Keď sa niečo pokazí, aj malé sťahovanie môže spôsobiť problémy.
Zďaleka nie každé sťahovanie si vyžaduje tím ľudí, veľké nákladné autá a profesionálne sťahovacie nástroje. Menšie sťahovanie bytu, garsónky či izby v internáte zvládnete aj svojpomocne a dokonca aj v pomerne krátkom čase. Nepôjde to však samo od seba, a keď sa niečo pokazí, aj malé sťahovanie dokáže spôsobiť veľké problémy. Na nasledujúcich riadkoch sa preto dozviete, ako zvládnuť menšie sťahovanie skutočne efektívne.
Čo je menšie sťahovanie?
Hneď na úvod treba uviesť, že nikde nie je menšie sťahovanie presne definované. Vždy totiž záleží nielen na ploche bytu či kancelárie, ale aj na počte vecí, prípadne náročnosti ich premiestnenia. Za menšie sťahovanie spravidla označujeme premiestnenie jednej kancelárie, jednoizbového bytu či garsónky, alebo internátnej izby. Zháňať si profesionálne sťahovanie bytov na tento účel často nie je úplne nevyhnutné, a to nielen z pohľadu ceny, ale aj praktického využitia služby.
Rovnako sa vám asi neoplatí zháňať sťahovanie kancelárií, ak ste si povedzme zariadili pracovňu doma a teraz sa tam zo svojej doterajšej kancelárie hodláte premiestniť. Menšie sťahovanie, a to nielen v Bratislave a okolí, môžete zvládnuť aj svojpomocne, prípadne s pár kamarátmi. Poradíme, ako ho zvládnuť „ľavou zadnou“ a neskomplikovať si ho.
Čo nepotrebujete, to nesťahujte
Sťahovanie je vynikajúcou príležitosťou urobiť si vo veciach konečne poriadok. Skôr ako začnete baliť, dôkladne si upracte a zbavte sa všetkého, čo už nepotrebujete a nehodláte ďalej používať. Zbytočnosti vás budú pri sťahovaní len brzdiť, takže týmto spôsobom si ušetríte čas, námahu a aj drahocenné miesto v škatuliach.
Označte si krabice a sťahované predmety
Malé sťahovanie môže byť zdrojom veľkých starostí, najmä ak sa vám všetko pomieša a po premiestnení vecí vôbec nebudete tušiť, kde sa čo nachádza. Toto pravidlo preto platí bez ohľadu na rozsah sťahovania. Nech už máte tri krabice alebo desať či viac, všetky si označte buď podľa predmetov, ktoré skrývajú, alebo podľa miestností, kam patria.
Použite cestovné kufre
V určitých prípadoch, ak ide o jednu izbu či naozaj malú kanceláriu, sa zaobídete aj bez krabíc na sťahovanie či iného obalového materiálu. Výraznou pomocou však budú cestovné kufre, kam si všetky svoje veci pohodlne uložíte a tak ich prenesiete. Ak nemáte dostatok kufrov, skúste si požičať od kamarátov.
Zvážte zapožičanie dodávky
Menšie sťahovanie často zvládnete aj bežným osobným autom. Na jeden záťah to však asi nebude, a ak máte aj pár väčších predmetov, oplatí sa popremýšľať nad požičaním dodávky. Ak si zrátate všetky náklady na palivo, zistíte, že aj s poplatkom za zapožičanie sa vám táto možnosť oplatí viac. Týmto spôsobom navyše ušetríte veľa času.
Pozvite si kamarátov a motivujte ich
Menšie presťahovanie môže byť aj veľmi rýchlou záležitosťou. Stačí, keď si pozvete zopár kamošov, pripravíte občerstvenie, a z presťahovania spravíte malú spoločenskú udalosť. Takéto sťahovanie bude nielenže veselšie, ale zvládnete ho už v priebehu pár hodín a ani sa príliš neunavíte.
Na záver len doplňme, že hoci menšie sťahovanie nie je problém zvládnuť svojpomocne, na niektoré špecifické zariadenia a predmety je lepšie zavolať odborníkov. Napríklad také sťahovanie trezorov, klavírov či iných bremien môže byť poriadne náročné, a preto ani pri menšom sťahovaní neradno preceňovať svoje schopnosti.