Hydropónia môže predstavovať odpoveď na dôležité ekologické výzvy budúcnosti. Filip Toška z Hausnatury začínal v pivnici paneláka. Dnes dodáva produkty do supermarketov a reštaurácií.
Zvonku nič nenapovedá, že bývalá petržalská telefónna ústredňa vo svojich útrobách ukrýva farmu. Hausnatura, ktorou nás sprevádzal jej spoluzakladateľ Filip Toška, však nie je obyčajná farma, ale farma hydroponická, ktorá rastliny pestuje v uzavretom systéme výhradne za pomoci živinami obohatenej vody, stálej teploty, vlhkosti a štedrého svetelného žiarenia.
Na ploche 500 štvorcových metrov nájdeme dvanásť druhov šalátov a byliniek usporiadaných na piatich poschodiach vo vertikálnom regálovom systéme. Každý regál má dĺžku tri metre a šírku jeden a pol metra. Vďaka hustému usporiadaniu dokáže Hausnatura vypestovať rovnaké množstvo plodín, aké si v klasickom poľnohospodárstve vyžaduje jeden hektár pôdy.
Filip Toška začínal s pestovaním rastlín bez pôdy v roku 2010 v pivnici petržalského paneláka. Príbeh o tom, ako sa k pestovaniu plodín dostal z obavy príchodu globálnej apokalypsy predpovedanej na rok 2012, opakoval aspoň stokrát.
Pri odpovedi na otázku, či ide len o marketingový mýtus, sa len usmeje a povie, že to tak skutočne bolo a o alternatívach konvenčného potravinového systému začal uvažovať, keď si naplno uvedomil jeho zraniteľnosť.
Ak chceš rovnako ako my objavovať príbehy charakterizované tvorivosťou, odhodlanosťou a vytrvalosťou, ktoré ponúkajú ambiciózne odpovede na súčasné výzvy, predplať si Refresher+. Podporíš vznik originálneho a pestrého obsahu a získaš prístup do nášho archívu článkov.
Voda vs. pôda
Stabilita rastlín pri klíčení a zakorenení je namiesto pôdy v hydroponickom systéme zabezpečená pomocou inertného materiálu, tzv. čadičovej vaty, ktorá udržuje vlahu a korene rastlín ju nemajú problém prerásť.
Hausnatura pláty čadičovej vaty používa nanajvýš dvakrát pre hygienické pravidlá a kvôli prevencii výskytu patogénov. Biologický odpad vo forme koreňov z firmy odnáša špecializovaná firma. „Hygiena nám kompostovať v budove zakázala. Do úvahy prichádzalo umiestniť odpad vonku, no vzhľadom na to, že sme v Petržalke, som sa bál, že by ho niekto zničil, omočil, zahádzal odpadkami či rovno zapálil.“
Živiny získavajú rastliny v regáloch výhradne vďaka minerálom zo živného roztoku. Podiel dusíka, vápnika, draslíka či horčíka a ďalších asi dvanástich živín treba vo vode neustále laboratórne monitorovať a operatívne ich dopĺňať.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko litrov vody obieha v hydroponickej farme Hausnatura.
- Aké plodiny sa dnes neoplatí pestovať hydropónne.
- Na čo využijú na farme najviac energie.
- Ktorá sieť potravín je ich najväčším odberateľom.
- Prečo je svetlo nad rastlinami fialové.