Igor Matovič však podľa všetkého narazil na odpor koaličných partnerov.
Igorovi Matovičovi sa nepozdáva, ako často sa v televíznych diskusiách objavujú zástupcovia strany Hlas, a tak chce televíziám pomocou zmeny zákona nakázať, ako často by si mali do relácií pozývať politikov z konkrétnych strán, píšu Aktuality.
Šéf OĽaNO si predstavuje, že v televíziách by vystupovali výlučne politici parlamentných strán vo frekvencii, ktorá bude reflektovať počet získaných percent vo voľbách.
„Niekto sa tu rozhodol, že vyrobí z Pellegriniho premiéra. Strana, ktorá má osem percent poslancov, má extrémne výrazný podiel v diskusných reláciách a niekto z pozadia ho tu vyrába,“ spresnil Matovič svoje obavy, na základe ktorých chce zasiahnuť do zostavy politikov v reláciách nielen na obrazovkách verejnoprávneho RTVS, ale aj komerčných televízií, ktoré majú licenciu vysielať na slovenskom trhu.
Matovič podľa zverejnených informácií vyrukoval s návrhom na zmenu zákona na nedeľnej koaličnej rade, lenže podľa všetkého nenašiel pochopenie u svojich koaličných partnerov SaS, Sme rodina a Za ľudí. Podľa Matoviča však „niekto“ v pozadí slovenskej politiky pripravuje pôdu na budúce vládnutie koalície SaS, Hlas a Progresívne Slovensko.

Aj keď Matovič svoj návrh obhajuje slovami, že chce „reálnu súťaž názorov a ideí“, šéf Hlasu Peter Pellegrini má opačný pohľad. V reakcii na Facebooku napísal, že Matovič sa „rozhodol ísť cez mŕtvoly“, len aby sa zabetónoval pri moci.
„Namiesto súboja ideí, programov a výsledkov, v ktorom fatálne zlyháva, zneužíva orgány činné v trestnom konaní voči politickej opozícii a nijako sa netají snahou pozatvárať jej lídrov. Teraz prekročil ďalší Rubikon – keďže nominanti OĽaNO vrátane Igora Matoviča odchádzajú z televíznych diskusií ako zbití psi, rozhodol sa zakázať preferenčne najsilnejšej strane prístup do verejnej politickej konfrontácie,“ hromží Pellegrini.
Ako upozornil Denník N, ak by Matovičov nápad regulovať frekvenciu politikov v televíznych reláciách vláda spoločne s parlamentom schválili, výrazne by to pomohlo najmä predstaviteľom extrémistických strán ĽSNS a Republika, ktorých zástupcovia sa v súčasnosti na obrazovkách objavujú minimálne. Na základe návrhu by však televízie museli povinne pozývať politikov podľa počtu získaných percent vo voľbách, nie v reakcii na aktuálne politické dianie.