Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je vytvorený v rámci mediálnej spolupráce s podujatím Skepta Bratislava.  
7. augusta 2022 o 10:30
Čas čítania 3:45
Richard Balog

Britská invázia s názvom GRIME. Ako vznikol tento hudobný žáner a koho si pustiť?

Britská invázia s názvom GRIME. Ako vznikol tento hudobný žáner a koho si pustiť?
Zdroj: Diesel Fragrances
HUDBA HUDBA RAP
Uložiť Uložené

Dizzee Rascal, Wiley, Kano či Skepta. To je len časť interpretov, ktorých spája hudobný žáner grime s rýchlymi údermi a agresívnym elektronickým zvukom doplneným o texty z prostredia londýnskych ulíc.

Rapová kultúra má množstvo podôb a jednou z nich je hudobný žáner grime, ktorý vznikol v Londýne na prelome milénií. Základy grime sú položené na britskej garážovej hudobnej scéne z 90. rokov ovplyvnenej hip-hopom, dancehallom, jungle či hardcore technom. 

Pre skladby sú charakteristické rýchle úderné produkcie, elektronické zvuky, londýnsky prízvuk a energia, ktorá ťa pohltí od prvých sekúnd. Scénu tvoria skupiny, respektíve kolektívy interpretov, ktorí spoločne produkujú hudbu a vystupujú na miestach nočného života, často v malých alebo v undergroundových kluboch, kde zažiješ neopísateľnú atmosféru.

Odporúčané
KVÍZ: Ako dobre poznáš rapovú kultúru?  KVÍZ: Ako dobre poznáš rapovú kultúru? 25. júla 2022 o 8:30

Medzi raperov, ktorí od začiatku udávajú zvuk grimu, patria Dizzee Rascal, Kano, Skepta či Wiley. Posledný menovaný dostal nový hudobný žáner na celosvetovú mapu vďaka svojmu debutovému albumu Treddin’ on Thin Ice, ktorému dominovali texty o živote v anglickej metropole v sprievode ťažkých produkcií. Wiley ich nazval eski-beats a publikum sa ich nevedelo nabažiť. 

Následne tento interpret vytvoril skupinu s názvom Roll Deep, do ktorej patrili Danny Weed, Breeze, Jamma, Skepta a Dizzee Rascal. Okrem Rascala ostali raperi v undergroundovom prostredí, kde sa im darilo ako hudobnej subkultúre zameranej na prevažne mladých ľudí, ktorá si našla poslucháčov na pirátskych rozhlasových staniciach, ako je napríklad Rinse FM.

Nie však všetci a navždy. Dôkazom je Skepta a jeho neskorší celosvetový komerčný úspech, vďaka ktorému dnes patrí medzi globálne hviezdy s obrovským dosahom.

Výrazný zlom pre grime prišiel v roku 2016, keď žáner zaznamenal opätovný nárast popularity vďaka novým tváram na čele so Stormzym, s J Husom, Bugzy Malonom alebo Davom, ktorí posunuli žáner do mainstreamovej zóny. Úspešný je aj v súčasnosti, čoho dôkazom sú milióny poslucháčov na Spotify či Apple Music, nadštandardne sledované videoklipy na Youtube alebo živé vystúpenia pred tisíckami fanúšikov. 

Stormzy
Zdroj: Flickr/NRK P3

Grime na území našich krajín

Ak sleduješ domácu rapovú scénu, vieš, že grime, respektíve jeho prvky majú v našich končinách zastúpenie najmä vďaka dvom interpretom, a to Smackovi a Glebovi. Obaja nikdy netajili svoju náklonnosť k britskej grimovej scéne a český raper dokonca viackrát vystupoval v Londýne a rovnako priniesol aj zaujímavé mená do Prahy. 

Vďaka Smackovi už aj v mekke grimu veľmi dobre vedia, že žáner zažíva výrazný rozmach na území Slovenskej, respektíve Českej republiky a ľudia mu rozumejú. Niekoľkonásobný držiteľ ceny Anděl je hudobná ikona, ktorá diktuje tempo viac ako dekádu a všetko nasvedčuje tomu, že má v pláne ešte veľa nového materiálu so svojou typickou drzosťou a s dvojzmyslami, ktoré milujeme od čias projektov IsCream Boyz. Do pozornosti dávame celú diskografiu, pri ktorej stráviš množstvo krásneho času. 

Smack
Zdroj: Instagram/@smack_a51

Ak niekto môže svojimi koncertmi konkurovať Smackovi, je to Gleb. Ružinovský MC má živé vystúpenia vyšperkované do najmenších detailov a zakaždým doručí energickú šou ako vystrihnutú z undergroundových londýnskych klubov.

Gleb má špecifický spôsob rapovania s rýchlou kadenciou slov, ktorú dopĺňajú produkcie od Komandera. Výsledkom sú skladby v štýle grime s prechodmi do žánrov drum & bass, boom bap či glitch hop. Albumy Lavička Pimpin, Gauč Storytelling a EP s názvom Leto v kufri sú dnes kultovou záležitosťou, ktorú pozná každý fanúšik rapu a grimu na území našich dvoch krajín.

Gleb
Zdroj: Instagram/@glebzoo

Skepta – grime hviezda svetového formátu

Joseph Olaitan Adenuga Jr. známy pod pseudonymom Skepta je nielen grime hviezda svetového formátu, ale aj osobnosť s obrovským dosahom a s vplyvom na mladú generáciu.

Dôkazom sú niekoľkonásobné nominácie na Brit Awards, MOBO Awards či BET Awards alebo ocenenie Mercury Prize za album Konnichiwa. V roku 2017 bol aj na zozname najvplyvnejších ľudí britského hudobného priemyslu po boku kolegov ako Adele či Ed Sheeran. Výber zostavovali odborníci z Debrett’s.

Skepta
Zdroj: Diesel Fragrances

Čoskoro 40-ročný matador odštartoval hudobnú kariéru spoločne s mladším bratom Jme v zoskúpení Roll Deep, aby neskôr založili skupinu Boy Better Know v roku 2005. Zlomovým momentom a zároveň jedným z najväčších stretov v histórii grimu bolo raperovo súperenie s MC Devilmanom na videonahrávke Lord of the Mics 2, po ktorom Skepta vydal debutový sólový mixtape Joseph Junior Adenuga. 

Od vydania tohto projektu bol rodák z Londýna nezastaviteľný a britskú hudobnú scénu ovládol každou skladbou, ktorú zverejnil v éteri. Albumy ako The Greatest Hits, Konnichiwa alebo Ignorance Is Bliss sú výkladnou skriňou interpretových zručností za mikrofónom a hudobných kvalít, vďaka ktorým prerazil v celom svete vrátane Spojených štátov amerických.

Tam nadviazal vzťahy s rapovou elitou na čele s Pharrellom Williamsom, s Kid Cudim a s A$AP Rockym, ktorých spoločná skladba Praise The Lord na koncertoch spôsobuje davovú psychózu ľudí pod pódiom. 

That’s not me and it’s shutdown
Ring ring pussy, it’s shutdown
Fashion week and it’s shutdown
Went to the show sitting in the front row
In the black tracksuit and it’s shutdown
Touch the road and it’s shutdown
Boy better know when it’s shutdown

Skepta je úspešný aj mimo hudobného priemyslu – je jedným z najštýlovejších mužov na svete a právom patrí medzi najsledovanejšie osobnosti na prehliadkach známych módnych domov.

Legenda vystúpi v Bratislave

Pre fanúšikov grimu máme skvelú správu. Na Slovensko príde hviezda svetového formátu Skepta, ktorý odohrá svoj koncert už 2. septembra. Víťaz prestížnej Mercury Prize vystúpi v našich končinách po troch rokoch, keď naposledy rozhýbal viac ako desaťtisíc ľudí na trenčianskom letisku. 

Energická šou plná úderných melódií v kombinácií s kvalitnou lyrikou nás čaká aj tentoraz a núdza nebude ani o šialené mosh pity v hľadisku. Rodáka z Londýna doplnia v bratislavskom A4 Studiu najzvučnejšie mená domácej scény – Gleb, Separ a Yzomandias. Interpreti pred nástupom hlavnej hviezdy postupne odohrajú sólové koncerty, počas ktorých zaznejú hity ako Gauč Storytelling, DaysGO, Ahoj ahoj čo ty, OG, Melanž alebo Jedna Dva. 

Za podujatím stojí WAVE Festival a agentúra Bassizm Music. Pre viac informácií sleduj sociálne siete usporiadateľov Bassizm Music a WAVE Festival. Cena za klasický vstup je 44,90 eura a VIP vstupenka je k dispozícii za 79,90 eura. Zabezpeč si lístky v predstihu, neskôr budú vypredané. Vidíme sa pod pódiom? 

Lístky na koncert Skeptu v Bratislave
Skepta v Bratislave
Zdroj: Skepta Bratislava
Domov
Zdieľať
Diskusia