Tento viac ako šestoročný bytový dom na Havelskej ulici má dušu a charizmu, akú v súčasných novostavbách nenájdeš.
Nové developerské projekty rastú ako huby po daždi, avšak len nízke percento z nich dokáže kvalitou, atmosférou a charizmou konkurovať historickým stavbám z dôb dávno minulých.
Architekti David Wittassek a Jiří Řezák z ateliéru QARTA Architektura predstavili jedinečnú rekonštrukciu historického bytového domu Havelská 27, ktorý sa nachádza v samom centre Prahy. Dom patrí do PPR (Pražská pamiatková rezervácia) a je aj súčasťou dedičstva UNESCO.
Na obnove domu pracovali autori deväť rokov, pričom príbeh stavby siaha až do 14. storočia a jeho pokračovanie si vyžadovalo citlivý prístup spojený s detailnou štúdiou súvislostí. Z nášho pohľadu išlo o lásku na prvý pohľad a nepochybujeme o tom, že stavba osloví aj väčšinu z vás.
Nehnuteľnosť chátrala od druhej polovice 20. storočia a jej záchranu umožnil majiteľ, ktorý pôsobí v zahraničí. Zadanie investora predstavovalo obnovu a vrátanie funkcie klasického bytového domu, čo je v štvrti, ktorá je poznačená turistickým priemyslom a krátkodobým ubytovaním, skutočný unikát.
Dom mal v priebehu doby množstvo rôznych názvov – Dům u Zahrádků, U Černé zahrádky, U Cortésiů, Kožný dům, Lederhaus, Tandelmarkt či Bazar. Jednotlivé mená poukazujú na premenu z bytového domu na obchodný dom v časoch skorého baroka a naspäť na bytový dom v období klasicizmu.
Autori rekonštrukcie sa rozhodli pre koncept založený na odhaľovaní a úprave skrytých historických vrstiev, ktoré postavili do kontrastu s novými architektonickými prvkami. Spoločný element predstavuje výber materiálov – kov, sklo či betón v prirodzenej podobe dom nenápadne prepájajú a zároveň obyvateľom ukazujú históriu. Od nových podláh cez priznané zostatky gotického lomeného oblúka na fasáde až po klasicistický krov. Tento princíp je aplikovaný v celej rekonštrukcii.
Povrchy v interiéri domu tvoria škrabané omietky, ktoré odhaľujú vrstvy predchádzajúcich výmalieb. Odkazy histórie sú transformované do nového estetického elementu a všetko spolu hrá ako symfonický orchester pod taktovkou skúseného dirigenta.
Dvere a okná boli zreštaurované a pôvodné segmenty kvetinovej výmaľby na zárubniach ponechané. Nové prvky – kúpeľne a toalety – boli do objektu vložené ako minimalistické kvádre. Svojou jednoduchou formou sa dom plynulo napája na podkrovie s atypickými bytmi a ich kontrastný výraz sa snaží odrážať súčasnosť.
„Odkrývanie historických vrstiev nám tak prinieslo mnoho prekvapení a, pochopiteľne, vyvolalo otázky týkajúce sa dobových stavebných prístupov v konštrukciách aj detailoch. Pozornosť si vyžadovalo zvlášť remeselné prevedenie stavebných detailov. Atmosféra domu je neopakovateľná, preto sme premýšľali, ako sem priniesť nové vrstvy tak, aby sme ich nenarušili a aby zároveň odrážali súčasný prístup. A to ako pri využití technológií a materiálov, tak pri koncipovaní nových princípov v konštrukciách a tvarosloví,“ uviedol architekt David Wittassek.
Architekti počas rekonštrukcie obnovili aj zastrešenie dvora v upravenej podobe, avšak s historizujúcou estetikou nitovanej priehradovej konštrukcie podľa zachovanej dokumentácie. Zastrešenie okrúhleho klasicistického schodiska obnovili.
Pozri si galériu od spoločnosti BoysPlayNice, ktorej cit pre detailnú fotografiu architektúry obdivujeme dlhé roky.