Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
15. marca 2022, 14:30
Čas čítania 12:20
Martin Adam Pavlík

Sankcie Západu sú dvojsečná zbraň, môžu pomôcť ruskej propagande, tvrdí Anastasia Sevastyanov, filmárka pôvodom z Ruska (Rozhovor)

Sankcie Západu sú dvojsečná zbraň, môžu pomôcť ruskej propagande, tvrdí Anastasia Sevastyanov, filmárka pôvodom z Ruska (Rozhovor)
Zdroj: Facebook/Anastasia Sevastyanov
POLITIKA RUSKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Ako vníma vojnu na Ukrajine mladá slovenská filmárka narodená v Moskve?

Anastasia Sevastyanov (1997) sa narodila v Moskve, kde aj vyrastala, pričom už od mala pravidelne cestovala na Slovensko. Od roku 2018 má slovenské občianstvo. Vyštudovala dokumentárnu tvorbu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako režisérka a scenáristka na voľnej nohe. 

V otvorenom rozhovore pre Refresher prezradila, ako sa cítila, keď sa začala vojna na Ukrajine, čo si myslí o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho rétorike alebo prečo sú podľa nej sankcie Západu dvojsečnou zbraňou. Porozprávala aj o tom, s akými predsudkami sa stretla na Slovensku, či o tom, ako vníma, že niektorí členovia jej rodiny stále veria Putinovej propagande.  

V Refresheri vojnu na Ukrajine pozorne monitorujeme, vyvraciame hoaxy a stále ti prinášame aktuálne informácie či viacero rozhovorov k tejto téme. Ak chceš podporiť naše úsilie a získať neobmedzený prístup k článkom, pridaj sa do klubu Refresher+.

V nedávnom príspevku na Facebooku si napísala, že si väčšinu života prežila v „Putinovom Rusku“, kde neustále vládne strach a nenávisť. Vieš to priblížiť? Pocítila si to na vlastnej koži?

Celý môj život mi bolo hovorené, že treba byť ticho a netreba sa príliš vyjadrovať k politickým veciam a k akýmkoľvek záležitostiam, s ktorými v rámci režimu nie som spokojná, pretože by to jednoducho mohlo byť nebezpečné.

A slovo nebezpečné je v tomto smere široký pojem. Neznamená to len, že by človek mohol ísť napríklad za mreže. Všetci vieme o veciach, ktoré sa neskôr začali počas Putinovej vlády v Rusku diať. Mám teraz na mysli vraždu ruskej novinárky a aktivistky, odporkyne Putina Anny Politkovskej či politika Borisa Nemcova.

V Rusku sa bojí každý, lebo vlastne ani nevie, za čo všetko môže byť stíhaný alebo inak potrestaný. Môže to byť za obyčajný status, za jeho zdieľanie či len za to, že naň človek dá lajk. Môže to byť už za čokoľvek, čo si režim všimne a čo sa mu nebude páčiť. A to je dosť strašidelné.

Odporúčané
Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov 8. apríla 2024, 19:00

To znamená, že keby si rovnaký príspevok na Facebooku napísala v Rusku, máš problém? Ó, áno, veľmi veľký problém. V Rusku je navyše aj zákon, v ktorom sa píše, že pokiaľ človek šíri podľa vlády nepravdivé informácie, môže ísť sedieť až na pätnásť rokov. Našťastie od roku 2018 už mám slovenské občianstvo, môžem sa teda slobodne vyjadrovať.

Na svojom blogu píšeš, že si striedavo vyrastala v Moskve a na Slovensku. Môžeš to objasniť?

Bývala som zhruba dva týždne na Slovensku, potom dva týždne v Rusku. Chodila som dokonca aj na dve školy, základné aj stredné, striedavo v Rusku a na Slovensku.

Prečo to tak bolo?

Najskôr to bolo tým, že moja mama mala prácu, v súvislosti s ktorou musela veľa cestovať, a potom aj kvôli škole. Postupne som do Ruska začala chodiť menej, povedzme raz za mesiac alebo raz za dva mesiace, pretože som vedela, že tam nechcem v budúcnosti zostať. Keď som mala možnosť vidieť, ako to vyzerá v iných krajinách, a keď som si porovnávala Slovensko s Ruskom, vedela som jasne, že v Rusku žiť nechcem. V každom prípade, stále mám isté pracovné záležitosti s Ruskom, no nie je to nič, čo by sa nedalo vyriešiť na diaľku.

Mám pocit, že keď sa začala kultúra internetu a rozmohli sa rôzne virálne bizarné videá z Ruska plné alkoholu či šialených jázd na autách, alebo Rusov tancujúcich s medveďmi, pomohlo to vybudovať akýsi obraz o ,šialenom Rusku‘.

 

Keby si mala porovnať slovenskú a ruskú náturu, v čom vidíš najväčšie rozdiely?

Neviem, či existuje vyslovene nejaká ruská nátura. Rusi sú rôzni. Rusko je poskladané z viacerých národností. Je veľmi ťažké charakterizovať nejakú ruskú náturu. Rusi si podmanili veľké územie, to bolo rusifikované, teda všetci museli hovoriť po rusky, asimilovať sa. Neexistuje nejaký univerzálny Rus.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Anastasia Sevastyanov (@anastasiasebastian)

Vo svete sú Rusi vnímaní veľmi stereotypne. Veľa ľudí ich má zafixovaných ako osoby, ktoré stále pijú len vodku. Ako to berieš a kde to podľa teba vzniklo, že ich ľudia vnímajú tak preexponovane?

Mám pocit, že keď sa začala kultúra internetu a rozmohli sa rôzne virálne bizarné videá z Ruska plné alkoholu či šialených jázd na autách, alebo Rusov tancujúcich s medveďmi, pomohlo to vybudovať akýsi obraz o „šialenom Rusku“. Rovnako tomu všetkému nepomáha ani stereotypné zobrazovanie Rusov vo filmoch.

Na Slovensku žiješ už roky, ale si tu spokojná? Predsa len, stále tu doznieva istá nostalgia za totalitnými režimami. Nepremýšľala si, že by si šla práve preto ešte ďalej na západ?

Cítiť tu nielen nostalgiu za týmito režimami, ale aj xenofóbiu, čo sa týka kohokoľvek. To je niečo, s čím som sa stretla nielen ako Ruska, ale stretli sa s tým napríklad aj moji kamaráti Ukrajinci. Točila som napríklad v škole krátky film o tom, ako Ukrajinci či ďalší cudzinci nocovali pred cudzineckou políciou kvôli tomu, aby dostali nejaký doklad. Zdalo sa mi to absurdné.

Odporúčané
Rusko verbuje do vojny mužov z Nepálu a Indie. Prídu o peniaze a skončia bojovať na Ukrajine Rusko verbuje do vojny mužov z Nepálu a Indie. Prídu o peniaze a skončia bojovať na Ukrajine 2. apríla 2024, 19:30

O tom, či tu zostať alebo ísť niekam preč, premýšľam skôr z čisto profesijného hľadiska. Teda uvidím, kam ma moja práca zavedie. Ak by som mala príležitosť ísť niekam inam, nevylučujem, že by som to nevyužila.

Už si to jemne načrtla, ale stretla si sa na Slovensku s predsudkami či diskrimináciou pre svoj pôvod? V akom rozsahu a kedy?

Na základnej aj strednej škole ma učiteľky ponižovali za to, že som z Ruska. Viezlo sa to so mnou. V každej etape svojho života som sa s niečím podobným stretla a som voči tomu už dosť odolná. Dnes už by som nedovolila nikomu, aby sa ku mne správal horšie len preto, aký mám pôvod. Ako dieťa som však nemala príliš veľa možností, ako sa voči tomu brániť.

Nevravela si o tom rodičom? Vyriešilo sa to nejako?

Istým spôsobom sa to vyriešilo, ale názor jednej z tých učiteliek sa nezmenil. Neprestala si myslieť, že som jednoducho horšia, aj keď som ovládala pravopis pravdepodobne lepšie ako ona. Problém bol v hlave, v mentálnom nastavení.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Anastasia Sevastyanov (@anastasiasebastian)

Vyštudovala si dokumentárnu tvorbu na bratislavskej VŠMU. Čo ťa viedlo k tomu, vybrať si práve tento odbor?

Filmy ma vždy bavili a ja som chcela študovať niečo, čo ma naozaj baví. Bola to pre mňa jediná cesta. Dala som si iba jednu prihlášku na dokumentaristiku s tým, že som si povedala buď to vyjde, alebo nie.

Akým témam si sa vo svojej tvorbe počas štúdia venovala? Nakrúcala si nejaký film aj v Rusku?

Áno, točila som aj v Rusku a o tom doteraz kolujú legendy na VŠMU. (smiech) Točila som krátky film o 110-ročnom klavíri, ktorý som zdedila po starom otcovi. Šla som si teda poň s tým, že som tú cestu chcela zdokumentovať. Išla som preto do Ruska s celým štábom, a keď sa na to celé s odstupom času pozriem, bola to fakt šialená cesta. Bola som preto aj na výsluchu na ruských hraniciach.

Ako ste ten klavír previezli na Slovensko?

Dodávkou, do ktorej sa ledva zmestil. (smiech) Chceli sme sa vyhnúť kontrolám, museli sme ísť preto cez bielorusko-ruskú hranicu, kde to nie je až také prísne, a následne sme šli cez bielorusko-poľské hranice. Tam to bolo celkom vtipné, pretože keď nám kontrolovali dodávku, chlapík len otvoril dvere, pozrel sa na ten obrovský klavír, no jediné, čo sa spýtal, bolo, či prevážame nejaké mliečne a mäsové výrobky. Ich prevoz cez hranice je totiž zakázaný. Keď sme povedali, že nič také nemáme, pustil nás.

Venuješ sa stále nakrúcaniu filmov? Pracuješ momentálne na nejakom?

Pracujem na svojich autorských veciach. Mám rozrobených niekoľko projektov plus pracujem externe na rôznych scenároch pre jeden ruský youtubový kanál. Dá sa povedať, že som freelancerka. Pracujem aj na jednom hranom seriáli, dostali sme grant z Audiovizuálneho fondu. Po škole som sa tak trocha preorientovala na hranú tvorbu. (smiech) Vždy som si chcela vyskúšať vytvoriť niečo na štýl dark fantasy a toto by malo byť niečo podobné.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Anastasia Sevastyanov (@anastasiasebastian)Sleduješ súčasnú ruskú kinematografiu? Je niečo, čo ťa v posledných rokoch zaujalo, prípadne inšpirovalo? Výborný film bol určite Leviatan od Andreja Zviaginceva. Fascinuje ma, že sa ho vôbec podarilo nakrútiť. Ten ma oslovil v poslednom čase asi najviac, pozrela som si ho niekoľkokrát.

Keď sa začala vojna na Ukrajine, cítila som šok, zhnusenie… jednoducho, cítila som všetky najhoršie pocity, aké existujú. A podľa mňa aj každý slušný Rus sa cítil podobne.

Keď už sme pri tom, kto z ruských režisérov čo točí a aký to má pre neho dosah, zachytila si vykonštruovaný proces proti ruskému režisérovi Kirillovi Serebrennikovovi, ktorý dostal nakoniec domáce väzenie?

Dá sa povedať, že mal ešte šťastie, že dostal len domáce väzenie. Zachytila som to, je však veľa podobných a horších procesov, o ktorých ani nevieme, pretože sa o nich toľko nehovorí.

Odporúčané
Vyskúšala som bota, ktorý mi pomohol vybrať kandidáta v ruských voľbách. Radšej než voliť Putina mi poradil znehodnotiť lístok Vyskúšala som bota, ktorý mi pomohol vybrať kandidáta v ruských voľbách. Radšej než voliť Putina mi poradil znehodnotiť lístok 15. marca 2024, 13:47

Prednedávnom v Rusku odsúdili len 16-ročného chalana za to, že v hre Minecraft vytvoril kópiu budovy Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie a písal si online s kamarátmi, že ju idú odpáliť. Samozrejme, len v tej hre. No práve preto ide teraz natvrdo sedieť. Tých procesov je veľa, sú čoraz bizarnejšie.

Moskva.
Moskva. Zdroj: Wikimedia/Creative Commons

Poďme už k tomu najhlavnejšiemu a najaktuálnejšiemu. Rusko spustilo 24. februára vojenskú inváziu na Ukrajinu. Ako vnímaš toto rozhodnutie a aké boli tvoje prvé pocity?Bola som v Rusku ešte koncom januára a bolo tam úplne ticho, o Ukrajine sa nič nehovorilo. Kamoši zo Slovenska mi v tom čase len písali a pýtali sa ma, ako to v Rusku vyzerá, keďže už mesiace predtým kolovali správy o vojakoch na hraniciach s Ukrajinou. Nebolo však cítiť žiadne napätie a všetci ľudia, ktorých v Rusku poznám, to vnímali len ako provokáciu. Všetci čakali, že to bude len strašenie, po ktorom sa všetci napokon rozídu.

Ale nakoniec to tak nebolo, 24. februára sa začala skutočná vojna. Keď sa to stalo, cítila som šok, zhnusenie... jednoducho, cítila som všetky najhoršie pocity, aké existujú. A podľa mňa aj každý slušný Rus sa cítil podobne.

Teraz sa tak v Rusku povráva, že ak sa momentálne cítiš veľmi zle, tak si dobrý človek. Pretože čoraz viac ľudí verí tomu, že to má byť záchranná operácia na oslobodenie Ukrajiny a podobne. Každý, kto má ešte srdce tam, kde má byť, sa však cíti hrozne.

Vojna na Ukrajine. Ilustračná fotografia.
Vojna na Ukrajine. Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

Máš v Rusku stále rodinu alebo priateľov alebo už z krajiny odišli?

Áno, aj rodinu, aj kamarátov.

Sankcie sú dvojsečná zbraň. Rétorika ruskej propagandy totiž je, že Západ Rusko neznáša a zámerne mu škodí. A práve posledné sankcie tomu istým spôsobom hrajú do karát. Mnohí Rusi nerozumejú tomu, že na vine je ich vláda. Budú to vnímať tak, že všetky tie veci, o ktoré už prišli a postupne ďalej prichádzajú, im vzal Západ. Propaganda to bude len zdôrazňovať.


Komunikuješ s nimi o tom, ako to tam teraz vyzerá?

Snažím sa, ale keďže tam vypli väčšinu sociálnych sietí, je to náročnejšie, no píšeme si napríklad cez Telegram či iné aplikácie, cez ktoré to je ešte možné. Pravdepodobne si následne musia mazať konverzácie so mnou. Napríklad v Rusku už údajne zastavujú ľudí v metre s tým, že im kontrolujú mobil a zisťujú, aké stránky sledujú, s kým si píšu a o čom si píšu.

Odporúčané
Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) 10. augusta 2023, 14:16


Viem, že ľudia, ktorí chcú teraz odísť z Ruska napríklad do Arménska alebo Gruzínska, si mažú všetko v telefóne, aby náhodou nemali problém prejsť cez hranice. A takisto si musia dobre nacvičiť, čo na tých hraniciach pri kontrole povedia. Takže komunikujem s ľuďmi v Rusku, ale nechcem ich zároveň ani nejakým spôsobom dostať do problémov a ohroziť ich. Hovorím o tom, čo sa deje tu na Slovensku, ale je to opatrná konverzácia. Všetko vnímajú, samozrejme, rovnako ako ja, ale nemôžu o tom hovoriť nahlas.      

Ako vnímaš postoj Západu ku konfliktu a sankcie voči Rusku? Momentálne je Rusko najviac sankcionovanou krajinou na svete.

Ruský režim tie sankcie nečakal. Veľmi ich to prekvapilo. V roku 2014, po anexii Krymu, také tvrdé sankcie neboli. Zrazu prišla vojna a tie sankcie tu sú a sú nepríjemné. Je to však dvojsečná zbraň. Rétorika ruskej propagandy totiž je, že Západ Rusko neznáša a zámerne mu škodí. A práve posledné sankcie tomu istým spôsobom hrajú do karát. Mnohí Rusi nerozumejú tomu, že na vine je ich vláda. Budú to vnímať tak, že všetky tie veci, o ktoré už prišli a postupne ďalej prichádzajú, im vzal Západ. Propaganda to bude len zdôrazňovať.  

Tu sa dostávame k tomu, že sankcie voči Rusku pocítia aj tí, ktorí sú proti vláde Putina a chceli by skutočný demokratický režim bez propagandy a lží. Obrovské firmy prerušujú v posledných dňoch vzťahy s Ruskom a veľa ľudí preto príde o prácu. Západ vyzýva na to, aby občania štrajkovali a búrili sa, lenže do akej miery to je podľa teba účinné, keď si vezmeme, ako polícia pristupuje k pokojným demonštrantom a hromadne zatýka tisíce ľudí?

V Rusku sa nielen zatýka, ale aj mučí. Pred pár dňami vyšla von jedna nahrávka aktivistky, na ktorej počuť, ako ju kope policajt. Ona sa mu však smeje do tváre a vraví, že ju nebije tak silno, ako ju kedysi bil jej otec, čo je absurdné. Polícia si môže dovoliť viac než len zatýkať ľudí. Ďalšia vec je, že mnohých Rusov sa tie sankcie nedotknú. To, že nebudú môcť cestovať, im až tak prekážať nebude, lebo necestujú nikam, ani v rámci Ruska.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP/Dmitry Serebryakov


Mnohí z nich nemajú ani cestovný pas, nemajú peniaze v dolároch. Stále budú dostávať aj míňať výplaty v rubľoch cez kreditky, ktoré tam ešte stále fungujú. A keby sme to mali previesť na reálne čísla, sú to stále milióny ľudí. Protesty sú fajn, protestuje však len mizivé percento ľudí. Protestujú najmä tí, ktorí sa dostanú k relevantným informáciám, a tí, ktorých sa tie sankcie najviac dotknú. Prípadne tí, ktorí často lietali do Európy.    

Inak povedané, stále nebude tých demonštrantov toľko, aby to reálne niečo v krajine zmenilo.

Pravdepodobne nie, ale človek nikdy nevie. Možno pád rubľa dostatočne nalomí aj ďalších ľudí, ale nevedno, do akej miery. V každom prípade, už teraz je v uliciach hnev a odpor voči polícii, ľudia sa neraz zastali tých, čo boli na zemi bití.

Aj v mojej rodine sú ľudia, ktorí veria Putinovi a jeho propagande, že to nie je vojna, ale ide o nejakú záchrannú misiu. Ja však už v tejto situácii odmietam s kýmkoľvek o tom diskutovať a presviedčať ho o opaku, pretože to nemá význam. Je to absolútne zbytočné.

Je teda možné, že by ruský ľud časom predsa len zvrhol Putina, alebo je to skôr utopická myšlienka?

Každý režim raz padne. To je moja mantra posledných dní. Keď sa pozrieme do minulosti, každý podobný režim padol.

Môže byť teda vojna na Ukrajine zlomový moment a začiatok Putinovho konca?

Dúfam v to. Je to už v takom štádiu, že si čoraz viac Rusov uvedomuje, čo sa vlastne deje. Predsa len, vojna a smrť sú veci, s ktorými sa dá len ťažko súhlasiť.

Odporúčané
Slovákov sme sa pýtali, kto môže za vojnu na Ukrajine. Odpovede prekvapili (Anketa v Trenčíne) Slovákov sme sa pýtali, kto môže za vojnu na Ukrajine. Odpovede prekvapili (Anketa v Trenčíne) 13. júna 2023, 11:20

V Rusku vládne obrovská propaganda a dezinformačná kampaň. Ty sama si napísala v spomínanom príspevku na Facebooku: „Dezinformácie nám berú rodinné vzťahy či kamarátstva.“ Máš konkrétne s týmto nejaké skúsenosti alebo to bolo skôr všeobecné konštatovanie?

Samozrejme, aj v mojej rodine sú ľudia, ktorí veria Putinovi a jeho propagande, že to nie je vojna, ale ide o nejakú záchrannú misiu. Ja však už v tejto situácii odmietam s kýmkoľvek o tom diskutovať a presviedčať ho o opaku, pretože to nemá význam. Je to absolútne zbytočné. Teraz sú tu dôležitejšie veci. Preto budem radšej pomáhať tým, čo to najviac potrebujú, a budem hovoriť o tom, čo sa deje, kde sa dá. Tí Rusi, ktorí kriticky myslia, automaticky strácajú vzťah s rodinou alebo kamarátmi, ktorí veria ruskej propagande. Lebo myslieť si, že vojna je super, je zvrátené.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: Andrei Gorshkov, Sputnik, Kremlin, AP, TASR

Keď hovoríš o pomoci, ako a komu momentálne pomáhaš?

Pomáham najmä ľuďom, ktorých poznám. Niektorí ma priamo oslovili, iným som pomoc ponúkla. Ide o Ukrajincov aj Rusov.   

Putin v posledných dňoch neuveriteľne zavádza, hádže vinu na Ukrajinu a nikto nevie, čo vlastne chce dosiahnuť. Či mu ide iba o Ukrajinu alebo bude schopný zájsť ďalej a vyvolať širší priamy konflikt, napríklad aj s NATO. Ako vnímaš jeho rétoriku?

Podľa mňa vidíme na pripravenosti ruskej armády, že by to z jeho strany nebol práve najlepší krok. Neskončilo by sa to preňho dobre. Skôr len bude ďalej strašiť jadrovými zbraňami. Ruská armáda čakala, že dobyje Kyjev za pár dní, pričom prešli už týždne a stále nie je dobytý. Je to fiasko. Rusi zároveň nečakali, že Ukrajinci sa budú tak dobre brániť. Mysleli si, že sa vzdajú, čo bolo veľmi naivné.

Odporúčané
PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska 26. mája 2023, 11:15

Čo si myslíš o súčasnej slovenskej vláde a jej reakciách na vojnu na Ukrajine? Niektoré strany ešte aj teraz dokážu zneužívať utečeneckú krízu, ktorá sa stále zhoršuje, na naháňanie politických bodov. Populisticky strašia a opäť vyvolávajú xenofóbiu či rasizmus.

Je to, samozrejme, vrchol cynizmu, podobne ako nazývať inváziu záchrannou operáciou. Ale v podstate robili to stále a čakať od nich niečo iné by bolo asi naivné. Bola by som prekvapená, keby túto situáciu nezneužili tak, ako to robia teraz. Dokonca som si myslela, že to bude ešte horšie.

Teraz si treba pomáhať. Netreba strácať ľudskosť. Treba chápať, pred čím ľudia utekajú za hranice a že tá situácia je príšerná. Je to naozajstná krvavá vojna. Nie je tu priestor na nenávisť a netreba generalizovať a vravieť, že všetci Rusi sú zlí.

Nepremýšľala si, že by si o celej tejto situácii nakrútila film?

Uvažovala som už nad tým. Predsa len, vojna na Ukrajine je niečo, čo sa šíri celým svetom a má naň obrovský dosah. Obraz Ruska zmenila navždy. Ak nájdem spôsob, ako by som to celé vedela uchopiť, určite do toho pôjdem.

Slovenská filmárka Anastasia Sevastyanov pôvodom z Ruska.
Slovenská filmárka Anastasia Sevastyanov pôvodom z Ruska. Zdroj: Facebook/Anastasia Sevastyanov

Čo, respektíve kto podľa teba môže zastaviť toto vojnové šialenstvo?

Jedine Putin. Kto iný? Dúfajme, že to nie je ešte stratené. Možno ešte Ukrajinci tým, že by ruskú armádu vyhnali naspäť za hranice. Avšak to je veľmi nepravdepodobné, keďže nemajú také kapacity ako Rusi. Ruská armáda môže na Ukrajine stráviť ešte nemalú chvíľu.

Môže sa to podľa teba natiahnuť až na roky?

Neviem, či až roky, no na dlhé, vyčerpávajúce a škaredé mesiace pravdepodobne áno.

Čo by si odporučila ľuďom, aby v týchto náročných časoch robili bez ohľadu na to, či sú Rusi, Ukrajinci alebo Slováci?

Po prvé, treba si teraz veľmi pomáhať. Netreba strácať ľudskosť. Treba chápať, pred čím ľudia utekajú za hranice a že tá situácia je príšerná. Je to naozajstná krvavá vojna. Nie je tu priestor na nenávisť a netreba generalizovať a vravieť, že všetci Rusi sú zlí.

Na videosnímke budova nemocnice po ostreľovaní v Mariupole počas štrnásteho dňa ruskej invázie na Ukrajine v stredu 9. marca 2022.
Na videosnímke budova nemocnice po ostreľovaní v Mariupole počas štrnásteho dňa ruskej invázie na Ukrajine v stredu 9. marca 2022. Zdroj: TASR/AP


Nemôžeme viniť Rusov za všetky tie zverstvá a útoky, ktoré sa dejú na Ukrajine. Rusi sú proti vojne a chceli by s tým niečo spraviť, avšak nemajú, bohužiaľ, ako. Predsa len, mnohí Rusi podobne ako Ukrajinci utekajú z krajiny preč. Zároveň netreba mlčať. Mlčať by malo byť teraz trestné. Nemôžeme sa tváriť, že sa nič nedeje.

Domov
Zdieľať
Diskusia