Čím je Pobaltie výnimočné?
Svetlo aj o polnoci, prímorská dedinka bez turistov, jedny z najväčších trhov v Európe, väzenské cely ponorené do tmy či výlet k ruskému Kaliningradu. Počas dvojtýždňového roadtripu do pobaltských štátov sme ani raz nepočuli náš jazyk. Slováci hromadne cestujú na dovolenky do Chorvátska, a tak prichádzajú o iné európske klenoty.
Vydaj sa spoločne s Refresherom do dovolenkových destinácií, ktoré ti možno doposiaľ unikali. Prečítať si u nás môžeš o ostrove Lanzarote či o zaujímavostiach z Islandu. Aj tieto články vznikajú s podporou členov klubu Refresher+.
Mesto, ktoré nikdy nespí, no nie je to New York
Vychádzame z jedného z miestnych barov, do ktorého cez zatemnené okná prenikne dovnútra len minimum svetla. Máme preto pocit, že sa už vonku zotmelo. Je predsa len krátko pred 23. hodinou. Slnko v hlavnom meste Estónska Tallinne však stále odmieta zapadnúť. Ulice sú naďalej plné miestnych ľudí a turistov, ktorí si napriek pokročilej hodine vykračujú mestom ležérnym tempom, ako keby boli na poobednej prechádzke.
I keď má Estónsko iba o niečo viac ako 1,3 milióna obyvateľov, zhruba 400-tisíc z nich žije priamo v Tallinne. V centre je tak každý jeden letný júlový deň neustále rušno. A ani sa tomu nemôžeme čudovať. Staré Mesto totiž oplýva množstvom kultúrnych pamiatok a kostolných veží, ktoré sú prístupné verejnosti. Krásny výhľad na mesto sme si užili napríklad z veže Kostola svätého Olafa.
Za pozornosť stojí aj kopec Toompea, na ktorom stojí hrad i parlament. Slováci zvyknutí na hrady a zámky však zrejme ocenia skôr nádhernú štvrť Kalamaja a jej prístav Noblessner s výhľadom na more a možnosťou dať si drink alebo ochutnať craftové pivo v neďalekom pivovare Põhjala.
Pre milovníkov histórie je určené vilniuske Múzeum okupácie a bojov za slobodu, ktoré je umiestnené v budove bývalého ústredia KGB. V múzejnej knihe odkazov sa nachádza množstvo kritiky venovanej ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a Tallinn je plný ukrajinských vlajok vyjadrujúcich podporu nášmu východnému susedovi. Hlavné mesto Estónska tak ukazuje, že odmieta imperialistické snahy Ruska, na ktoré v tejto pobaltskej krajine dodnes nezabudli.
Prímorský raj, kde žije sotva 100 obyvateľov
Z Tallinnu sa presúvame autobusom do malej dedinky Käsmu, dúfajúc, že sa vyhneme davom. Po vystúpení na zastávke sa snažíme lúštiť neďaleko stojacu tabuľu s mapou. Zakrátko k nám podíde staršia pani a sama od seba nám začne radiť, kam by sme sa mali vydať. Neovláda síce angličtinu, ale pomocou gestikulácie a ukazovania prstom na mape sme si ako-tak porozumeli.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kde môžeš prejsť pešo cez more na polostrov bez ľudí.
- Ako sa dostaneš čo najbližšie k hraniciam s Kaliningradom.
- Kde môžeš prespať v bývalých sovietskych celách.
- Čím nás v pobaltských krajinách prekvapili ľudia bez domova.
- Ako ľudia v Estónsku, Lotyšsku a Litve pristupujú k vojne na Ukrajine.