Technologický pokrok prináša nevídaný úspech. Človek s takým rozsiahlym poškodením miechy sa ešte nikdy predtým na vlastné postaviť nedokázal.
Po piatich rokoch sa muž, ktorý ochrnul pri nehode, prvýkrát postavil na vlastné nohy. Podľa BBC za to vďačí švajčiarskej technológii: elektrický implantát mu voperovali priamo do chrbtice. Rovnakou technológiou zlepšili zdravie iného pacienta s ochrnutím, ktorý sa vďaka tomu mohol stať otcom. Výsledky prelomovej štúdie publikovali vedci v časopise Nature Medicine.
Paralýzu sa doposiaľ vedci snažili liečiť aj inými spôsobmi. Efektívne sú napríklad exoskelety, vďaka ktorým môžu ľudia ochrnutými končatinami hýbať. Ani zďaleka však zatiaľ nejde o niečo, čo sa dá využívať v bežnom živote.
Chodil napriek úplne porušenej mieche
Michel Roccati ochrnul pred piatimi rokmi v dôsledku nehody na motorke. Mal úplne poškodenú miechu a prišiel o akýkoľvek cit v nohách. Vďaka novej technológii však po rokoch opäť stál na vlastných.
Elektrický implantát mu vedci chirurgicky pripevnili priamo k mieche. Ide o prvého človeka s takýmto výrazným poškodením miechy, ktorému sa podarilo znovu chodiť. „Nikdy som nepočul o žiadnej štúdii, kde pacientovi s kompletne poškodenou miechou dali implantát a došlo k pohybu svalov a k zlepšeniu rovnováhy natoľko, že sa mohol postaviť,“ povedal lekár Ram Hariharan zo Sheffieldskej nemocnice, ktorý sa takisto venoval výskumu a pracuje s pacientmi s ochrnutím.
Podľa jeho slov teraz potrebujú ďalších pacientov, aby mohli preukázať, že technológia nielenže funguje, ale je aj bezpečná.
Nevhodný do bežného života
Nateraz implantát dostalo deväť ľudí a každý z nich sa znovu naučil chodiť. Nikto z nich ho však bežne v živote nevyužíva, pretože technológia je príliš zložitá. Používajú ho len na nácvik chôdze, vďaka čomu si precvičujú svaly a zlepšujú celkové zdravie. Má to potenciál viesť k aspoň čiastočnému prinavráteniu pohyblivosti.
Hoci podľa vedcov, ktorí technológiu navrhli, nejde zatiaľ o liek pre ľudí s poškodenou miechou, je to obrovský pokrok v snahe zlepšiť kvalitu života ľuďom, ktorí ochrnuli. Roccati ju dokonca nazýva darom.
Technológia funguje na princípe zosilňovania nervových signálov, vďaka ktorým môže človek kráčať napriek poškodenej mieche. Môže sa tiež sám postaviť alebo vyjsť hore po schodoch. „Je to skoro ako normálny život,“ okomentoval Roccati pre redaktora BBC.
Nejde však len o technologický úspech. Mladý Talian bol odhodlaný nevzdať to, poctivo chodiť na fyzioterapiu, cvičil a nikdy neprestal s rehabilitáciou. Neurochirurgička, ktorá mu implantát zaviedla a pripojila elektródy k jednotlivým nervových vláknam, bola sama prekvapená výsledkom. „Bola som extrémne prekvapená. Michel je úžasný. Mal by byť schopný využívať túto technológiu a naďalej sa zotavovať,“ povedala pre BBC profesorka Jocelyne Blocková z francúzskeho inštitútu neuroterapie a neuromodulácie LNTM.
Navrátená plodnosť
Jedným z prvých pacientov, ktorí dostali implantát, bola David M’zee. Aj on mohol vďaka nemu chodiť len za pomoci chodúľky. Jeho celkové zdravie sa však zlepšilo natoľko, že sa mu mohla narodiť dcérka Zoe – zázrak, ktorý po jeho nehode v roku 2010 už nikto neočakával.
Zoe má dnes rok a so svojím otcom sa preteká, zvyčajne ho aj porazí. Obaja sa však pri tom zabavia. Podľa M’zeeových slov mu implantát pomohol aj s inými, menej viditeľnými zdravotnými ťažkosťami. Mal vraj nízky tlak, pre ktorý sa často cítil vyčerpaný. „Keď sme zistili, že implantát dokáže zvýšiť krvný tlak, povedal som si: wow, takže takýto môže život byť! Tieto malé veci spravia veľký rozdiel,“ povedal.
Zatiaľ síce nehovoríme o liečbe, no vedci chcú dať ľuďom s ochrnutím nádej. „Dáme im možnosť stáť, urobiť pár krokov. Nestačí to, ale je to významný pokrok,“ vraví profesor Grégoire Courtine, ktorý viedol tím vedcov pri štúdii. Liek by musel byť schopný regenerovať miechu, zrejme pomocou kmeňových buniek, no výskum je len v začiatkoch. Podľa Courtina by sa časom ich implantát mohol využívať v kombinácii s liečbou poškodených nervov.