Naposledy takto zbúralo kiná Avengers: Endgame. A Spidey? Spidey si to zaslúži rovnako.
RECENZIA JE BEZ SPOILEROV
Snímka sa začína v momente, keď sa končil príbeh filmu Far From Home. Celý svet vie, že Peter Parker je Spider-Man, a nepekne to ovplyvňuje aj životy jeho blízkych a rodiny. Spidey to chce za každú cenu zmeniť, a tak zájde za Doctorom Strangeom. Nebol by to však Spider-Man, keby svojou nepozornosťou kúzlo nepokazil. Namiesto toho, aby všetci zabudli jeho identitu, začnú do jeho sveta prúdiť záporáci z predošlých filmov od režisérov Sama Raimiho a Marca Webba.
Ako prvý dorazí Alfred Molina a jeho Doctor Octopus. Ten stvárnil vo filme Spider-Man 2 úžasnú postavu a dodnes túto komiksovku považujeme za najlepší hraný film o Spider-Manovi. Na naše prekvapenie však Doctor Octopus a jeho herecký predstaviteľ niečo zo svojej charizmy stratili.
Jeho postava nás trochu sklamala, či už z hľadiska dialógov, alebo súbojov. Tá akcia s ním je fajn, ale je smutné, že 17 rokov po premiére snímky Spider-Man 2 nikto nedokázal urobiť také kvalitné akčné scény ako režisér Sam Raimi.
Ešte horšie sú na tom postavy Electro, Sandman a Lizard. Všetci traja sú v podstate len na okrasu a na skomplikovanie situácie Spider-Manovi. Nemajú žiadny charakterový oblúk a emotívne vo filme vôbec nefungujú. Drhne Electro, ktorý na konci filmu úplne bezdôvodne zmení celú svoju osobnosť a ty nedokážeš pochopiť, čo sa stalo. Buď tvorcovia odstrihli veľkú časť filmu, alebo je to len jeden z mnohých momentov vo filme, pri ktorom by si radšej nemal premýšľať.
K ďalším takýmto momentom sa radí Sandmanovo rozhodnutie bojovať proti Spider-Manovi, ktoré absolútne nedáva zmysel. Sandman tým dokáže pravý opak jedinej veci, po ktorej túži. A mimochodom, zábery Rhysa Ifansa ako Lizarda v ľudskej podobe a Thomasa Hadena Churcha ako Sandmana sú archívne z predošlých filmov a je to cítiť.
Ďalšiu zápornú postavu stvárňuje Willem Dafoe. Vracia sa v role Normana Osbourna ako Green Goblin a kradne pre seba každú scénu. Nielenže tu maximálne funguje nostalgia, výborný, vtipný odkaz, ale aj samotná Goblinova úloha vo filme.
Goblin má dostatok priestoru a postará sa o jedny z najlepších scén vo filme. Jednak je to postavou a scenárom, jednak hercom. Willem Dafoe je v role opäť bezchybný. Jeho šialený smiech, keď dostáva jednu ranu za druhou, jeho brutálne a nemilosrdné činy, jeho pohnútky a dialógy, všetko funguje dokonale. Dafoe si z hľadiska záporákov kradne celý film pre seba a aj v akčných scénach so svojou postavou dokazuje, aký je Goblin vlastne nebezpečný. Dafoe pritom rolu prijal len pod podmienkou, že si akčné scény natočí sám.
Z hercov musíme pochváliť aj Zendayu a tak trochu netradične aj Toma Hollanda. Ten v role Petra Parkera a Spider-Mana skutočne vyrástol a podáva tu zrejme najlepší herecký výkon vo svojej kariére. Dokáže predať hnev, smútok, lásku a je úžasný aj v scénach s ostatnými postavami. Spoločne s tvorcami filmu sa mu podarilo zachytiť esenciu toho, čo robí Spider-Mana Spider-Manom.
No Way Home brutálnym spôsobom vystihuje podstatu Spider-Mana. Komiksová postava J. Jonah Jameson (J. K. Simmons) o Spider-Manovi síce povedal veľa klamstiev, no keď z jeho úst zaznie, že všade, kde sa objaví Spider-Man, ostáva deštrukcia, smútok a smrť, nevymýšľal si. Spider-Man bol odjakživa hrdina, ktorý často sám spôsobil katastrofy, z ktorých musel ľudí zachraňovať.
Iste, riskoval pri tom vždy život, ale niekedy by stačilo, aby viac premýšľal a nekonal tak nerozvážne a neohľaduplne. Tento film to zachytáva úžasným spôsobom a dovoľuje Hollandovi prejsť si klasickým Spider-Manovým vývinom, keď musí hrdina čeliť následkom svojich činov a rozhodnutí. Filmu to veľmi pristane ako z emocionálneho, tak príbehového hľadiska.
Dve a pol hodiny v kine prejdú neuveriteľne rýchlo a ty sa budeš dožadovať dlhšieho zostrihu. Azda tvorcovia na fyzické nosiče a do bonusových verzií pridajú nevyužitý obsah.
Keďže sú marvelovky akčné filmy, nás trochu mrzí, že stále nedotiahli akciu k dokonalosti. No podobne ako v seriáloch Hawkeye a WandaVision, aj tu platí, že filmu prospievajú aj scény, v ktorých sa postavy len rozprávajú. Spomínali sme to už pri Doctorovi Octopusovi. Akcia je sama osebe fajn a ponúka niekoľko skvelých momentov, no neudeje sa v nej nič také, čo by ťa posadilo na zadok. Tento film si niečo také veľmi pýtal.
Spider-Man: No Way Home je jednoznačne v top trojke najlepších snímok o Spider-Manovi v histórii. Má skvelých hercov, niekoľko vynikajúco spracovaných postáv a je presne tým filmom, na ktorý sme čakali.
Dokáže byť emotívnejší ako predošlé dve snímky, vynikajúcim spôsobom využíva nostalgické prvky na budovanie charakteru a príbehu súčasného Spideyho a oplýva aj hneď niekoľkými momentmi, pri ktorých by si najradšej ako dlhoročný fanúšik Marvelu a obzvlášť Spider-Mana ako takého vyskočil od radosti.
Snímka však má chyby a nespracovala záporákov úplne ideálne. Tvorcovia zároveň ani teraz nevymysleli dobrý spôsob, ako sa zbaviť Doctora Strangea. Ten je taký silný, že na konci filmu len celý čas drží Multiverse pohromade. V opačnom prípade by záporákov zrejme vybavil v priebehu pár minút aj úplne sám.
Bež teda do kina a nepremýšľaj nad niektorými divnými vecami vo filme. Zober si so sebou spomienky na bývalé filmy o Spideym. No Way Home je film, ktorý vytvorili podľa prianí fanúšikov. Je o čosi slabší film ako Avengers: Endgame, no budeš pri ňom ešte spokojnejší a šťastný, a to už je čo povedať. Udeľujeme mu preto osem a pol bodu z desiatich.
P. S. Willem Dafoe údajne vo filme nebol digitálne omladený. Jedna scéna (pri smetnom koši) sa nám však zdala digitálne upravená. V prípade Alfreda Molinu si však ani nevšimneš, že mu počítačmi ubrali 20 rokov. Skvelá práca.