Pripravili sme prehľad základných otázok a odpovedí v súvislosti s hroziacim rusko-ukrajinským konfliktom, ktorý môže mať presah až na Slovensko.
Paralelne s vyhláseniami slovenských politikov o hroziacom konflikte na východ od Slovenska sa začali internetom šíriť mnohé konšpirácie. Okrem iného natrafil Refresher na sociálnych sieťach na formulár o odopretí výkonu mimoriadnej služby, ktorý pravdepodobne Slováci vytvorili s cieľom vyhnúť sa povinnosti brániť vlasť v otvorenej vojne.
Obrátili sme sa s ním a ďalšími otázkami na ministerstvo obrany. Rezort Refresheru odpovedal na základné otázky a vysvetlil, kto a prečo sa nemusí v prípade vojnového stavu zúčastniť na vojenských aktivitách. Ak ťa zaujímajú ďalšie informácie o rusko-ukrajinskom konflikte, môžeš nás podporiť vstupom do klubu Refresher+, vďaka čomu budeme môcť tvoriť ešte viac textov mapujúcich situáciu.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok tvrdí, že je stále priestor na riešenie napätej situácie na Ukrajine diplomatickou cestou a k tomu vraj smerujú aj všetky kroky Slovenska a Severoatlantickej aliancie. Putin napriek tomu trvá na požiadavkách, aby krajiny NATO nevyvíjali v budúcnosti žiadne aktivity vojenského charakteru na postsovietskom území.
V článku sa dozvieš, či je bezpečné cestovať na východ od Slovenska, ako je krajina pripravená na migračnú vlnu a čo v praxi znamená branná povinnosť.
Aké sú najnovšie informácie týkajúce sa rusko-ukrajinského konfliktu?
Aj keď Rusko stále navyšuje počty vojakov na hranici s Ukrajinou, otvorený vojenský konflikt je dnes veľmi málo pravdepodobnou alternatívou. Denník N s odvolaním sa na zahraničné médiá upozorňuje, že oveľa pravdepodobnejší je scenár s hybridnou vojnou, kyber- a dezinfoútokmi.
Momentálne rokujú predstavitelia štátov Európskej únie s Ukrajinou, Rusko a Čína si zároveň vyjadrili podporu aj v súvislosti s prebiehajúcou olympiádou. Kým Putin tvrdí, že USA a NATO odignorovali zásadné obavy Ruska a Ukrajina je nástrojom USA, Biden odpovedá, že Spojené štáty sú pripravené na akýkoľvek scenár týkajúci sa Ukrajiny. Spojené štáty vysielajú do Európy svoje jednotky a mobilizujú ďalšie, ktoré sú pripravené zapojiť sa, ak Rusko podnikne ofenzívne kroky.
Aká bude úloha slovenských vojakov v prípade, že v okolí našej krajiny vypukne vojenský konflikt?
Slovenskí vojaci nikdy nebudú v otvorenom konflikte vystupovať aktívne, ich úlohou je brániť hranice krajiny a plniť záväzky vyplývajúce z medzinárodných zmlúv a dohôd. V praxi to znamená, že slovenská armáda bude primárne vystupovať až v prípade, že sa akékoľvek nepriateľské vojská rozhodnú zaútočiť na Slovensko priamo. Zároveň sú pripravení zakročiť v súlade s potrebami Severoatlantickej aliancie.
Zmení sa na Slovensku niečo, ak sa k nám dostanú informácie o tom, že Rusko sa rozhodlo zaútočiť na Ukrajinu?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako bude Slovensko postupovať v prípade ofenzívnych útokov Ruska.
- Prečo nemá zmysel vyplniť žiadny formulár z internetu.
- Či je bezpečné cestovať na Ukrajinu.
- Ako sa Slovensko postaví voči prípadnej migračnej vlne z Ukrajiny.
- Akú rolu zohrávajú v celom spore USA, resp. armáda Spojených štátov amerických.