Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Taliansko ročne navštívia milióny turistov z celého sveta a výnimkou nie sú ani Slováci. Pripravili sme pre teba niekoľko kvízových otázok o miestnej histórii, kultúre a gastre, ktoré v tebe možno vyvolajú nutkanie kúpiť si letenky do Talianska. Okrem toho máme pre teba aj jeden tip na „znovuzrodenú taliansku klasiku“, s ktorou sa môžeš do dovolenkovej atmosféry naladiť už doma.
Jedným z dôvodov, prečo turisti milujú Taliansko, je aj skvelé jedlo, ku ktorému obvykle patrí dobre vychladený spritz. Značka P31 sa ponorila do skúmania starých receptúr a začala experimentovať s tradíciami miešania bylín a prírodných ingrediencií na získanie alkoholu. V kaviarni Caffè Pedrocchi v meste Padova tak vznikol likér P31 Aperitivo Green, ktorý spája zmes 31 korenín, plodov a bylín. Receptúru testovali 2 roky. Nápoj sa rýchlo stal populárnym medzi gondoliermi v Benátkach, ktorí obľubovali spritz. Jeho farbu prirovnali k vodnej hladine v miestnych kanáloch. P31 Aperitivo Green sa oficiálne dostal na trh v roku 2017 a od tohto leta si ho už môžeš kúpiť aj u nás.
V chuti a vôni tohto ľahkého aperitívu ucítiš škoricu, absint, pomaranč, bylinky, klinčeky, zázvor a rebarboru. Obsahuje nižšie množstvo alkoholu, a to 11 %. Pre jeho zelenú farbu ho výrobcovia odporúčajú podávať v miešaných drinkoch. Vybrali sme pre teba recept na spritz, ktorí si obľúbili aj benátski gondolieri.
Green Spritz Budeš potrebovať: • pohár ľadu • niekoľko kvapiek citrónu alebo limetky • 3 diely P31 Aperitivo Green • 3 diely Prosecca • 1 diel sódy (podľa chuti môže byť tonic)
Všetky ingrediencie zmiešaj vo veľkom pohári na stopke. Na ozdobenie môžeš použiť plátok limetky, jablka, uhorky alebo niekoľko lístkov mäty či rozmarínu.
Čo na to hovoríš? Máš chuť na niečo talianske? Zaujímavosť z Benátok a Padovy sme ti už síce prezradili, ale v kvíze ťa čaká ešte ďalších 10 faktov. Podarí sa ti uhádnuť všetky z nich?
Kvíz
KVÍZ: Čo vieš o obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov? Otestuj si svoj prehľad o Taliansku
Mesto Rím má viacero prezývok, najčastejšie sa používajú dva názvy. Dokážeš uhádnuť správnu možnosť?
Večné mesto a Mesto na siedmich pahorkoch
Večné mesto a Stovežaté mesto
Mesto na siedmich pahorkoch a Srdce Európy
Srdce Európy a Stovežaté mesto
Vysvetlenie
Najpoužívanejším názvom je Večné mesto a potom aj Mesto na siedmich pahorkoch.
Zdroj:
Pexels/Klaus Nielsen
310
V ktorom talianskom meste vznikli cestoviny penne?
Benátky
Janov
Miláno
Palermo
Vysvetlenie
Cestoviny penne pochádzajú z Janova. Slovo „penne“ je taliansky výraz, ktorý vo voľnom preklade znamená „brko“. Pomenovanie inšpiroval ostrý koniec cestovín.
Zdroj:
Pexels/sadis
410
Milostný príbeh Romea a Júlie od Williama Shakespeara sa odohráva v talianskom meste. Uhádneš jeho názov?
Verona
Benátky
Amalfi
Siena
Vysvetlenie
Dej Shakespearovej hry sa odohráva v meste Verona. S týmto milostným príbehom sa spája dodnes. Vo Verone môžeš vidieť Júliin balkón aj sochu.
Zdroj:
Unsplash/Filiz Elaerts
510
Aperitivo je tradícia, ktorá je bežnou súčasťou dňa Talianov. Tipneš si, akú činnosť označuje toto slovo?
Neskoré vstávanie. Deň sa v Taliansku nemôže začať pred 10. ráno.
Dlhá obedná prestávka v práci.
Poobedný „šlofík“.
Drinky pred večerou.
Vysvetlenie
Toto slovo v preklade znamená aperitív. Je to v podstate akýkoľvek drink, ktorý si Taliani vychutnávajú pred večerou. Keďže v Taliansku sa bežne večeria o 21.00 h, „aperitivo time“ je obvykle medzi 19.00 a 21.00 h. Takýto „pohárik pred večerou“ má údajne pozdvihnúť chuť do jedla. Predpokladá sa, že koncept moderného aperitívu vznikol (alebo to bol efektívny marketing) v roku 1786, keď liehovarník Antonio Benedetto Carpano vytvoril jeden z prvých druhov vermútu. Tvrdil, že jeho špeciálna kombinácia bieleho vína a rôznych bylín a korenín stimuluje chuť do jedla a je to pre dámy vhodnejšia alternatíva než pitie červeného vína. Vermút sa tak stal jedným z prvých obľúbených aperitívov. Na túto tradíciu sa hodí aj novinka P31 Aperitivo Green.
Zdroj:
Unsplash/sterlinglanier Lanier
610
Vieš, ako sa nazýva najstaršie talianske mesto?
Rím
Matera
Pisa
Florencia
Vysvetlenie
Matera je starobylé mesto, ktoré patrí medzi najstaršie na svete. Má viac ako 10 000-ročnú históriu. Skalné jaskyne, skalná Murgia a niektoré primitívne obydlia Sassi sú dôkazom starovekých osád.
Zdroj:
Unsplash/Ray Harrington
710
Tipneš si, prečo sa známa veža v Pise nakláňa na jednu stranu?
Pre mäkký zemský podklad, ktorý nedokáže správne uniesť hmotnosť konštrukcie.
Bol to zámer architekta.
V roku 1370 mesto zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré poškodilo konštrukciu veže. Odvtedy sa začala nakláňať.
V snahe ušetriť peniaze bol na niektorých miestach mramor nahradený lacnejšou žulou. Tento materiál je menej odolný a nedokázal uniesť konštrukciu veže.
Vysvetlenie
Približne v roku 1178, keď stavitelia dokončili tretie z ôsmich plánovaných poschodí, základy veže sa začali nerovnomerne usádzať. Povrch zeme bol príliš jemný, tvorila ho hustá zmes hliny, piesku a mušlí. Konštrukcia sa začala viditeľne nakláňať smerom na juh. Krátko nato vypukla vojna medzi Pisou a Janovom, čo zastavilo výstavbu na takmer jedno storočie. Základy sa ešte viac usadili, a tak tento konflikt pravdepodobne zabránil predčasnému kolapsu zvonice.
Zdroj:
Imperial War Museums/Public Domain
810
Umberto II. bol posledným talianskym kráľom. Trón získal 9. mája 1946. Kráľovský titul si však udržal len niekoľko dní. Z donútenia musel abdikovať po tom, čo bola vo všeobecnom referende schválená republikánska forma vlády. Koľko dní vládol?
„Hoď mincu do vody a niečo si želaj.“ Každý deň tisícky turistov hádžu do slávnej Fontány di Trevi v Ríme mince a dúfajú, že sa ich priania naplnia. Tipneš si, koľko eur takto skončí vo vode každý rok?
Viac ako 10-tisíc eur.
Viac ako 100-tisíc eur.
Viac ako 500-tisíc eur.
Viac ako milión eur.
Vysvetlenie
Podľa odhadov každý deň vo fontáne skončí viac ako 3000 eur. V roku 2016 sa mestu Rím takto podarilo vyzbierať viac ako milión eur v drobných minciach. Peniaze putovali na kresťanskú charitu. Každý rok je vyzbieraná suma podobná. Vyberaním mincí z fontány však nezarobíš, je to nelegálne a takéto zatknutia sú v Ríme bežné.