Hovorí sa, že sem kedysi chodili štúrovci. To potvrdiť nemôžeme, ale návštevu Emmy Čaputovej, známych hercov a športovcov áno. Čo stojí za úspechom kultovej krčmy Funus? Rozprávali sme sa s majiteľkou, ktorá podnik zdedila po starom otcovi.
Pred dvadsiatimi rokmi by si možno dovnútra nevošiel. A ak áno, musel by si sa pripraviť na kúdol dymu a zvedavé pohľady pankáčov či štamgastov pofidérneho charakteru. Budova dvestoročnej výletnej reštaurácie Funus je pritom čiastočne pamiatkovo chránená a traduje sa, že sem chodili aj štúrovci.
Nachádza sa na vrcholku kopca na okraji Horského parku. Veľmi rýchlo tu zabudneš na rušný mestský život, ktorý máš odtiaľto len na dosah ruky. Funus si nemôžeš pomýliť s ničím iným – hľadaj vysoké gaštany, drevený plot a terasu plnú ľudí.
Krčma nevyzerá na prvý pohľad nijako výnimočne, no aj napriek tomu prežila devätnáste storočie, svetové vojny aj komunizmus a stala sa tak miestnou legendou. Čo stojí za týmto úspechom?
Pri výčape stretávame usmievavú spolumajiteľku Alexandru Koricinovú, ktorá výletnú reštauráciu pri Horskom parku vedie od roku 2004 spolu so svojím manželom Ladislavom. Zásluhou tvrdej driny sa im z „brlohu fajčiarov a feťákov“ podarilo spraviť podnik, ktorý dnes s obľubou vyhľadávajú rodiny s deťmi, športovci aj známe osobnosti.
„Pravidelne k nám chodí napríklad Milan Kňažko, Marek Fašiang, Braňo Deák. Naposledy tu bol Craig Ramsey po olympiáde, bol veľmi milý a s každým sa odfotil. Navštívil nás aj bývalý český prezident Václav Klaus a najnovším hosťom je dcéra prezidentky Emma Čaputová,“ usmieva sa majiteľka.
Pýtame sa jej, prečo si myslí, že takéto „krčmové“ miesto blízko lesa vyhľadávajú práve celebrity. „Myslím, že sem chodia práve preto, lebo sa ich fotky na druhý deň neobjavia v nejakom časopise. A dúfam, že to tak aj ostane.“
„Raz k nám s malou dušičkou prišiel Ľuboš Blaha a pýtal sa, či ho obslúžime. Výčapník mu vtedy povedal: ,Pre nás ste hosť ako každý iný, či máte taký, alebo onaký názor.‘ Myslím si, že ako reštaurácia by sme mali byť apolitickí,“ dodáva Koricinová.
Tak chodili sem štúrovci či nie?
Nik nevie, ako a kedy presne Funus vznikol, ani samotní majitelia. Niektorí ľudia hovoria, že tieto priestory kedysi patrili fare a že tu manželky vyvárali vysokým cirkevným hodnostárom obedy. Podľa dostupných informácií však fara existuje kratšie ako Funus, takže táto teória úplne nesedí. Podľa majiteľky je náročné dopátrať sa k akýmkoľvek archívnym informáciám či fotografiám.
Ani historku o štúrovcoch nemožno potvrdiť. „Keďže Funus bol odjakživa výletná reštaurácia, určite sem chodilo veľa známych ľudí. Niekto vypustil, že sem chodili štúrovci, no či je to tak, to nevieme,“ vraví Koricinová a smejeme sa, že je to aspoň dobrý marketing.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo museli majitelia Funusu odmietnuť obslúžiť Borisa Kollára s rodinou.
- Ako sa získala rodina Koricinovcov Funus do rúk.
- Ktoré rozhodnutie po prevzatí podniku pohoršilo štamgastov.
- Prečo majiteľka nemá rada označenie „krčma“.
- Ktoré výnimočné pivo si tu môžeš objednať.
- Prečo ich ľudia počas covidu udávali.
- S akými súdnymi opletačkami manželia bojujú a o koľko stoviek eur im v poslednom čase zvýšili ceny za energie.
- Či Funus raz prevezmú ich deti.