podstúpil na Slovensku, a preto mu tento risk stojí za to.

„Pozeral som veľa videí na internete a jasné, že som videl aj strašné recenzie, ako ti tureckí zubári skazia zuby alebo že sa ti zanesú infekcie. Ale na internete vidíš, samozrejme, to najhoršie. Takisto ako môže byť zlý lekár na Slovensku, môže byť aj v Turecku a ja som si povedal, že keď to tu robia na každodennej báze a chodí tu toľko ľudí, musia v tom mať väčšie skúsenosti ako u nás.

Je mi jasné, že slovenskí zubári na to nadávajú, ale je to stále zákrok do tela ako každý iný, či si dá niekto spraviť nové prsia alebo nos, alebo zuby, stále sú tam tie riziká a s týmto pocitom som do toho šiel – že keď sa niečo stane, tak sa proste stane a opraví sa to, nerobím si z toho ťažkú hlavu,“ hovorí Marek.

marekleporis
Zdroj: Archív respondenta/Marek Leporis

Proces bol rýchly, toto vraj bolelo najviac

Marek nám opísal aj celý proces zákroku a výberu kliniky. Reklamu na kliniku Cayra Clinic vraj videl na Instagrame, no, prirodzene, robil si rešerš a komunikoval s viacerými zariadeniami. Tím v Cayra Clinice ho vraj presvedčil najviac a okrem toho videl recenziu od Slováka, ktorý tam predtým podstúpil podobný zákrok.

Odporúčané
Hľadáš na poslednú chvíľu darček pre starých rodičov? Tento tip poteší aj ich zdravie Hľadáš na poslednú chvíľu darček pre starých rodičov? Tento tip poteší aj ich zdravie 17. decembra 2024 o 10:30

Prvou fázou procesu bolo zaslanie fotiek, aby sa lekári zoznámili so stavom chrupu. Na klinike mu urobili vstupné vyšetrenia a röntgen a ešte v ten istý deň mu zuby za približne dve hodiny obrúsili na pahýľ. „Následne mi nasadili náhradné dočasné zuby, aby som mohol jesť a piť a nechodil s obrúseným chrupom. Toto celé sa odohralo v sobotu, pričom trvalé zirkónové korunky mi robili v utorok. Celé to trvalo nejaké dve hodiny. Na druhý deň mi spravili posledný check, či je všetko v poriadku, či sa mi dobre hryzie a či náhodou s jednou stranou nehryziem viac. Ďalší deň som letel domov.“ 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Cayra Clinic (@cayraclinic)

Zákrok vraj prebehol bez hospitalizácie a výraznej bolesti. Obrusovanie zubov bolo s anestéziou, no podľa Mareka prišla najbolestivejšia časť práve s nasadzovaním koruniek. „Samotné nasadzovanie nebolelo, ale okolie zuba muselo byť čisté a vysušené, aby tam držal ten cement, a na to fúkali vzduch, ktorý, samozrejme, prenikol aj na orezané zuby. Toto bolo nepríjemné, pretože tie zuby boli, samozrejme, citlivé,“ opisuje pacient.

Prístup lekárov bol vraj veľmi profesionálny a vybavenie nemocnice porovnateľné so slovenskými nemocnicami, ak nie lepšie. Jedna vec však Mareka prekvapila, a to bol výzor lekára. Podľa jeho slov bol „dosť mladý, no frajer a svoju prácu odviedol profesionálne“.

Takto sa o nové zuby stará, či bude ľutovať, uvidí v budúcnosti

Od Marekovho zákroku prebehli necelé dva týždne. Zuby sú vraj stále citlivejšie, ale pomaly a isto je s nimi „scítený“. Citlivosť sa objaví pri studených či horúcich nápojoch, no sem-tam si neodpustí ani kávu. Výhodou zirkónových zubov je aj to, že nemenia farbu, a teda nestratia svoju pôvodnú belosť.

marekleporis
Zdroj: Archív respondenta/Marek Leporis

Čistenie a údržba vraj nie sú náročné. Marek dbá na dôkladné čistenie kefkou, ale aj používanie zubnej nite, ktorá je skvelou prevenciou voči zaneseniu jedla pod korunku. To by mohlo spôsobiť infekciu.

Odporúčané
Vybrali sme 20 zimných essentials kúskov pre mužov aj ženy. Kvalitnú bundu, palčiaky či pletený sveter teraz kúpiš so zľavou Vybrali sme 20 zimných essentials kúskov pre mužov aj ženy. Kvalitnú bundu, palčiaky či pletený sveter teraz kúpiš so zľavou 16. decembra 2024 o 18:30

Marek negatívne komentáre na sociálnych sieťach neprehliadol, no väčšina z nich je pozitívna. Ľudí skôr zaujíma, koľko za zuby zaplatil, či ako celý zákrok prebehol. „Či to budem ľutovať v budúcnosti, to uvidíme, ale myslím, že nie. Počítam s tým, že o nejakých 10-15 rokov to treba vymeniť, ale myslím si, že mi to dlhodobo zlepší kvalitu života z estetickej stránky, pretože úsmev podľa mňa robí dosť, a dnes to absolútne neľutujem,“ hovorí na záver pre Refresher.

Domov
Zdieľať
Diskusia