Vstup do interiéru majú zakázaný aj zaočkovaní, podľa Richarda Sulíka nie je v koalícii zhoda na tom, aby opatrenia pre gastro uvoľnili.
Iba Slovensko má celonárodný 24-hodinový zákaz konzumácie v reštauráciách v rámci Európy, upozorňuje iniciatíva Zachráňme gastro, ktorá vidí riešenie hlavne v nižšej dani z pridanej hodnoty (DPH) alebo v žalobách na Európsky súd pre ľudské práva.
Iniciatíva poukázala na to, že popri aspoň čiastočne otvorených školách, obchodoch a hoteloch ostávajú slovenské reštaurácie ako jediné v Európe bez aspoň obmedzenej možnosti usadiť hosťa. Ak ostanú reštaurácie zatvorené do konca decembra, budú podľa iniciatívy od začiatku pandémie 344 dní mimo prevádzky.
„Pomoc reštauráciám, ktoré sú zatvorené bez toho, aby ich majitelia a zamestnanci vedeli, čo s nimi bude ďalej, je veľmi zlá a extrémne pomalá,“ povedal Ján Laš z iniciatívy. Pre zlé podmienky sa podľa neho sumy alokované rezortmi hospodárstva a dopravy nedajú dočerpať.
Skonštatoval, že oproti prvej a druhej vlne neprišlo k zlepšeniu, prišlo však k nespravodlivej diskriminácii ďalších stoviek reštaurácií, ktoré sa k pomoci nedostanú vôbec alebo len s extrémnym oneskorením. „V tejto situácii je jediným normálnym systémovým a spravodlivým riešením okamžité výrazné zníženie DPH pre reštauračné služby. Od tohto momentu nebudeme chcieť od štátu, ak budeme môcť byť aspoň čiastočne otvorení, nič,“ dodal Laš.
Pri plánovanom obnovení pomoci s poklesom tržieb z ministerstva práce prišlo podľa iniciatívy k významnému obmedzeniu na žiadateľov s počtom zamestnancov do 50. „Takto vypadáva z možnosti žiadať o pomoc podstatná časť gastrosektora,“ zdôraznila iniciatíva. V prípade pomoci s nájomným je podľa nej stále podmienkou komplikovaná súčinnosť prenajímateľa. Tvrdí tiež, že pomoc z ministerstva dopravy prichádza s oneskorením.