Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. júna 2022, 21:46
Čas čítania 0:46
Ema Stanovská

Čína bude kontrolovať každý komentár na sociálnych sieťach pred uverejnením. Tvrdí, že tým „chráni národnú bezpečnosť“

NEWS SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Používatelia sociálnych médií sa obávajú, že nové pravidlá im vezmú ešte viac slobody.

Čína nariadila internetovým platformám, aby skontrolovali každý komentár pred jeho uverejnením na sociálnych sieťach. Vyplýva to z návrhu nových pravidiel, ktoré v piatok uverejnil čínsky internetový dozorný orgán. Používatelia sociálnych médií sa obávajú, že nové pravidlá im vezmú ešte viac slobody, píše portál Insider.

Cieľom nových pravidiel je „chrániť národnú bezpečnosť, verejné záujmy a legitímne práva a záujmy občanov“, uvádza sa v správe s tým, že verejnosť môže na toto nariadenie reagovať spätnou väzbou do 1. júla. Denník South China Morning Post pripomína, že návrhy zákonov sa v Číne „zvyčajne prijímajú bez výraznejších úprav“.

Odporúčané
VIDEO: Odmietla ho, tak ju z reštaurácie vytiahol za vlasy a poskákal jej po hlave. Čínu šokovalo hrozivé video násilia na ženách VIDEO: Odmietla ho, tak ju z reštaurácie vytiahol za vlasy a poskákal jej po hlave. Čínu šokovalo hrozivé video násilia na ženách 14. júna 2022, 9:11

Hoci tieto nariadenia ešte nevstúpili do platnosti, čínski používatelia sociálnych sietí už vyjadrili obavy z ďalšej cenzúry v krajine. 

„Neviem si predstaviť, ako to bude vyzerať, keď sa budeme na sociálnych sieťach stretávať len s jedným názorom. Budú si ľudia myslieť, že aj v realite existuje len jeden hlas?“ napísal jeden z používateľov platformy Weibo, čínskej verzie Twittera.

Čína už teraz patrí medzi krajiny s najreštriktívnejším mediálnym prostredím. Bežne cenzuruje príspevky, ktoré sa vyjadrujú kriticky voči vláde alebo ktoré Čína považuje za politicky či kultúrne citlivé. Naposledy cenzurovala príspevky, v ktorých sa používatelia sťažovali na nedostatok potravín v Šanghaji počas tvrdého lockdownu.

Domov
Zdieľať
Diskusia