Predjedlo, polievka, hlavné jedlo, dezert, koláče, koláče, koláče a šampanské. Táto schéma je mnohým počas vianočných sviatkov známa. V článku sa dozvieš, prečo by si nemal hazardovať so zdravím svojho žalúdka a čo robiť, ak sa tak už stalo.
I keď národné menu na Slovensku ešte nemáme, to vianočné je pre mnohé rodiny rovnaké alebo aspoň veľmi podobné. Vianočné sviatky sa azda v každej domácnosti nesú v duchu vypekania sladkých maškŕt, varenia polievok, vyprážania rýb a prežierania sa. V naj(ne)ideálnejších prípadoch sa tona nezdravého jedla zapíja dúškami alkoholu a potom hor sa na gauč pred telku, dúfajúc, že sa z toľkého prejedenia človek vyspí.
To, že takáto klasika nie je vôbec zdravá, zrejme vieš. Napriek tomu sa rovnaký scenár každoročne opakuje, veď toľkým dobrotám sa dá len ťažko odolať. Preto ti prinášame tento článok, v ktorom sa dočítaš nielen to, ako sa nepríjemným tráviacim ťažkostiam vyhnúť, ale aj čo robiť, keď ťa už skľučujú. O svoje rady tento článok obohatil gastroenterológ Ladislav Kužela.
Ak sleduješ náš web, určite ti neuniklo, že naň prispievame aj článkami o zdraví. Nájdeš tam napríklad aj rubriku Čo sa deje s tvojím telom, keď..., v ktorej nájdeš vedecky podložené zaujímavosti o mechanizmoch ľudského tela, no čakajú na teba aj rôzne iné témy týkajúce sa zdravia. Snažíme sa prinášať ti kvalitný content, preto ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakciu, staň sa členom klubu Refresher+.
V tomto článku sa nachádza niekoľko slov, ktoré môžu potrápiť hlavu. Medzi nimi nájdeš aj odborné výrazy, ktoré používa najmä zdravotnícky personál. My sme ich pre teba zhrnuli a napísali, čo znamenajú, aby pre teba čítanie článku nebolo komplikované.
• dyspepsia – súhrnné označenie pre rôzne tráviace ťažkosti, medzi ktoré patrí napríklad bolesť brucha, nafukovanie, pocit plnosti, rýchla sýtosť, nevoľnosť či občasné vracanie
• reflux – spätný návrat tekutín zo žalúdka do pažeráka, ktorý sa môže prejaviť pálením záhy, nevoľnosťou či pocitom cudzieho telesa v krku
• gastritída – zápal žalúdka
• pankreatitída – zápal pankreasu
• gastroenterológ – špecializovaný lekár, ktorý vyšetruje tráviaci systém – všetky orgány zažívacieho traktu od úst po konečník
Vianoce alias vyprážané jedlá, kofeín aj alkohol
Počas vianočného obdobia sa podľa Ladislava Kuželu gastroenterológovia často stretávajú s rôznymi ťažkosťami pacientov, ktoré sú väčšinou spôsobené zmenami v stravovaní a v životnom štýle. Vianoce sú často spojené s hojným jedlom, čo v nejednom prípade vedie k prejedaniu.
Najviac častými problémami, s ktorými ľudia vyhľadajú pomoc lekára, sú podľa lekára napríklad dyspepsia, reflux alebo refluxová choroba pažeráka, zápcha alebo hnačka či nadmerný príjem alkoholu. Ladislav upozorňuje, že niektoré druhy jedál sú častejšie spojené s vyvolávaním žalúdočných problémov ako iné. „Tieto potraviny môžu spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti vrátane pálenia záhy, dyspepsie a dokonca aj refluxovej choroby pažeráka,“ vysvetľuje a dodáva, že je dôležité uvedomiť si, že každý človek reaguje na jedlá inak. To, čo spôsobuje problémy jednému človeku, nemusí nutne spôsobiť problémy aj inému.
Najčastejšie spôsobujú ťažkosti:
- Vyprážané a mastné jedlá. Sú ťažšie stráviteľné a môžu spôsobiť pocit plnosti a nepohodlia. Mastné jedlá môžu tiež zhoršovať príznaky refluxu.
- Korenisté jedlá. Korenené jedlá môžu dráždiť žalúdočnú sliznicu a spôsobiť alebo zhoršiť pálenie záhy.
- Citrusové plody a šťavy. Pre niektorých ľudí môžu citrusové plody zhoršovať príznaky pálenia záhy a refluxovej choroby.
- Kofeínové nápoje. Káva, čaj a niektoré energetické nápoje môžu relaxovať dolný pažerákový zvierač, čím umožňujú reflux kyseliny.
- Alkohol. Alkohol môže dráždiť žalúdočnú a črevnú sliznicu a zhoršovať príznaky refluxovej choroby a iných tráviacich problémov.
- Ultraprocesované mäso. Môže obsahovať veľa soli a konzervačných látok, ktoré dráždia žalúdok a spôsobujú nadúvanie.
- Rýchle občerstvenie. Často takéto jedlo obsahuje veľké množstvo tukov, soli a prísad, ktoré môžu byť náročné na trávenie.
- Mliečne výrobky. U ľudí, ktorí majú intoleranciu na laktózu, môže konzumácia mliečnych výrobkov spôsobiť nadúvanie, plynatosť a hnačku.
Pridaj sa do klubu Refresher+ a vyhraj dovolenku v OmáneDočítaj článok a vyhraj dovolenku v Ománe
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čomu sa treba vyhnúť, keď sa preješ.
- Aké domáce recepty pomáhajú pri ťažkostiach.
- Kedy je vhodné ísť na pohotovosť.
- Ako predídeš problémom s trávením.
- BONUS: 7 tipov od lekára, ktoré ti uľahčia sviatky.
Máš už predplatné?Prihlásiť saDočítať článokPoslať smsPošli SMS na 8877 s textom CLANOK 150639 a dočítaj tento článok.Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?Po odomknutí získašPrístup ku prémiovým článkomPrístup k benefitomNapr.: PPV kód na Oktagon 63 , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy alebo 20 % zľava na nákup v The StreetsZobraziť všetky (9)