Konvenčné staviteľstvo podľa neho stratilo kontakt s prírodou. Prírodnými materiálmi sa dá zlepšiť aj byt v paneláku.
Jozef Michalík nás v dedinke pri Trenčíne víta na dvore pred vlastnoručne postaveným domom. Stojac medzi zvyškami stavebného materiálu, práve si za štebotu vtákov došúľa cigaretu. Chatka pre osem ľudí vznikla na základoch opusteného domu, ktorý spolu s pozemkom kúpil pred rokom za „veľmi priaznivú cenu“ 50 000 eur.
Pôvodný murovaný domček by ste tu hľadali márne. Na jeho pôdoryse a základoch vyrástol vďaka slame, drevu a hline nový. Trvalo to menej ako dva a pol mesiaca. Jozef s partiou spolupracovníkov súčasne pracuje aj na ďalších projektoch. Ten najväčší má na 8-hektárovom pozemku poskytnúť útočisko pre komunitu sedemnástich rodín.
V okrese finišuje Jozef s tímom Letokruhu aj prácu na dvojpodlažnom oválnom meditačnom centre. „Je to taký záhradný domček za 350 000 eur,“ pousmeje sa.
Prírodné staviteľstvo ako suvenír z exotiky
Ako množstvo mladých ľudí, aj Jozef sa na začiatku milénia rozhodol skúšať šťastie v zahraničí. Po jedinej sezóne vtedy zanevrel na črtajúcu sa kariéru profesionálneho futbalistu a oboznámený s východnými filozofiami budhizmu a hinduizmu sa vydal do sveta.
Prvý kontakt so staviteľstvom prišiel náhodou počas jedného z návratov na Slovensko. Oslovil ho miestny tesár, ktorý potreboval pomoc s krovom. „Liezť po trámoch ma ihneď mimoriadne bavilo. Kondičku som mal a pričuchol som si k základom staviteľstva. Keď som sa neskôr naučil princípom toho prírodného – z dreva, zo slamy a z hliny –, už som pri tom zostal,“ spomína.
Po krátkej anabáze v Anglicku, kde šoféroval kamión, sa už s jasným plánom stavať ekologické domy vybral aj s priateľkou do Austrálie, kde mu zaimponoval odkaz priekopníka permakultúry Billa Mollisona.
„Na Austrálii ma motivovali dve veci: teplo a zárobok. Za hodinu som si tam ako tesár zarobil 50 dolárov, čo bolo vtedy na Slovensku nepredstaviteľné. Pracoval som aj na 25-miliónových domoch. Mal som šťastie, že som dostal dobrý džob, veľa šikovných Európanov vtedy zneužívali podvodníci. Neskôr som odišiel stavať domy zo slamy a prvýkrát som bol pri stavbe domu od začiatku do konca. Bola to neoceniteľná lekcia.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo je to mesačné drevo.
- Koľko stoja prírodné stavby v porovnaní s konvenčnými.
- Aké výhody má hlinená omietka.
- Na základe čoho si Jozef vyberá zákazky.
- Koľko Jozef zarábal počas skúsenosti v Austrálii.