Ako sa zbaviť jarnej únavy?
Jarná únava prichádza každoročne so striedaním ročných období. Pod jarnú únavu sa podpisuje nedostatočný príjem vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny, takisto nedostatok slnečných lúčov v zime, čiže nižšia zásoba vitamínu D v tele.
Zmena tlakových a teplotných podmienok pri striedaní zimných mesiacov s jarnými spôsobuje rôzne telesné reakcie. Tieto klimatické zmeny negatívne pociťujú najmä meteosenzitívni, starší či chorí ľudia. A jarnej únave nahráva aj málo pohybu a celkové zníženie fyzických aktivít.
Čerstvá strava a pitný režim
Na jar je dobré imunitný systém posilniť. Je potrebné prijímať stravu bohatú na vitamíny a minerály, ktorá dodá telu potrebné živiny, aby organizmus mohol správne fungovať. Správne fungovanie tela možno podporiť zvýšenou konzumáciou čerstvého ovocia či zeleniny a takisto výživovými doplnkami.
Posilnenie imunity zabezpečí zelený jačmeň, chlorela a moringa, výťažky aloy, rakytníka a mnohých iných rastlín a plodov. Na jar však netreba podceniť ani pravidelný pitný režim. Čistá voda má pre zdravie človeka nenahraditeľný význam. Medzi výdajom a príjmom tekutín v tele je potrebná rovnováha. V rámci pitného režimu je vhodné okrem čistej vody piť aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Ideálne sú aj nesladené bylinkové čaje.
Športovanie v prírode
Keď sa človek cíti na jar sklesnutý a vyčerpaný, veľmi dôležitým prvkom v dennom režime je pohyb. Či vlastníte KTM bicykle, alebo crossové bicykle, vyberte sa do prírody – načerpajte z rozkvitnutej zelene, jarného slnka a čerstvého vzduchu novú energiu. Športovanie pôsobí na telo blahodarne a navyše podporuje sviežu myseľ. Kto chce byť z telesnej i mentálnej stránky fit, ten by mal svoje zdravie pravidelne posilňovať aktívnym pohybom. Cyklistika je prevenciou mnohých chorôb – posilňuje srdce, svaly a kĺby, podporuje dýchací i tráviaci systém a dodáva množstvo energie.
Kvalitný spánok a oddych
Imunitný systém významne posilňuje aj plnohodnotný spánok. V súvislosti so zaspávaním je dôležitý vhodný spánkový rituál – teplý bylinkový kúpeľ, večerné dychové cvičenia, príjemná hudba či knižka. Pre pekné sny je navyše dôležité, aby spálňa bola zariadená vzdušne, v príjemných farbách, ktoré nespôsobujú stres, a aj aby miestnosť nebola príliš chladná ani prekúrená. Kvalitu spánku možno ovplyvniť aj tým, keď sa večer nepije káva či alkohol a keď sa žalúdok nezaťaží ťažkými jedlami. Večer nie je vhodné ani pracovať či pozerať televízne vysielanie do neskorých večerných hodín a tesne pred spaním sa treba vyhnúť náročným debatám či komunikácii na sociálnych sieťach.