Počasie ovplyvňuje ľudská činnosť aj klimatický jav El Niño.
Vedci oficiálne potvrdili, že rok 2023 bol najteplejším v histórii meraní. Výrazné oteplenie zapríčinil klimatický jav El Niño a spôsobili ho aj ľudia, informuje portál BBC podľa svojej analýzy.
Rok 2023 bol teplejší o 1,48 stupňa Celzia oproti dlhodobému priemeru, ktorý vedci počítali predtým, ako ľudia začali vo veľkom spaľovať fosílne palivá. Výrazne stúpla aj povrchová teplota mora.
„Zarazilo ma nielen to, že 2023 bol rekordný, ale aj o koľko prekonal predchádzajúce rekordy,“ povedal profesor vedy o atmosfére na Texaskej univerzite A&M Andrew Dessler.
K vyšším teplotám prispieva aj El Niño
Môžeme očakávať, že El Niño bude prispievať k vyšším teplotám na Zemi či k otepleniu oceánov aj na jar. Podľa meteorológov má však klimatický fenomén skutočný vplyv až rok po svojom výskyte. Výraznejšie oteplenie teda musíme očakávať až tento rok.
Podľa britského meteorologického úradu sa neustále zvyšuje možnosť, že rok 2024 môže po prvý raz dokonca prekonať kľúčovú hranicu otepľovania 1,5 stupňa Celzia.
V parížskej klimatickej dohode z roku 2015 sa krajiny zaviazali, že obmedzia globálne otepľovanie výrazne pod dva stupne Celzia, a ak je to možné, maximálne na 1,5 stupňa Celzia voči hodnotám z predindustriálneho obdobia.
Svetová meteorologická organizácia (WMO) však vlani v novembri uviedla, že údaje z roku 2023 do konca októbra ukázali, že vlaňajšie teploty boli okolo 1,4 stupňa Celzia nad hodnotami predindustriálneho obdobia.