Pozostalí obetí pri žiadostiach u filmárov neuspeli.
Pri stavaní základne v Los Alamos, kde vedci vytvorili prvú atómovú bombu, armáda USA vysťahovala niekoľko desiatok rodín. Mnohé z nich pritom dostali len minimálne alebo žiadne odškodné. Prišli o svoje majetky aj dobytok.
Dosah radiácie po teste Trinity zo 16. júla 1945 následne zasiahol desiatky tisíc obyvateľov. Ktoré tragické súvislosti projektu Manhattan filmári odignorovali a čo na to hovoria príbuzní obetí?
Prečítaj si tiež príbeh o skutočnom živote vedca J. Roberta Oppenheimera alebo o bizarnom pláne na zostrojenie „gay bomby“. Aj tento obsah môže vznikať vďaka podpore členov klubu Refresher+.
Filmári žiadosti príbuzných obetí odignorovali
Armáda USA si na mieste potrebovala postaviť základňu a tamojší obyvatelia nemali príliš na výber. Rodiny, ktoré na území Pajarito Plateau v Los Alamos žili stovky rokov, dostali na vysťahovanie iba 24 až 48 hodín. V historickej dráme Oppenheimer od Christophera Nolana sa však o vysťahovaní pôvodného obyvateľstva nič nedozvieš.
Niektorí príbuzní 32 hispánskych rodín a rodín domorodých obyvateľov USA z danej oblasti preto nie sú s prácou Nolana príliš spokojní. Nadšenie nezdieľajú ani pozostalí obetí rodín z okolia testu Trinity, ktoré sa nachádzali v zóne explózie a zasiahla ich radiácia.
Tina Cordova z organizácie Tularosa Basin Downwinder Consortium („downwinders“ sú obete rádioaktívneho dosahu – pozn. red.) je názoru, že filmári predali ľuďom klamstvo. „Ak sa nezaoberáte celou históriou, potom v podstate zvečňujete lož. A predstava, že tu nikto nebýval a nikomu sa nič nestalo, je lož,“ cituje jej slová The Los Angeles Times.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako radiácia z testu Trinity zasiahla široké okolie.
- Čo žiadali od tvorcov filmu príbuzní obetí radiácie.
- Čo sa stalo s rodinami, ktoré urýchlene vysťahovali.
- Čo vieme z výpovedí, ktoré spomínajú rasizmus pri práci na projekte Manhattan.
- Ako si niektorí usadlíci projekt Manhattan, naopak, pochvaľovali.