Heger neodcestoval do Kyjeva s predsedami vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska, pretože mu to neodporúčali bezpečnostné zložky.
Bývalý elitný vyšetrovateľ a šéf niekdajšieho Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek nazval slovenského premiéra Eduarda Hegera „poserom“, pretože „z bezpečnostných dôvodov“ odmietol pozvánku na cestu do Kyjeva. „Osobne sa za jeho konanie hanbím,“ napísal exvyšetrovateľ na Facebooku.
Šátek tvrdí, že odmietnuť pozvanie Zelenského je „zjavná osobná zbabelosť, ktorú nemožno skryť ani za konzultácie s bezpečnostnými zložkami“.
„Vzletné reči o priateľstve a podpore Ukrajiny a obdive prezidenta Zelenského zo strany premiéra Hegera, a to z ‚domu‘, za dobre chránenou ukrajinsko-slovenskou hranicou, boli absolútne zničené jeho zbabelým rozhodnutím takejto cesty sa pre osobnú ochranu nezúčastniť,“ píše Šátek.
„Tak takéto zbabelé konanie určite nie je ‚odkazom‘ hrdinov Slovenského národného povstania, ktorého majú podobní politici pri jeho oslavách plnú hubu,“ napísal s tým, že „za túto zbabelosť by sa mal nám všetkým verejne ospravedlniť“.
Bezpečnostné zložky cestu neodporúčali
Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková uviedla, že premiér pozvanie odmietol po konzultácii s bezpečnostnými zložkami, ktoré mu to vyslovene neodporúčali.
Heger po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že ponuku na cestu na Ukrajinu dostal od Mateusza Morawieckeho, ktorý je iniciátorom celej cesty. Je mu ľúto, že to ľudia vnímajú ako sklamanie. Podľa premiéra by bolo správne, aby sedel s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským za jedným stolom, píše portál TV noviny.
„Môj postoj voči Ukrajine sa nemení, musíme im naďalej výrazne pomôcť, aby došlo k zastaveniu vojny,“ povedal. Podľa neho to, že nešiel na Ukrajinu, nebolo otázkou strachu. Ak by dostal znova takúto pozvánku, tak by to zrejme prehodnotil.
Ministri premiéra podporili
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyhlásil, že Hegerovo rozhodnutie vníma ako bezpečnostné, nie ako politické. „Nehľadajme politiku tam, kde nie je. Ak predseda vlády dostane informácie od bezpečnostných zložiek, tak ja si nie som celkom istý, či ich má ignorovať,“ povedal Korčok s tým, že Heger sa neschoval. Bezpečnosť má podľa Korčoka svoj význam a úlohou bezpečnostných zložiek je chrániť premiéra.
Myslí si to aj vicepremiérka Veronika Remišová, podľa ktorej je bezpečnosť premiéra dôležitejšia ako gestá. Dôležité sú podľa nej konkrétne činy. „Slovensko robí všetko pre to, aby sme Ukrajine pomohli,“ podotkla. Premiéra podporil aj štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer a minister práce Milan Krajniak.
Do hlavného mesta Ukrajiny odcestovali predsedovia vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša, aby vyjadrili podporu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Hovorca poľskej vlády na Twitteri napísal, že sa z Kyjeva bezpečne vrátili. Za Poľsko sa na rokovaní zúčastnil aj vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski, ktorý cestoval vlakom spolu s premiérmi troch krajín.
It is here, in war-torn Kyiv, that history is being made. It is here, that freedom fights against the world of tyranny. It is here that the future of us all hangs in the balance. EU supports UA, which can count on the help of its friends - we brought this message to Kyiv today. pic.twitter.com/Us7k9xTq5f
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March 15, 2022
Held a meeting with 🇵🇱 @MorawieckiM, 🇨🇿 @P_Fiala, 🇸🇮 @JJansaSDS. Top agenda - international assistance and reconstruction of 🇺🇦. Working together to ensure that the funds & property of the Russian Federation will be paid to Ukraine to restore everything destroyed by 🇷🇺 aggressor. pic.twitter.com/ihmOwwGdIo
— Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) March 15, 2022