Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. marca 2022, 16:42
Čas čítania 1:39
Martin Adam Pavlík TASR

Putin vyhlásil, že za incident v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne je zodpovedná Ukrajina

Putin vyhlásil, že za incident v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne je zodpovedná Ukrajina
Zdroj: TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
POLITIKA RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT UKRAJINA VLADIMIR PUTIN VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Kremeľ tiež poznamenal, že pokusy presunúť zodpovednosť za tento incident na ruskú armádu sú súčasťou cynickej propagandistickej kampane.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu opäť telefonoval so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom. Oznámil to Elyzejský palác s tým, že rozhovor sa konal tentokrát z iniciatívy francúzskeho prezidenta a trval od poludnia do 13.45 h SEČ. Informovala o tom televízia BFM.

Macron počas rozhovoru tlmočil znepokojenie európskej verejnosti o zaistenie bezpečnosti jadrových elektrární na území Ukrajiny. Putin mu však povedal, že v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne išlo údajne o provokáciu organizovanú ukrajinskými radikálmi, do ktorej sa podľa ruského prezidenta zapojila aj sabotážna skupina.

Televízia Sky News uviedla, že Putin zo zodpovednosti za túto provokáciu obvinil Ukrajinu. Kremeľ neskôr vo svojom vyhlásení poznamenal, že pokusy presunúť zodpovednosť za tento incident na ruskú armádu sú súčasťou cynickej propagandistickej kampane.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: Andrei Gorshkov, Sputnik, Kremlin, AP, TASR


Televízia tiež pripomenula, že piatkový útok ruských jednotiek na mesto Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny a na areál jadrovej elektrárne – najväčšej v Európe – vyvolal okamžité odsúdenie svetových lídrov, pričom ministri zahraničných vecí EÚ a NATO dokonca zvažovali ďalšie sankcie voči Rusku.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sa pri tom do vonkajšieho prostredia neuvoľnil žiadny rádioaktívny materiál a nedošlo ani k zvýšeniu úrovne rádioaktivity.

Kremeľ v nedeľu poznamenal, že prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne v normálnom režime zabezpečujú ruské jednotky v spolupráci s ukrajinskou bezpečnostnou zložkou a personálom elektrárne. „Fyzická a jadrová bezpečnosť stanice je spoľahlivo chránená,“ uviedla tlačová služba Kremľa.

Na snímke požiar v Záporožskej jadrovej elektrárni, najväčšej jadrovej elektrárni v Európe, po útoku ruských jednotiek v Enerhodare v piatok 4. marca 2022.
Na snímke požiar v Záporožskej jadrovej elektrárni, najväčšej jadrovej elektrárni v Európe, po útoku ruských jednotiek v Enerhodare v piatok 4. marca 2022. Zdroj: TASR/AP/Press Service of National Nuclear Energy Generation Company Energoatom


Okrem toho dodala, že ruské ozbrojené sily ovládajú aj jadrovú elektráreň v Černobyle. Podľa Kremľa tak postupujú za účelom vylúčiť možnosť provokácií s katastrofálnymi následkami, ku ktorým by sa mohli uchýliť ukrajinskí neonacisti alebo teroristi.

Prezidenti Francúzska a Ruska spolu naposledy hovorili vo štvrtok. Macron po tomto telefonáte s Putinom vyjadril obavy, že pokiaľ ide o konflikt na území Ukrajiny, to najhoršie ešte len príde.


Putin vtedy totiž vyjadril veľké odhodlanie pokračovať vo svojej ofenzíve, ktorej cieľom je ovládnuť celú krajinu, uviedol Elyzejský palác. Nedeľný telefonát oboch lídrov sa uskutočnil v čase, keď na Ukrajine vládnu obavy z možného útoku ruských síl na prístavné mesto Odesa.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdroj: TASR/AP


Francúzsko tiež v nedeľu zverejnilo informáciu, že Macron v sobotu telefonoval so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. Macron počas neho privítal úzku spoluprácu medzi Francúzskom a Srbskom i jasnosť pozície k vojne na Ukrajine a nevyhnutnému rešpektovaniu suverenity štátov, ktorú Srbsko prejavilo na medzinárodných fórach.

Emmanuel Macron zároveň vyjadril názor, že konflikt na Ukrajine by sa mohol stať príležitosťou na európske zblíženie a Európska únia a všetky jej blízke krajiny, akou je i Srbsko ako kandidátska krajina, spoločne preskúmajú spôsoby a prostriedky na ďalšie posilňovanie svojich väzieb a budovanie spoločnej budúcnosti pre všetkých Európanov.

Domov
Zdieľať
Diskusia