Predseda vlády Eduard Heger zdôraznil, že mier a prosperita nie sú samozrejmosťou a treba si ich vážiť.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pripomenula príčiny a udalosti predchádzajúce holokaustu, ako aj jeho dôsledky.
Vážme slová, aby sa história neopakovala
„Pamätajme na prenasledovaných a vzdorujúcich, na zavraždených a preživších, ale aj na širšie súvislosti a príčiny holokaustu. Výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau je príležitosťou zastaviť sa a pripomenúť si historické skutočnosti. Strojcovia holokaustu prenasledovali, zbavili ľudskej dôstojnosti, mučili a zavraždili milióny Židov, Rusov, Poliakov, Rómov, Srbov, gejov, ľudí so zdravotným postihnutím a ďalších,“ uviedla hlava štátu.
Upozornila, že transportom vtedy predchádzala postupná zmena atmosféry, hrubnutie rétoriky, predsudky, nadávky, nenávistné ideológie a systematická dehumanizácia.
„Položme si otázku, či sa po vyše 80 rokoch ľudstvo poučilo, či si dokážeme strážiť priestor dobra v každom z nás. Vážme slová, aby sa história neopakovala,“ dodala. Zároveň sa pridala k medzinárodnej kampani #WeRemember.
Heger: Zodpovednosť leží na každom z nás
Predseda vlády Eduard Heger v tejto súvislosti upozornil, že zbavenie miliónov ľudí dôstojnosti, ich zotročenie a zavraždenie je zločinom, ktorý už viac nesmieme dopustiť. Premiér pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu vyhlásil, že zodpovednosť leží na každom z nás.
„Medzinárodným dňom pamiatky holokaustu si pripomíname jednu z najväčších krutostí našich dejín. Ľudia v koncentračných táboroch si prešli doslova peklom, ktoré si mnohí nevieme ani predstaviť,“ uviedol predseda vlády s tým, že si treba pripomínať príčiny i dôsledky holokaustu, aby sa niečo podobné viac nezopakovalo. Zdôraznil, že mier a prosperita nie sú samozrejmosťou a treba si ich vážiť. „Vedomí si zverstiev, ktoré spúšťa vojna, buďme práve dnes súčasťou koalície štátov, ktoré vyznávajú a bránia slobodu, demokraciu, právny štát a ľudskosť,“ dodal premiér.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 ako deň spomienky na šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum pripomína 27. január 1945, keď Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.