Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
2. decembra 2023, 9:30
Čas čítania 5:38
Lukáš Čelka

Počas lúpeže zabil ženu, po 44 rokoch diskriminácie sa dostal z cely smrti na slobodu

ZAUJÍMAVOSTI ŽIVOT VO VÄZENÍ
Uložiť Uložené

Počas bankovej lúpeže postrelil dvoch ľudí a dobodal ženu na smrť. Neskôr svoje činy oľutoval a začal robiť dobro.

Keď sa človek dostane v mladom veku do väzenia, pravdepodobne už nikdy nebude mať dobré vyhliadky na život ani na kariérne úspechy. Výnimka však potvrdzuje pravidlo. Jednou z nich je aj 81-ročný Američan Wilbert Rideau.

Rideau skončil za múrmi väznice, keď mal 19 rokov. Počas spackanej bankovej lúpeže zabil ženu, za čo mu súd uložil trest smrti. O rok neskôr však rozsudok prehodnotili z popravy na doživotie. Rideaua premiestnili do Louisianskej štátnej väznice známej ako Angola, kde si ho mal odsedieť.

Práve tu zločinec prešiel životnou premenou a stal sa redaktorom väzenského časopisu Angolite. Odkedy sa pridal do jeho redakcie, z časopisu sa stalo uznávané periodikum poukazujúce na prešľapy dozorcov a iné problémy, ktoré sužovali odsúdených. Angolite bol aj vďaka Rideauovým investigatívnym článkom sedemkrát nominovaný na prestížnu cenu National Magazine Awards.

Rideau okrem svojho pôsobenia vo väzenskom časopise spoza mreží prispieval aj do iných známych amerických médií a dokonca spolurežíroval dokumentárny film nominovaný na Oscara. Snaha zlepšiť väzenský systém a poukazovať na nedostatky Rideaua natoľko preslávila, že jeho prípad polícia znovu otvorila. V roku 2005 preklasifikovala jeho obvinenie z vraždy na „neúmyselné zabitie“, s čím sa stotožnili aj súdy, a Rideau sa dostal na slobodu.

Odporúčané
Ak Kočnerovi nechutili palacinky, mohol sa sťažovať vyššie: takto fungujú jedálne v slovenských väzniciach Ak Kočnerovi nechutili palacinky, mohol sa sťažovať vyššie: takto fungujú jedálne v slovenských väzniciach 1. decembra 2023, 18:30

Ešte predtým než sa spoločne pozrieme na inšpiratívny životný príbeh „novinára spoza mreží“, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť kvalitný obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Ak sa ti naše články približujúce život za mrežami páčia, podporiť nás môžeš vstupom do klubu Refresher+.

Zbabraná lúpež

Písali sa päťdesiate roky 20. storočia, keď Wilbert Rideau – v tom čase ôsmak na základnej škole – spáchal svoj prvý skutočný zločin. Vykradol supermarket nachádzajúci sa neďaleko od jeho domova v meste Lawtell v Louisiane. Ako píše New York Times, lup sa mu vydaril. Chlapec si z obchodu odniesol 40 dolárov a bižutériu, ktorú rozdal spolužiačkam.

Rideau to nemal v detstve jednoduché. Vychovávala ho matka odkázaná na sociálnu pomoc. Otec matku opustil, a keďže za prácou cestoval, nemal čas ani na syna. Hoci to znie smutne, možno to tak bolo aj lepšie, keďže Wilbertov otec bol tyran.

Wilbert Rideau bol odsúdený za vraždu.
Wilbert Rideau bol odsúdený za vraždu. Zdroj: wilbertrideau.com

Rideauova frustrácia zo života eskalovala v roku 1961, keď mal 19 rokov. Zaumienil si, že zoženie dostatok peňazí, aby mohol začať „odznova“ v Kalifornii. Keďže mu jedna lúpež prešla, povedal si, že teraz skúsi niečo väčšie – vylúpiť banku.

Odporúčané
Na „samotke“ strávil vyše 13 000 dní – viac ako polovicu života. Chcel znásilniť a dobodať dozorcu Na „samotke“ strávil vyše 13 000 dní – viac ako polovicu života. Chcel znásilniť a dobodať dozorcu 31. októbra 2023, 9:30

Kúpil si preto zbraň a namieril si to do banky. S pištoľou v ruke dostal od vydesených zamestnancov peniaze. Už to vyzeralo, že sa mu podarí aj druhá lúpež, keď si všimol riaditeľa banky, ako cez telefón volá políciu.

Rideau sa v panike rozhodol vziať so sebou troch zamestnancov banky ako rukojemníkov. Prikázal im, aby s ním nastúpili do auta. Vyviezol sa s nimi až za mesto. Keď zastavil auto na poľnej ceste, jedna z rukojemníčok mu z neho utiekla. Rideau spanikáril a začal strieľať. Dvoch zamestnancov banky – jej riaditeľa Joya Hickmana a pokladníčku Doru McCainovú – postrelil. Pokladníčku Juliu Fergusovú dobodal na smrť.

Čo presne sa udialo v daný temný a upršaný večer, Wilbert Rideau bližšie opisuje vo svojej knihe In The Place of Justice:

Zrazu z auta vybehla mladšia žena. „Stojte!“ zakričal som na ňu, schmatol som kľučku dverí a vybehol von. Šmykol som sa, skoro som spadol. Žena prebehla cez cestu. Snažil som sa pád ustáť, oprel som sa preto o kufor auta. „Stoj, lebo strelím,“ vrieskal som. Hickman, ktorý bol v tom čase už takisto vonku, sa na mňa vrhol s úmyslom odzbrojiť ma. Vystrelil som a ušiel. Pokračoval som v streľbe – ďalších päť výstrelov hneď za sebou, až kým sa nevyprázdnil zásobník. Obe ženy spadli. „Hickman!“ zvolal som a rozbehol sa za ním. Keď som si uvedomil, že ho nikde nevidím, zastal som. Otočil som sa a zbadal som, že jedna zo žien sa dvíha zo zeme. Zobral som nôž, bodol som ju a dobehol naspäť k autu. Nachvíľu som zastal a lapal po dychu. V čiernočiernej noci som nevidel ani na krok. Bolo mŕtvolné ticho. „Bože, čo som to urobil?“ Sadol som si do auta a zhlboka dýchal. „Ach, Bože. Pomôž mi, prosím,“ mrmlal som si pod nos.

Wilberta o niekoľko hodín neskôr policajti zatkli. New York Times píše, že keď ho policajti priviedli do miestnej väznice, na jeho príchod čakal dav niekoľkých stoviek ľudí, ktorí ho chceli zlynčovať. Mal šťastie, že sa dožil rána. Rideau Wilbert bol pre nich len černoch – zviera, ktorého rukojemníci boli traja belosi.

Wilbertova kniha.
Wilbertova kniha. Zdroj: wilbertrideau.com

Nasledoval proces, v ktorom súd určil na zastupovanie Rideaua dvoch právnikov, odborníkov na realitné právo. Obhajoba svojho klienta nijako pred súdom nebránila a porota zložená z dvanástich bielych mužov Wilberta jednohlasne odsúdila za vraždu.

Odporúčané
Slovenka odsúdená za drogy: Bola som rada, keď ma zatkli. S pervitínom som chcela prestať, no nedalo sa (Rozhovor) Slovenka odsúdená za drogy: Bola som rada, keď ma zatkli. S pervitínom som chcela prestať, no nedalo sa (Rozhovor) 8. augusta 2023, 9:30

Ako sa píše na oficiálnych stránkach Wilberta Rideaua, o rok neskôr ho deportovali do cely smrti v Štátnej väznici v Lousiane. V roku 1963 odmietol Najvyšší súd USA predošlé rozhodnutie poroty a namiesto trestu smrti poslal Afroameričana do basy na doživotie.

Cely smrti. Fotografia Wilberta Rideaua.
Cely smrti. Fotografia Wilberta Rideaua. Zdroj: wilbertrideau.com

Odsúdený s víziou zmeniť svet

Keď sa Rideau dostal z cely smrti do štandardnej časti väznice, začal písať. Svoju kariéru novinára odštartoval písaním stĺpčekov pre rôzne týždenníky. Napríklad pre magazín Fresh Air denne prispieval svojimi zápiskami o tom, aké je to žiť na samotke.

V roku 1976 sa stal šéfredaktorom väzenského magazínu Angolite, pričom túto pozíciu zastával nasledujúcich 25 rokov. Vďaka jeho práci získal časopis veľké množstvo novinárskych ocenení vrátane prestížnej žurnalistickej Ceny Roberta F. Kennedyho.

Wilbert Rideau hovorí, že písanie mu zachránilo život.
Wilbert Rideau hovorí, že písanie mu zachránilo život. Zdroj: wilbertrideau.com

Angolite svojím obsahom objektívne informoval o problémoch, ktoré trápili odsúdených. Wilbert písal o sexuálnom násilí za mrežami, o nedostatočnej lekárskej starostlivosti o väzňov a kritizoval zlé zaobchádzanie s financiami určenými na chod väzníc. Jeho články sa neskôr stali podnetom na mnohé reformy v americkom väzenskom systéme.

Odporúčané
Strávili sme deň v ženskej väznici. Odsúdené nám ukázali cely, dozvedeli sme sa o bitkách a povedali nám, za čo sedia Strávili sme deň v ženskej väznici. Odsúdené nám ukázali cely, dozvedeli sme sa o bitkách a povedali nám, za čo sedia 6. augusta 2023, 16:30

V deväťdesiatych rokoch sa Wilbertovi podarilo presadiť aj v rádiu. Stal sa korešpondentom National Public Radio (NPR) a spolupracoval s externými dokumentaristami na tvorbe oceňovaných dokumentárnych filmov, pričom jeden z nich, This Friends of The Black, bol nominovaný na Oscara.

Hoci Wilbert už od začiatku mal víziu a zápal pre svoju prácu, netušil, kam to až dotiahne. „Nevedel som, ako to dopadne. Práve naopak, nechcelo sa mi veriť, že spoločnosť prijme také desivé historky, ktoré sa pravidelne dejú vo väzniciach. Jediné, čo som naozaj chcel, bolo hovoriť o tom. Cítil som povinnosť povedať spoločnosti, čo sa deje, aby lepšie rozumela zločincom, zločinu a systému väzníc,“ povedal Wilbert Redau pre NPR s tým, že Angola bola v čase, keď si v nej odpykával trest, považovaná za „najkrvavejšie väzenie v krajine“.

Wilbert Rideau získal mnohé ocenenia.
Wilbert Rideau získal mnohé ocenenia. Zdroj: wilbertrideau.com

„Násilie tu bolo na dennom poriadku. Ľudia sa medzi sebou zabíjali pre vojny gangov. Rozmáhal sa tu obchod s drogami a denne prebiehalo sexuálne násilie a zotročovanie väzňov. Ten, kto ťa znásilnil, ťa aj vlastnil a musel si mu slúžiť, kým si bol vo väzení,“ priblížil Rideau pre NPR s tým, že jeho samého pre jeho povahu nikdy nenapadli.

Odporúčané
Strávili sme deň vo väzení pre mladistvých. Ukázali nám cely, čo jedia aj ako športujú (Videoreportáž) Strávili sme deň vo väzení pre mladistvých. Ukázali nám cely, čo jedia aj ako športujú (Videoreportáž) 19. apríla 2023, 17:45

Prezradil, že práve vo väzení začal čítať, čo ho motivovalo aj k písaniu. Svojpomocne sa doučil jazyk a so zápalom začal na sebe pracovať, čo ho aj zachránilo. „Žil som ako reportér. Mal som vo svojom živote poslanie,“ dodal.

Z väzňa sa stal uznávaný novinár. Na fotografii s dalajlámom.
Z väzňa sa stal uznávaný novinár. Na fotografii s dalajlámom. Zdroj: wilbertrideau.com

Objektívna spravodlivosť

Ako sa píše na oficiálnych stránkach Wilberta Rideaua, aj z toho dôvodu, že sa presadil ako novinár, ho v roku 2000 americký odvolací súd zbavil odsúdenia za vraždu. Súd totiž zastával názor, že predošlý vysoký trest mohol súvisieť s rasovou diskrimináciou odsúdeného. Začal sa teda nový súdny proces a otvorilo sa nové vyšetrovanie prípadu z roku 1961.

Porota zložená z rôznych rás a pohlaví, ktorá preskúmala nové dôkazy v prípade v roku 2005, oslobodila Wilberta spod obžaloby z vraždy a uznala ho vinným zo zabitia. Sudca mu udelil maximálny trest 21 rokov, ale keďže si muž odsedel už takmer 44 rokov, hneď ho z väzenia prepustili.

Z väzňa sa stal uznávaný novinár.
Z väzňa sa stal uznávaný novinár. Zdroj: wilbertrideau.com

V roku 2007 získal Rideau podporu od neziskovej organizácie podporujúcej autorov poukazujúcich na spoločenské problémy Soros Media Fellow. Okrem písania a prednášok sa dnes snaží reformovať väzenský a justičný systém a taktiež sa spolupodieľa na viacerých charitatívnych projektoch.

Odporúčané
TOP 10 filmov z väzenia plných krvavých bitiek kriminálnikov, ale aj napínavých útekov TOP 10 filmov z väzenia plných krvavých bitiek kriminálnikov, ale aj napínavých útekov 16. augusta 2022, 14:30

Wilbert Rideau sa stal ukážkovým príkladom toho, že ani na prvý pohľad zlý človek, zločinec, nemusí zostať rovnakým človekom do konca života. Ako sám povedal v rozhovore pre portál Mother Jones: „V živote som sa naučil, že dobrí ľudia môžu urobiť naozaj hrozné veci a zlí ľudia dobré. Život nie je priamočiary. Každý má potenciál konať dobro aj zlo.“

Z väzňa sa stal uznávaný novinár.
Z väzňa sa stal uznávaný novinár. Zdroj: wilbertrideau.com

Na otázku, či by sa bol dostal z väzenia skôr, keby nebol kritizoval väzenský systém a nebolo ho počuť v médiách, odpovedal jednoznačne: „Nie, pretože by som sa von nikdy nebol dostal. Jediný dôvod, prečo sa mi dostala pomoc, bol ten, že som bol vysokopostavený a vyhral som rôzne ocenenia. Inak by som skončil ako mnoho iných chlapov – sám, nútený vyrovnať sa so systémom.“

Domov
Zdieľať
Diskusia