5. Z herní cez obývačky až do vrecka
Super Mario, ktorého spočiatku poznali najmä hráči „skriňových“ arkád, získal nesmrteľný status, keď nakukol do obývačiek. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1985, keď Nintendo uviedlo konzolu Family Computer, známu aj ako NES.
Len v USA sa jej predalo vyše 60 miliónov kusov. Kazetu s hrou Super Mario Bros. 2 si kúpilo 40 miliónov ľudí. Hra adaptovaná na domáce hranie nepriniesla len nové, dnes neodmysliteľné prvky, stretla sa aj so sťažnosťami amerických hráčov na prílišnú náročnosť. Dizajnéri to vyriešili šalamúnsky, pre americký trh predstavili jednoduchšiu verziu, z ktorej zmizli potrubia či možnosť paralyzovať nepriateľov skokom.
Z obývačky sa v roku 1989 Mario premiestnil ešte bližšie k hráčom, keď Nintendo predstavilo vlastnú platformu GameBoy s prvou hrou Super Mario Land.
6. Filmová adaptácia vyšla až na druhý pokus
Animovaný film, ktorý môžeš vidieť v kine, je druhým pokusom o adaptáciu legendárnej videohry. V roku 1993 uzrela svetlo sveta hraná verzia Super Maria, ktorú znenávideli kritici aj diváci. Išlo vtedy o vôbec prvý filmový pokus adaptovať hru.
V hlavných úlohách temnej „dospeláckej“ verzie, ktorá esteticky takmer nepripomínala herný svet, si hlavné roly zahrali Bob Hoskins a Dennis Hopper.
7. Nový film stál (relatívne) málo
Strhujúca vizuálna stránka aktuálneho filmu o Super Mariovi a jeho áčkový zoznam hercov na čele s Chrisom Prattom, Anyou Taylor-Joy či Jackom Blackom stál presne 100 miliónov dolárov. Rozpočet však bledne v porovnaní s megaprodukciami Pixaru a Disney, ktoré nezriedka dosahujú dvojnásobné hodnoty. Rebríčku najdrahších animovaných filmov naďalej vládne Na vlásku a najnovšia verzia Levieho kráľa s cenami 260 miliónov dolárov.
8. Ikonický soundtrack
Za úspechom Super Maria stojí aj charakteristická hudobná zložka. Najznámejšia zvuková stopa, ktorej autorom je dvorný skladateľ Nintenda Kódži Kondó, sprevádza Mariove dobrodružstvá od úplne prvej verzie.
Melódia známa ako Ground Theme je dnes určite jednou z najznámejších herných melódií. Okrem nespočetných verzií adaptovaných na konkrétne hry sa dočkala nejednej koncertnej úpravy a objavuje sa aj v novom filme.
9. Bohatá pracovná kariéra
Hoci Maria poznáme najmä ako potrubára, počas vyše 40-ročnej kariéry si neobliekal len inštalatérske montérky. V materiáloch k prvej hre ho Nintendo opisuje ako tesára. Zmenu špecializácie vraj podstúpil pre prítomnosť potrubia a tmavé pozadie evokujúce podzemie.
V hrách sme ho zažili aj ako lekára či stavebného robotníka. Mario je však aj obdivuhodný športový multitalent. Azda najznámejšia je jeho kariéra automobilového pretekára, no je aj majster bojových umení, hráč bejzbalu, futbalu, basketbalu, golfu či tenisu. Jeho najkontroverznejšia rola je pravdepodobne tá v armáde. Ako vojak sa pretĺka hrou Mario’s Bombs Away z roku 1983.
10. Dlhoveký rekordér
Okrem Super Mario Bros. nájdeme Maria aj v hrách Super Mario Sunshine, Super Mario Odyssey, Super Mario 3D Land, Super Mario Galaxy 2, Super Mario Land 2, Paper Mario, Super Smash Bros, Mario Kart, Mario Tennis či Mario Party. Do dnešného dňa sa predstavil už vo vyše 250 rôznych videohrách.
Za najčastejšie objavujúcu sa a najdlhšie pôsobiacu postavu videohier získal Mario aj zápisy do Guinnessovej knihy rekordov. Jeho 40-ročný katalóg drží neohrozene prvenstvo aj v rebríčku najlepšie predávaných sérií videohier. Z hier o Mariovi sa dodnes predalo 826 miliónov kusov. FIFA, Pokémon či GTA môžu len ticho závidieť.