Čím viac kávy piješ, tým viac sa v tvojom tele hromadí neurotransmiter adenozín, ktorý ťa uspáva. Keď tvoje tretie popoludňajšie espresso stratí efekt, adenozín nezaklope na dvere, ale rovno vtrhne.
Niekto pije kávu večer a bez problémov zaspí, iný si musí dať poslednú šálku už o druhej poobede. Káva na každého pôsobí inak, najväčšou záhadou je však to, ako je možné, že po šálke espressa sa niekedy cítime ešte unavenejšie ako predtým. Káva nás má predsa vzpružiť a nie naopak. Dve odborníčky chemičky vysvetľujú tento fenomén a radia, ako piť kávu, aby sme z nej zakaždým vyťažili maximum.
Aby sme vysvetlili ako (ne)funguje káva, na začiatok si dáme krátku lekciu biochémie. Od chvíle, keď ráno „rozlepíš“ oči, tvoje telo sa začne riadiť biologickými hodinami, ktoré určujú, dokedy budeš čulý a v ktorej fáze dňa už pocítiš prvé známky únavy. Vďačíme za to dvom dôležitým hormónom, ktorých hladiny počas dňa a noci cyklicky stúpajú a klesajú.
„Za pocit energie po zobudení zodpovedá kortizol, ktorého hladina je najvyššia ráno a s ubiehajúcim dňom postupne klesá. Počas dňa prichádza na scénu adenozín, ktorého hladina počas dňa, naopak, rastie a my vďaka nemu cítime únavu,“ vysvetľuje popularizátorka vedy Lenka Hrobárová, ktorá vyštudovala klinickú biochémiu. Dnes vedie úspešný instagramový účet Skúmavka, kde vysvetľuje vedu a fungovanie ľudského tela zrozumiteľným spôsobom.
Adenozín je neurotransmiter, ktorý reguluje spánkový cyklus a aj jemu vďačíš za príjemný ospalý pocit pred spaním. Ide o vedľajší produkt molekuly nazývanej adenozíntrifosfát, pomocou ktorej naše bunky a tkanivá využívajú a spaľujú energiu. Keď sa táto molekula vyčerpá, uvoľní adenozín, ten sa naviaže na receptory v mozgu a ty začneš uvažovať nad ďalším espressom (alebo posteľou).
Hoci adenozín a kofeín sú najväčší súperi, v skutočnosti sú veľmi podobní – majú rovnakú veľkosť aj tvar. Práve vďaka tomu dokáže kofeín „obsadiť“ miesto jeho ospalému rivalovi tým, že zaberie jeho receptory a zablokuje jeho účinok.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako a prečo vzniká „únava z kávy“.
- Akí ľudia zažívajú tento stav najčastejšie.
- Akú rolu v tom zohráva cukor, mlieko a voda.
- Ako je možné, že niekto je voči kofeínu imúnny.
- Ako piť kávu, aby nás prebrala a nie naopak.