Tentoraz sa pozrieme na to, ako bývajú Slováci.
Priemerný Európan sa osamostatní už ako 26-ročný, pričom platí, že rodičovské hniezdo opúšťajú skôr ženy. Podľa analýzy Eurostatu z roku 2018 si Slováci oproti ostatným krajinám dávajú načas, v priemere odchádzajú v 30,8 roku života.
Obdobie horúčkovitého nakupovania bytov a domov sa podľa odborníkov pravdepodobne skončilo. Ak by si človek s priemerným platom v Bratislave chcel kúpiť vlastný byt s výmerou 70 m², musel by si celú svoju čistú mzdu odkladať bokom 12 až 13 rokov. Ceny bytov či domov sú pre ľudí s priemerným príjmom privysoké aj v ostatných častiach Slovenska. Väčšina je preto v dnešnej dobe odkázaná na vysoké úvery v bankách alebo dlhodobý prenájom.
Bývanie v podnájme je bežné najmä v zahraničí. Napríklad Briti svoju adresu vymenia niekoľkokrát za život, vo vlastnom žije iba približne tretina obyvateľstva. Na druhej strane Slováci radi bývajú vo vlastnom, v podnájme žije iba 8,5 % obyvateľov. Ak patríš medzi tých, ktorí musia platiť každý mesiac nájom, neobávaj sa, s vlastným bývaním to nie je vždy také ružové. Až 40 % ľudí, ktorí majú svoje bývanie, žije vo viacgeneračných domácnostiach – najčastejšie ide o mladé páry s deťmi, ktoré žijú s rodičmi, alebo ľudí, ktorí sa starajú o nejakého iného príbuzného.
Ako si na tom s bývaním ty? Súhlasíš, že nájmy a ceny úverov sú vzhľadom na priemernú výšku platu príliš vysoké? Aby sme mohli zistiť, ako to vnímajú mladí Slováci naozaj, potrebujeme vedieť aj tvoj názor. Tvoj čas si ceníme, a preto jeden šťastlivec získa poukážku v hodnote 100 eur na nákup v Ikei.