Je to otravné a málokomu sa s tým chce babrať. Ale ak ťa nenamotivuje k pravidelnému praniu posteľnej bielizne nič iné, mysli na to, že málokedy si v posteli osamote.
Vo Francúzsku si invázia ploštíc už vyžiadala vládny akčný plán, na Slovensku už od nich museli očistiť stovky bytov a okrem nich sa v posteľnej bielizni nahromadí všeličo od bežnej špiny cez odumreté kožné bunky až po roztoče a iné „roztomilé“ zvieratká.
Zisťovali sme, ako často si treba prať bielizeň, aby sme podobnej invázii predišli, a ako súvisí materiál obliečok s kvalitou a so zdravím pokožky a vlasov. Hygiena sa môže zdať na prvý pohľad ako jednoduchá téma, no z rozhovorov s expertmi na zdravie pokožky či na sexuálne zdravie vieme, že týmto základom sa v školách dostatočne nevenujeme.
Takéto témy sú často tabuizované, aj preto sme už napísali napríklad aj o tom, ako si správne umyť pohlavné orgány. Prečítaj si viac našich článkov o zdraví, a ak nás chceš v našej práci podporiť, pridaj sa do klubu Refresher+.
V posteli nespíme sami
Začnime pri veciach, ktoré produkuje tvoje telo: desiatky tisícov odumretých kožných buniek, pot, sliny, kožný maz a iné telesné tekutiny s nami trávia čas, aj keď sme zababušení v obliečkach. Pripočítaj k tomu prach z ulice, zvyšky kozmetiky na vlasoch, tvári a tele či roztoče, ktoré môžu zhoršiť ekzémy či astmu alebo vyvolať alergické reakcie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako často dermatológ odporúča prať obliečky.
- Či má výber materiálu vplyv na zdravie vlasov alebo tvorbu vrások.
- Ako sa zbaviť ploštíc, ak ich už raz doma máš.