Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. mája 2022, 9:30
Čas čítania 5:42
Ema Stanovská

Virológ Boris Klempa: Opičie kiahne nie sú ochorenie homosexuálov. Nakaziť sa môže každý (Rozhovor)

ZDRAVIE OPIČIE KIAHNE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Virológa Borisa Klempu sme sa pýtali aj na to, ako je možné, že sa toto ochorenie prenieslo tak rýchlo na také veľké územie, hoci doteraz sme nikdy nič podobné nezaznamenali.

Od začiatku mája pozorujeme rýchle šírenie vírusového ochorenia s názvom opičie kiahne. Ochorenie, ktoré sa len nedávno vyskytovalo iba v krajinách západnej a strednej Afriky, sa dnes nachádza už na štyroch kontinentoch. Prvé prípady potvrdilo už aj Česko a Rakúsko.

Aké príznaky sprevádzajú toto ochorenie? Ako sa prenáša? A mali by sme sa báť ďalšej pandémie? Všetky otázky nám zodpovedal virológ Boris Klempa z oddelenia ekológie vírusov Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

boris klempa
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Čo sú opičie kiahne a aký vírus ich spôsobuje?

Je to vírus, ktorý poznáme už od roku 1958. Vtedy vyvolal ochorenie v prípade opíc privezených zo západnej Afriky do Dánska. Tak vznikol aj názov toho vírusu – monkeypox, z ktorého bol odvodený slovenský preklad opičie kiahne. Opice sú v tom však pomerne nevinne, tiež trpia týmto ochorením, ak sa do nich vírus dostane, ale nie sú hlavným zdrojom infekcie.

V prírode sú prirodzenými hostiteľmi tohto vírusu hlodavce, ktoré sa vyskytujú v západnej a strednej Afrike – tam sa totiž opičie kiahne vyskytujú najviac. Prípady zavlečenia tohto ochorenia do iných krajín boli doteraz veľmi sporadické. Momentálna situácia je zvláštna práve tým, že zrazu je tých infekcií priveľa vo viacerých krajinách a očividne nejde len o importované prípady z Afriky.

Ruky pacienta s opičími kiahňami, na ktorých sa objavuje charakteristická vyrážka, počas rekonvalescencie.
Ruky pacienta s opičími kiahňami, na ktorých sa objavuje charakteristická vyrážka, počas rekonvalescencie. Zdroj: TASR/AP

Monkeypox je príbuzný vírusu pravých kiahní, ktorý považujeme za najnebezpečnejší vírus v histórii ľudstva. Ten sa však podarilo vyhubiť vďaka celosvetovej očkovacej kampani. Zaujímavé je, že vakcína proti pravým kiahňam nás zjavne stále do určitej miery chráni aj proti opičím kiahňam. Aktuálne prípady sa momentálne týkajú len mladších ľudí, ktorí sa narodili po roku 1980, a teda nie sú zaočkovaní proti pravým kiahňam. S očkovaním sa prestalo, pretože sa už medzi ľuďmi vôbec nešírili. 

Majú opičie kiahne nejakú spojitosť s ovčími kiahňami, ktoré bežne prekonávame v detstve?

Jediné, čo majú tieto ochorenia spoločné, je podobný názov a to, že sa prejavujú kožnými vyrážkami. Ovčie kiahne spôsobuje druh herpetického vírusu, ktorý je úplne iný ako vírus monkeypox. Z toho vyplýva aj to, že prekonanie ovčích kiahní ani zaočkovanie nemajú vplyv na priebeh ochorenia.

Do akej miery sú opičie kiahne podobné nebezpečným pravým kiahňam?

Vírus, ktorý spôsobuje opičie kiahne, patrí do toho istého rodu a do tej istej čeľade ako ten, ktorý spôsobuje pravé kiahne. Sú to však rôzne druhy. Priebeh ochorenia je v oboch prípadoch veľmi podobný (napríklad kožné prejavy), no pravé kiahne spôsobovali oveľa vyšší podiel smrteľných prípadov a ťažkých priebehov. 

Aká je pri opičích kiahňach smrtnosť – v porovnaní s tými pravými?

Smrteľné prípady sa určite stávajú. Pri pravých sa uvádza smrtnosť až 30 percent, čiže približne každý tretí infikovaný človek zomieral. Pri víruse monkeypox sa v literatúre uvádza smrtnosť 1 až 10 percent, čo je stále veľmi vysoké číslo. Treba však zobrať do úvahy, že štúdie, z ktorých tieto čísla vychádzajú, pochádzajú predovšetkým z Afriky, keďže importovaných prípadov bolo zatiaľ veľmi málo.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 115518 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Na aké príznaky by sme si mali dávať pozor a ako rozoznať vyrážky súvisiace s opičími kiahňami.
  • Akými spôsobmi sa toto ochorenie šíri medzi ľuďmi.
  • Ako je možné, že sa toto ochorenie prenieslo tak rýchlo na také veľké územie, hoci doteraz sme nikdy nič podobné nezaznamenali.
  • Či máme na opičie kiahne liek.
  • V prípade akej skupiny je najvyššie riziko ťažkého priebehu.
  • Či môže tento vírus vyvolať ďalšiu pandémiu.
Domov
Zdieľať
Diskusia