Aj v priehľadnej vode je čo objavovať.
Voda je naším každodenným nápojom. Vo svojej čírej, základnej podobe sa nám ponúka z vodovodných kohútikov alebo zo studní. Obsahuje však komplex mikrobiologických, fyzikálnych a chemických ukazovateľov – smerujú k bližšiemu určeniu kvality vody. Je to zložitý alebo bežne dostupný proces?
Rozbor vody nestačí. Treba mu porozumieť!
Aj v priehľadnej vode je čo objavovať. Podrobné skúmanie ponecháme na špeciálne laboratóriá štátneho zdravotného ústavu, na podniky vodární či kanalizácií v každom okresnom meste. V týchto prostrediach získavame laboratórny rozbor vody podľa aktualizovanej príslušnej normy v celom rozsahu. Efektívny rozbor vzniká pre potreby užívateľov – jeho protokol má obsahovať jasné a zreteľné znenie analyzovaných parametrov. Bežný spotrebiteľ zisťuje, aké sú limitované (odporúčané) hodnoty a aké boli stanovené na základe merania. Získané ukazovatele však porovnávame v každej kategórii zvlášť.
Rozbor vody vykonávaný „do hĺbky“
Rozbor vody vymedzujeme indikátormi patogénnych baktérií a vírusov, pričom nie na všetky si ľudský organizmus vytvára toleranciu. Pre ochranu imunitného systému bazírujeme na túto mikrobiologickú podstatu. Z fyzikálnych a chemických ukazovateľov sa zameriavame na aktuálne pH vody. Vodu tak rozlišujeme na kyslú, neutrálnu a zásaditú. Hrozbou ako pre kvalitu vody, vodovodného systému, tak aj zdravia je kyslosť vody. Prezrádza ju nielen zvýšený výskyt železa, medi či olova, ale aj korózia na potrubí a vážne ohrozenie vnútorného prostredia v ľudskom tele.
Zdravá voda si ďalej zachováva optimálne zastúpenie dusičnanov, dusitanov, chloridov a amónnych iónov. Opakovane upozorňujeme na ťažké kovy (napr. železo, mangán). Z dlhodobého hľadiska poškodzujú chuťové vlastnosti a nekvalitne prebieha aj prací proces. Stáva sa to aj vám? Vyžiadajte si podrobný rozbor vody.