Okrem toho sme zisťovali, čo by predmet o vzťahovej a sexuálnej výchove mal obsahovať podľa odborníkov.
Vzťahová a sexuálna výchova na Slovensku ako samostatný predmet neexistuje. Hoci odborníci z neziskových organizácií ako Plánované rodičovstvo či Možnosť voľby, psychológovia, lekári a aj nadnárodné organizácie, ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia či UNESCO, hovoria o potrebe takýchto hodín už od útleho detstva, v školách existuje skôr len na papieri než v praxi.
Refresher našiel aj pár výnimiek. Príkladom je športové gymnázium v Bratislave, na ktorom sa dve odhodlané učiteľky bavia so žiakmi otvorene o vzťahoch, súkromí, bezpečnosti, reprodukčných právach a ďalších témach, ktoré sú v spoločnosti tabuizované. Na jednej hodine sexuálnej výchovy sme sa boli pozrieť aj osobne. Trieda bola preplnená, nikto nikoho neučil používať kondóm ani nepropagoval žiadne ideológie. Chichot striedali seriózne otázky a väčšina žiakov dávala po celý čas pozor.
Témam, ktoré obsahovo spadajú do okruhov vzťahovej a sexuálnej výchovy, sa venujeme pravidelne. Rozprávame sa s odborníkmi o sexuálnom zdraví, venujeme sa členom LGBT komunity a ich právam, prinášame aj životné príbehy našich čitateľov, ktoré sa možno týkajú aj teba. Nezatvárame oči pred sexuálnym a rodovo podmieneným násilím a venujeme sa aj ľudskoprávnemu rozmeru sexuality a zdravia. V tejto práci pokračujeme len s podporou členov klubu Refresher+. Pridaj sa k nim tiež.
A ty vieš, čo je pesar?
Klasická školská trieda je zatienená, lebo inak by nebolo vidieť prezentáciu na plátne natiahnutom cez zaprášenú tabuľu. Oproti na stene visia pravidlá, ktorými sa počas hodiny máme riadiť. Keď niekto hovorí, pozorne ho počúvam a neskáčem mu do reči. Neexistujú hlúpe otázky. Rešpektujem názor ostatných. Základné pravidlá komunikácie, ktoré majú druhákom, postupne zapĺňajúcim lavice, uľahčiť rozhovory o citlivých témach, ktoré sa ich týkajú.
Dnešnou témou je antikoncepcia, vraví nám pri vstupe do Súkromného športového gymnázia Gaudeamus v Bratislave učiteľka Adriána Bránická. Spolu so svojou kolegyňou Veronikou Jenčíkovou si vzali tento predmet pod svoje ochranné krídla. V rámci možností na svojich hodinách angličtiny a etiky pravidelne rozoberajú témy, ktoré sa týkajú vzťahov, ľudských práv či sexuálneho zdravia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako prebiehala hodina vzťahovej a sexuálnej výchovy na slovenskej strednej škole.
- Ako by podľa zákona mala táto výchova na Slovensku vyzerať.
- Čo ostáva len na papieri a v praxi sa to na školách systematicky nevyučuje + štúdie, ktoré vysvetľujú, prečo to je problém.
- Aké výhody prináša povinná sexuálna výchova na školách.
- Kedy budeme mať takýto predmet ako povinný aj na Slovensku.