Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. júna 2022, 14:30
Čas čítania 6:32
Eduard Starkbauer

Poštové holuby už dávno nenosia poštu, skôr prestíž a trofeje. Ten najdrahší sa predal za viac ako 1,2 milióna eur (Reportáž)

Poštové holuby už dávno nenosia poštu, skôr prestíž a trofeje. Ten najdrahší sa predal za viac ako 1,2 milióna eur (Reportáž)
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer
ZAUJÍMAVOSTI HOBBY KOMUNITY ZVIERACIA RÍŠA
Uložiť Uložené

Najrýchlejšie poštové holuby zatienia väčšinu zvieracej ríše. Ich chovatelia hovoria s plnou vážnosťou o vrcholovom športe a snažia sa bojovať proti predsudkom.

Potkany na krídlach, roznášači chorôb či pliaga sídliskových balkónov. Na holuby má mnoho z nás ťažké srdce. Po stáročia však tieto operence patrili k neodmysliteľným strategickým nástrojom komunikácie a niekedy doslova k vojenským hrdinom. Vďaka tréningu a šiestemu zmyslu sa dokážu spoľahlivo vrátiť do domovského holubníka so správou. Pred vynálezom telegramu boli holuby najrýchlejším dorozumievacím „zariadením“ a ich správne použitie vo vojne ovplyvnilo osud mnohých obkľúčených armád.

Ich orientačný zmysel v kombinácii s atletickou silou a výdržou si aj dnes po celom svete získava milióny priaznivcom. Na Slovensku je v oficiálnom zväze chovateľov poštových holubov registrovaných 4 200 holubiarov, ktorí so svojimi zverencami súťažia na pretekoch. Športovému chovu pretekárov sa venujú zväčša starší muži. Registrovaných žien je len sto a ide takmer výlučne o partnerky mužov holubiarov.

 
S Refresherom sme navštívili troch špičkových chovateľov poštových holubov z mimoriadne úspešného bratislavského oblastného združenia. Ak rád čítaš o neobvyklých komunitách, ako sú nadšenci húb či pestovatelia na báze hydropónie, ak s obľubou spoznávaš rozmanité osudy ľudí, akými sú napríklad zberači šrotu, predplať si službu Refresher plus.

Michal Gajdúšek: Šport ako každý iný (?)

holuby
Michal Gajdúšek. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Michala Gajdúšeka stretávame o pol ôsmej ráno, keď čaká na príchod svojej tréningovej letky. V rohu záhrady na drevenej lavičke očami pozorne „skenuje“ oblohu. V momente, keď zbadá prvé holuby, zvolá: „Aha, už idú!“ a začne na svojich zverencov popiskovať.

Odporúčané
Hovorili sme s dostihovými stávkarmi: Prišiel som s 5 € a odchádzal so 40. Najlepšie kurzy majú „čierni“ bookmakeri Hovorili sme s dostihovými stávkarmi: Prišiel som s 5 € a odchádzal so 40. Najlepšie kurzy majú „čierni“ bookmakeri 30. júla 2023, 16:30

Je štvrtok a holuby sa vracajú zo spoločnej orientačno-športovej prípravy, počas ktorej z Kútov naraz vypustili 1 500 holubov rôznych majiteľov. V sobotu na ne už čakajú ostré preteky s odletom z českého 370 kilometrov vzdialeného Chomutova.

Michal Gajdúšek vstáva počas sezóny o piatej ráno, keďže okolo holubov je roboty na celý deň. „Je to šport ako každý iný, holuby trénujú ráno aj večer a ja ich musím dôsledne kŕmiť a čistiť im holubníkyNerád prehrávam, a keby sa mi nedarilo, tak sa tomu nevenujem. Buď niečo robím naplno, alebo vôbec.“

Jediný voľný deň majú holuby v pondelok, keď oddychujú po pretekoch. Tých je za sezónu trvajúcu od mája do augusta na Slovensku asi dvadsať a zväčša štartujú zo zahraničných letísk a polí. Chovatelia z juhozápadného Slovenska preferujú z dôvodu priaznivého severozápadného vetra Česko či Nemecko a tí zo severovýchodu skôr Poľsko.

Na vdovcov zaberá, keď im dám pred pretekmi výnimočne samicu. Zrazu sa majú za kým z pretekov ponáhľať.

V krátkych pretekoch rozhodujú často stotiny sekundy. Pri dlhších pretekoch vznikajú, naopak, podobne ako v cyklistike úniky. Nie každý holub sa hodí na všetky typy pretekov. Drobnejšie holuby sa špecializujú na dlhé trate nad 700 kilometrov a robustnejšie svalnaté jedince pretekajú na „šprintérskych“ trasách do 300 kilometrov.

Sex ako stimulant výkonu

Počas letov letia holuby v kŕdli vždy po najkratšej trase, a keď zacítia domov, rozletia sa do menších flotíl. Samcov domov vedie túžba po párení so samicami. Samičie pretekárky predovšetkým zvyk a niekedy aj materinský pud starostlivosti o mláďatá.

Odporúčané
Slováci nás nútia piť, ale aspoň nehodnotia, ako vyzeráme a čo máme oblečené, vraví Iračanka Mirna, ktorá k nám ušla pred ISIS Slováci nás nútia piť, ale aspoň nehodnotia, ako vyzeráme a čo máme oblečené, vraví Iračanka Mirna, ktorá k nám ušla pred ISIS 1. júna 2023, 14:30

„Samce sú ako ľudia, keď niekoľko dní nevidia svoju družku, ponáhľajú sa za ňou a väčšinou sa na ňu aj hneď vrhnú. Sú aj žiarlivé a dokážu sa pobiť. Niekedy ich motivujem tak, že k ich samici zatvorím cudzieho samca. (...) Na vdovcov zaberá, keď im dám vo štvrtok výnimočne samicu. Zrazu sa majú za kým z pretekov ponáhľať. Keby na ne nečakala samica, je to, ako keď chodíte do práce a nedostanete výplatu.

Holuby
Holuby sa vracajú z tréningu. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Michal Gajdúšek je, tak ako všetci chovatelia, aj „holubím dohadzovačom“. Jeho geneticky najcennejšie holuby sa dokonca venujú výhradne plodeniu nových pretekárov a na pretekoch ani tréningoch vôbec nelietajú. 

Pri šľachtení najlepších holubov sa Michal Gajdúšek čiastočne orientuje aj vďaka poznatkom z „očnej teórie“. Tá zjednodušene znamená, že čím prekrvenejšie, zrnitejšie a „hrboľatejšie“ oko holub má, tým lepší pretekár z neho bude. 

Buď podávaš výkon, alebo končíš. Doslova

Najlepšiu výkonnosť dosahujú holuby zväčša až v druhom roku veku života. Napriek tomu, že sa môžu dožiť aj 15 rokov, v holubníkoch len zriedka nájdete staršie ako 6-ročné jedince. Ak sa holub počas pretekárskej kariéry osvedčí, Michal Gajdúšek ho predá alebo jeho genofond použije na výchovu ďalšej generácie.

„V iných prípadoch im jednoducho zakrútim krkom. Úmrtia patria k športu, bez toho to nejde. Ak nejde o starého holuba, žena oberie kosti a máme z neho polievku. Synovi chutí a zima je dlhá. Holubie mäso je červené a chutí ako divina. Zo zvyškov sa navyše najedia aj naši psi.“

holuby
Niekoľkodňové holúbätá. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Jednou nohou v Dunajskej Lužnej a druhou v Zimbabwe

V dome na okraji Dunajskej Lužnej žije viceprezident Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov Daniel Krajčík. V susedstve so širokým poľom a s tolerantnými susedmi sa cíti komfortne. Priznáva však, že ideálny sused pre chovateľa holubov je asi cintorín, na ktorom s istotou nevyrastú nové domy. Nájsť pozemok kompatibilný s jeho záľubou neďaleko hlavného mesta mu trvalo takmer desať rokov. 

 
Podľa Daniela Krajčíka sa ľudia holubiarov boja neoprávnene. Na vine je vraj imidž ich hobby. „Ako holubiari sa stretávame s predsudkami. Keď ma pozvali ako hosťa do relácie Inkognito, dramaturgička bola sklamaná, keďže čakala malého ufúľaného pupkatého dedka z Nových Zámkov.“

 
Preteky na celom svete prebiehajú počas sezóny každý deň a aj preto má súťaživý a organizovaný Daniel Krajčík okrem domácej letky aj posádky v kolektívnych holubníkoch v Grécku, Španielsku, Portugalsku či Zimbabwe. Ich výsledky v tréningoch a pretekoch vášnivo denne sleduje vďaka internetu. 

holuby
Holuby rastú veľmi rýchlo. Tento holub má asi 3 týždne. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer


Za vrchol sezóny považuje preteky v portugalskom Algarve, ktoré každoročne navštevuje. Do najlepšie vybaveného holubníka Európy, kde stojí sezónna réžia vrátane ubytovania, krmiva a vakcinácie pre jedného holuba až 500 eur, prilieta každý september po absolvovaní 500 pretekových kilometrov zhruba 7 000 jedincov. Majiteľ toho najrýchlejšieho si z pretekov odnáša 200 000 eur.

Prečo sa vracajú? Netušíme...

Daniel Krajčík pociťuje pri návrate holubov vzrušenie, pri ktorom sa strieda radosť s nervozitou. Tvrdí, že vedci dodnes presne nevedia, ako sa holuby vracajú domov, a najobľúbenejšie teórie o elektromagnetizme, sledovaní polohy slnka i vycibrenom čuchu sú nedostatočné.

Odporúčané
Na východe si myslia, že sme Rómovia. Borovičku pijete ako vodu. Indovia si život na Slovensku pochvaľujú (Reportáž) Na východe si myslia, že sme Rómovia. Borovičku pijete ako vodu. Indovia si život na Slovensku pochvaľujú (Reportáž) 15. mája 2023, 9:30

„So stopercentnou istotou nevieme, ako sa orientujú. Preto je to totálne vzrušujúce. Keby sme to vedeli, kúpime najdrahších rodičov a máme garantované výsledky. No bola by to hrozná nuda. Občas kúpim holuba za ťažké peniaze a je nepoužiteľný.“

holuby
Dvojtýždňové holúbä. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Väčšinu holubov sa po kariére snaží umiestniť u iných chovateľov, občas ich však musí likvidovať. „Je to tienistá stránka športu, ale bez selekcie sa nepohnete. Najlepšie holuby musíte rozmnožovať a tie najhoršie likvidovať. Medzi komerčnými chovateľmi sa vraví, že dobrý chovateľ musí byť aj dobrý mäsiar. Je to boj rozumu a srdca. Sem-tam mi to nedá a holuba si nechám, aj keď to výsledkovo nedáva zmysel.“

Na pretekoch sme konkurenti, ale bez dobrých vzťahov by náš šport nemal cenu. Na tomto svete sme príliš krátko, a tak sa stretávame aj mimo súťaží. Sme ako jedna rodina.

Na policiach v obývačke má Daniel Krajčík množstvo diplomov, medailí aj trofejí. Na holuboch ho však viac ako súťažná prestíž láka ich paradoxná sloboda. „Sme si povahovo blízki. Aj ony sa môžu rozhodnúť, že pôjdu kamkoľvek, no napriek tomu sa vždy vrátia domov. Nenútim ich, no napriek tomu sa vracajú. Sú slobodné.“

Poslední mohykáni končiacej éry?

Z predsedu bratislavského oblastného združenia chovateľov Pavla Korbaša cítiť majestát ostrieľaného harcovníka. Svoju pretekársku kariéru začal v roku 1981, keď choval holuby spolu s dvoma kolegami. 

Odporúčané
Boli sme na pretekoch králikov v Bratislave. Predstavili sa nám rozkošní účastníci králičieho hopu Boli sme na pretekoch králikov v Bratislave. Predstavili sa nám rozkošní účastníci králičieho hopu 26. apríla 2023, 12:00

Na úspech podľa neho nestačí mať disciplínu a talent, ale treba aj šiesty zmysel vycibrený pozorovaním holubieho letu a správania. Nemalú mieru na úspechoch má podľa neho aj poriadok. Dokazuje to aj jeho holubník, ktorý je čistučký a organizovaný. „Zaviedol som lepší systém s vyšším hygienickým štandardom, holuby som začal pravidelne dvakrát denne trénovať a kŕmiť. Keď sme začali vyhrávať preteky a získali aj dvakrát titul majstra oblastného združenia a prvú cenu z národných pretekov z Ostende s 1 080-kilometrovou vzdialenosťou, chovatelia sa nestačili čudovať.“

Do zväzu vstúpil v roku 1962 ešte ako 12-ročný a odvtedy sa svojej vášne nezbavil. Dnes tento chodiaci pamätník slovenského holubiarstva konštatuje, že šport v našich končinách „zakapáva a počet chovateľov klesá každým rokom“.

Holuby
Pavol Korbaš. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Pragmatizmus a poriadkumilovnosť

Pavol Korbaš razí filozofiu kvality nad kvantitou. Nikdy nebol zástancom masového chovu a v priebehu roka má v holubníkoch maximálne 80 jedincov. 

Aj on hovorí o „tienistej stránke chovu“ bez okolkov. Ročne zlikviduje až polovicu svojho holubníka a geneticky nevhodné jedince s nekvalitným perím či krivou prsnou kosťou označuje ako odpad. Prísny chovateľ sa má podľa neho nepodarkov i chorľavých holubov zbaviť ešte mladých. „Správny chovateľ odpad vyradí, zlikviduje a zakope. Najlepší chovatelia neuznávajú ani liečenie a hľadia len na prirodzené zdravie. Holuby niekedy doletia také vyťažené, že je zbytočné sa nimi zapodievať. Musí prísť nová krv.“

Odporúčané
10 najlepších vtipov o zvieratkách 10 najlepších vtipov o zvieratkách 29. marca 2023, 9:45

Okrem organizátora musí byť holubiar aj veterinárom, výživovým odborníkom, trénerom, holubím psychológom a meteorológom. Každý zodpovedný chovateľ sleduje podrobne niekoľko serverov s podrobnými predpoveďami počasia, podľa ktorých dávkuje aj zloženie stravy a vyberá pretekárov.

holuby
Bidielka a klietky v holubníku. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Zajtra nemá pršať, a tak sa jeho pretekárske holuby práve okúpali. Na tráve po nich ostal povlak podobný púdru, ktorý si vytvárajú ako prirodzenú ochranu proti vode. „Po okúpaní sa ho zbavia a v teplom počasí sa im ľahšie dýcha. Púder sa im po 24 hodinách obnoví. No v pretekoch môže jeho neprítomnosť znamenať rozdiel medzi víťazstvom a neúspechom.“

Drahý koníček

Predchodcovia generácie, na ktorej zakladajú mnohí chovatelia na Slovensku aj svoj chov, pochádza zo zahraničia. Ku kolískam športového šľachtenia poštových holubov patrí predovšetkým Holandsko a Belgicko.

Celková cena za asi tridsiatku rodokmeňových premiantov s najlepším genetickým materiálom sa za pár rokov vyšplhala nad 10 000 eur. Aj keď dnes väčšina jedincov vzniká šľachtením „slovenských“ jedincov s výnimočnými vlastnosťami, genofond je nutné neustále dopĺňať o nové jedince zo zahraničných chovov. Cena za jedincov na najväčšej európskej online aukčnej stránke PIPA sa pohybuje v stovkách eur.

Odporúčané
KVÍZ: Spoznáš zviera podľa detailu časti tela? Over si, či si dával dobrý pozor na biológii KVÍZ: Spoznáš zviera podľa detailu časti tela? Over si, či si dával dobrý pozor na biológii 28. marca 2023, 13:30

Najdrahšie holuby predávajú chovatelia z Beneluxu za viac ako milión eur do Číny. Vôbec najdrahší holub v histórii menom Armando sa v roku 2019 predal za 1,25 milióna eur a belgický chovateľ Gaby Vandenabeele predal v roku 2018 svoj chov s 300 jedincami za 10 miliónov eur. 

Domov
Zdieľať
Diskusia