Už dnes vyrábajú francúzske jadrové elektrárne viac ako polovicu celoeurópskej atómovej energie.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyzval na „znovuzrodenie“ francúzskeho jadrového priemyslu. Krajina so suverénne najväčším podielom jadrovej energie v EÚ sa má pustiť do výstavby 14 nových reaktorov. Francúzsky prezident si od sústredenia sa na atómovú energiu sľubuje urýchlenie zbavenia sa závislosti od fosílnych palív.
Minulý týždeň zaradila Európska komisia po dlhých rokovaniach práve jadro spoločne so zemným plynom medzi energie, ktoré majú Európu priviesť ku klimatickej neutralite do roku 2050. Slovensko je v pomere atómovej energie v energetickom mixe za Francúzskom na druhom mieste na svete, keď zo svojich štyroch reaktorov aktuálne získava až 53,1 % elektrickej energie.
Emmanuel Macron sa k oznámeniu navýšenia podielu jadrovej energie v energetickom mixe krajiny odhodlal počas návštevy strategickej továrne na výrobu turbín v meste Belfort na severovýchode Francúzska. Vo svojom vyhlásení povedal: „Chcem, aby sa postavilo šesť tlakovodných reaktorov typu EPR2, a spustíme štúdie na výstavbu ďalších ôsmich.“ Na vývoji reaktorov novej generácie pracuje štátny energetický podnik Électricité de France (EDF).
Aujourd’hui, la France fait un choix.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 10, 2022
Celui du progrès, du climat, de l’emploi, du pouvoir d’achat. Celui de son indépendance. pic.twitter.com/Qx5mRVGNoS
Prezident sa podľa France Info nevyjadroval k detailom rozpočtu vyhradeného na projekt ani k presnému rozvrhu prác. K návrhu bude koncom roka prebiehať verejná debata, na základe ktorej má budúci rok definitívne rozhodnúť parlament. V prípade úspechu návrhu sa môžu podľa Macrona práce na prvých reaktoroch začať v roku 2028.
Emmanuel Macron počas mediálneho vystúpenia priznal, že Francúzsko za ostatných desať rokov od jadrovej katastrofy v japonskej elektrárni Fukušima z roku 2011 do atómového priemyslu neinvestovalo dostatočne. „Niektoré krajiny učinili radikálne rozhodnutia a otočili sa jadrovej energii chrbtom. Francúzsko tak nespravilo, ale ani neinvestovalo, pretože malo pochybnosti.“
Francúzsky prezident, ktorý sa bude už v apríli pokúšať o znovuzvolenie na ďalších 5 rokov, označil nový impulz v posilňovaní štátnej stratégie rozvoja jadrovej za „voľbu pokroku a prejav dôvery vo vedu a v techniku“.
Šéf Elyzejského paláca sa pri tejto príležitosti zaviazal, že Francúzsko sa bude usilovať aj o predĺženie životnosti všetkých existujúcich atómových elektrární a zároveň masívne zainvestuje do obnoviteľných zdrojov energie.