Na čom sme vyrastali v 90. rokoch a ako vyzerali zábavné relácie ako Čo dokáže ulica, Maxihra, vtipy Ďura Mokrého a ďalšie?
V 90. rokoch sme síce ako deti trávili veľa času behaním po vonku, no pred televízorom sme boli vždy, keď nám to rodičia dovolili. Pozerali sme relácie pre deti, rôzne súťaže a rozprávky. RTVS (vtedajšia STV) a iné televízne stanice nám pripravovali viaceré zábavné relácie, na ktoré radi spomíname dodnes.
Ak sa ti páčia naše pohľady do minulosti a spomínanie na nostalgické relácie a seriály nášho detstva, podpor nás v práci na ďalších takýchto článkoch a staň sa členom klubu Refresher+.
Je to možné? (1999/2000)
Zabávač a moderátor Ďuro Mokrý si uťahoval z celebrít ako jeden z prvých. Púšťal sa do situácií, v ktorých sa za neho musel cítiť trápne úplne každý, no zakaždým dokázal z náročných situácií nejako vykľučkovať a často sa mu podarilo rozosmiať aj svoje obete.
Vytrolloval populárneho dídžeja Scootra, ale aj futbalistu Davida Beckhama. Jeho segmenty v relácii Je to možné? spočívali v tom, že sa so štábom dostal na tlačové konferencie slávnych osobností alebo s nimi natáčal rozhovory. Ďuro Mokrý potom úmyselne lámal angličtinu so slovenčinou, kládol nezmyselné otázky a osobnosti oslovoval nesprávnym menom. Rozprával sa však aj so Slovákmi či s Čechmi.
Speváka Karla Gotta nazval exotom a spýtal sa ho na množstvo jeho nemanželských detí na Slovensku. Dvakrát si spravil žarty aj z hokejistu Žiga Pálffyho, ktorý pri jeho brbtoch len neveriacky pozeral. Žigo to však bral s humorom.
Moderátor a zabávač Jožo Pročko v relácii Je to možné? spolu so svojím štábom nachytal veľké množstvo ľudí. Medzi nimi bol napríklad aj herec Ibrahim Maiga.
Dozvieš sa tak, že podľa neho chlap nepotrebuje byť krásny, ale musí mať slovo. Pranky pomáhali Jožovi robiť aj iní kolegovia a herci, napríklad Peter Sklár či Peter Batthyany.
Ďuro Mokrý už z televíznych obrazoviek zmizol, no stihol nás potešiť ako moderátor víkendového Počasia na Markíze. Dodnes je ťažko pochopiteľné, ako sa to vlastne stalo, no Mokrý namiesto správ o počasí analyzoval napríklad vzťah moderátorky Adely Banášovej a tanečníka Petra Modrovského. Bol to skutočný bizár.
Ponorka na Dunaji (2001)
Kto by si nepamätal herca Jána Kronera v role moderátora – kapitána ponorky, ktorý pomáhal 3-členným detským tímom? Deti mali za úlohu zdolať viacero prekážok, hádaniek a preliezok, za ktoré získavali červené kolesá. Pomocou nich si v závere súťaže odomykali cestu k bohatým odmenám a vecným predmetom.
Naprieč ponorkou stretávali viaceré fiktívne postavy, ktoré v nej plnili rôzne úlohy. Niektoré deťom pomáhali, iné im zadávali úlohy. Na relácii bolo príjemné, že moderátor sa skutočne snažil súťažiacim pomôcť, aby vyhrali čo najviac.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo milujeme Telecvoking a prečo by sme nemali zabúdať na Apropo TV.
- Ako fungovalo ovládanie v relácii Maxihra a či štáb robil hráčom úmyselne zle.
- Ktoré skeče z relácie Čo dokáže ulica máme najradšej.
- Miro Noga a Stano Dančiak – slovenskí Mr. Beanovia.
- Kto dotváral zábavné zvuky v Smiechotách.