Eduard Heger rozprával v televízii CNN o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ale aj o slovenskej závislosti od ruského plynu.
Predseda vlády Eduard Heger poskytol v živom vstupe rozhovor pre americkú televíznu stanicu CNN, v ktorom potvrdil, že Slovensko bude aj naďalej vojensky podporovať Ukrajinu vo vojne proti Rusku.
Heger sa vo vysielaní CNN objavil prostredníctvom videohovoru z Bratislavy, aby v relácii Hala Gorani Tonight porozprával o tom, či po darovaní raketového systému S-300 budú na Ukrajinu putovať aj slovenské stíhačky.
„V prvom rade naše kroky koordinujeme s ukrajinskou armádou a reagujeme na jej žiadosti. V tejto chvíli nemáme oficiálnu žiadosť na stíhačky Mig-29. Na druhej strane stíhačky bez ruskej podpory, ktorú sme teraz odmietli, nie sú dlhodobo udržateľné. Povedal by som, že v horizonte pár mesiacov už pre nás nebudú užitočné,“ skonštatoval Heger v rozhovore.
Na letisku v Sliači sa o údržbu stíhačiek Mig-29 dlhodobo starajú ruskí mechanici, avšak podľa Hegera sa po vpáde Ruska na Ukrajinu tieto vzťahy nateraz prerušili. Heger uviedol, že Slovensko aktuálne čaká na dodávku stíhačiek F-16 zo Spojených štátov amerických, ktoré by mali doraziť v roku 2024.
Medzitým „komunikuje s partnermi z NATO“ o tom, ako by ostatné krajiny mohli pomôcť Slovensku so zaistením bezpečnosti vzdušného priestoru po vyradení stíhačiek Mig-29. Heger predtým po návrate z návštevy Kyjeva pripustil, že ak partneri z NATO dokážu na prechodné obdobie zaistiť bezpečnosť slovenského vzdušného priestoru, je otvorený darovaniu stíhačiek Ukrajine.
Ukrajina podľa Hegera momentálne so Slovenskom rokuje nielen o potenciálnom prevzatí stíhačiek, ale aj o nákupe húfnic Zuzana slovenskej výroby. Vláda prisľúbila Ukrajincom pomoc aj s opravou poškodenej vojenskej techniky.
Na margo importu ropy a plynu uviedol, že Slovensko hľadá čo najefektívnejšie spôsoby, ako sa zbaviť závislosti od ruského plynu, ale tieto kroky podľa neho potrvajú „mesiace, ak nie roky“.
Na otázku, či by sa mal svet obávať vyhrážok Ruska, že by na Ukrajine mohlo použiť biologické, chemické či dokonca jadrové zbrane, Heger odpovedal, že tieto vyhrážky treba vnímať, ale poukázal na dlhodobú hybridnú, informačnú a psychologickú vojnu, ktorú Ruská federácia vedie voči krajinám západného sveta. Podľa premiéra sa ruskej agresie nesmieme zľaknúť a Ukrajine musíme naďalej pomáhať.