V teste sa dozvieš aj to, ktorý burger najviac pripomína klasický „číz“ z McDonaldu a ktorý má podľa odborníčky na výživu najhoršie zloženie.
Nejeden študent už musel v ťažkej chvíli siahnuť po polotovaroch zo supermarketov a osobitnou kategóriou medzi nimi sú aj balené hamburgery. Vzhľadom na to, že nie sú mrazené, na ich prípravu ti stačí obyčajná mikrovlnka, čo sa však odráža aj na samotnej kvalite pokrmu.
V tomto prípade nejde o žiadnu zážitkovú gastronómiu. Konzument očakáva, že za dostupnú cenu dostane aj rovnaký štandard balených burgerov. Vzhľadom na ich popularitu – najmä pre ich nízku cenu, skladovanie a rýchlu prípravu – sme sa v článku rozhodli podrobiť ich testu, na ktorom spolupracovala aj odborníčka na výživu a kvalitu potravín Nikoleta Šimonová.
Ak sa ti páčia testovania pokrmov zo supermarketov a hodnotenia ich zloženia odborníkom, sleduj tému gastrotesty. Refresher sa usiluje poukázať na chuťové aspekty, ale aj nevýhody a riziká rýchleho občerstvenia zo supermarketov. Môžeš nám s tým pomôcť, ak sa pridáš do klubu Refresher+.
Ako prebiehal slepý test?
V redakcii sme testovali štyri druhy balených cheeseburgerov od rôznych výrobcov, ktoré sú dostupné v slovenských supermarketoch. Navštívili sme viaceré predajne, no uspeli sme len v sieťach Tesco, Billa, Kaufland a Lidl.
Hľadali sme aj známejšie značky, avšak na slovenskom trhu aktuálne nájdeš len čisto produkty s logom samotných supermarketov bez „značkovejšej“ alternatívy.
Pri degustovaní sme každý burger podávali podľa návodu na prípravu uvedeného na etikete, aby sme docielili čo najideálnejšiu chuť a konzistenciu. Ceny sú uvedené bez zľavy, môžu sa teda líšiť v závislosti od aktuálnej ponuky konkrétneho predajcu.
Pri teste sme brali do úvahy parametre ako celková chuť, vôňa, vzhľad, kvalita mäsa a syra, ich percentuálny podiel, dochutenie omáčkou, cena a hodnotili sme bodmi od 1 do 10. Išlo o slepý test, takže testujúci pri hodnotení nevedeli, ktorý burger jedia. Do úvahy preto nebrali fakt, o akú značku supermarketu ide.
Výsledkom je subjektívny názor štyroch testujúcich objektivizovaný spoločnými charakteristikami vybraných burgerov, ako aj zohľadnením ich porovnateľných vlastností. Dojmy z každého testu si degustujúci zapisovali a nehovorili nahlas, aby sa navzájom neovplyvňovali.
Odborníčka varuje pred ich konzumáciou
Podľa odborníčky na výživu a kvalitu potravín Nikolety Šimonovej by sme sa takýmto polotovarom mali vyhýbať. No keď už siahneš po balených hamburgeroch zo supermarketov, odborníčka radí spestriť si ich zeleninou či inými zdravšími produktmi s vyššou výživovou hodnotou.
„Pravidelnej konzumácie polotovarov, ako sú napríklad tieto hamburgery z rôznych potravinových reťazcov, by sme sa mali vyvarovať. Takéto produkty by nemali tvoriť základ našej stravy aj preto, že vzhľadom na ich dlhú trvanlivosť obsahujú mnohé konzervanty, zvýrazňovače chuti a veľké množstvo soli, čo pri pravidelnej konzumácii, fyzickej inaktivite a celkovo nevyváženej strave môže mať zdravotné riziká,“ tvrdí Šimonová.
Pokiaľ sa však v našej strave objavia, je to podľa odborníčky v poriadku, no odporúčala by ich na tanieri obohatiť napríklad listovým šalátom. „Spracované produkty by mali tvoriť iba doplnok k našej strave a základ by mala tvoriť pestrá a vyvážená strava bohatá na zdroje potravín zo všetkých potravinových skupín, ktorú si ideálne my pripravíme, ale taktiež je úplne v poriadku jedlo si objednať alebo najesť sa aj v reštaurácii,“ dodáva.
Billa
Cena: 1,99 € (0,80 € za 100 g)
Výsledok slepého testu: 1 z 10
Cheeseburger z Billy je jediný, pri ktorom ilustračná fotka nijako nezavádza a neklame o obsahu burgera. Je na nej totiž presne to, čo aj v balení – žemľa, mäso a syr. Karbonátka pozostáva z hovädzieho (15 %) a bravčového mäsa (68 %) a tiež z cibule, cesnaku, zo strúhanky, z vajec, byliniek a koreninových extraktov.
Sklamalo nás, že namiesto syra je použitý len tavený syrový výrobok (8 % z celkového burgera), ktorého súčasťou je síce aj syr, no výrobca neuvádza, v akom percentuálnom zastúpení.
Okrem toho sa v tavenom syrovom plátku nachádzajú aj zdraviu nie veľmi prospešné látky ako emulgačné soli či stabilizátory. Zvyšok burgera tvorí pšeničná žemľa (44 %). Burger z Billy je spomedzi všetkých testovaných najkalorickejší. Na 100 gramov má až 363 kcal.
Po otvorení balenia nás ovial veľký závan neidentifikovateľného zápachu. Podobne ako burger z Kauflandu nižšie, ani ten z Billy nemal žiadnu omáčku či zeleninu, ktorá by spestrila chuť. Myslíme si však, že ani to by ho nezachránilo. Testujúci sa totiž zhodli, že bol nielen najsuchší spomedzi všetkých burgerov, ale mal aj najnepríjemnejšiu chuť.
Syrová tavená hmota bez chuti sa lepila na podnebie, pomerne tenký plátok mäsa pripomínal skôr nepodarenú sekanú, ktorá chutila skôr po bylinkách ako po mäse.
Žemľa bola suchá a testujúci poznamenali, že po konzumácii burgera im v ústach zostala nepríjemná pachuť, ktorú museli okamžite zapiť. Výsledná chuť aj celkové zloženie boli jedným slovom katastrofa.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorému burgeru by sa mali vyhnúť ľudia s histamínovou intoleranciou.
- Ktorému dala odborníčka najvyššie hodnotenie za zloženie.
- Na etikete ktorého burgera zavádza ilustračná fotka.
- Ktorý obsahuje takmer celú dennú dávku soli.
- Ktorý najviac pripomína klasický cheesburger z McDonaldu.
- Mäsová fašírka ktorého burgera bola zastúpená v najvyššom podiele.