Slovensko je na pokraji kolapsu zdravotníctva, Ján Mikas preto vyzýva politikov, aby pristúpili k zatvoreniu škôl. Vysvetľuje, že deti môžu ľahko nakaziť rodičov.
Hlavný hygienik Ján Mikas upozorňuje, že momentálne na Slovensku kolabuje zdravotníctvo a aj u detí a mladých ľudí zaznamenávajú úrady vysoký výskyt koronavírusu. Vníma preto prechod na dištančnú formu vzdelávania ako správne riešenie: „Na tomto sa zhodujú epidemiológovia i ďalší odborníci v medicíne aj vo verejnom zdravotníctve – vrátane odborného konzília,“ hovorí Mikas.
Tvrdenie, že šírenie nákazy v školách nie je problémom, je podľa neho nepravdivé. Deti totiž môžu nakaziť svojich rodičov, ktorí potom končia na covidových lôžkach. „Rozumieme snahe ministra školstva udržať prezenčné vzdelávanie na Slovensku čo najdlhšie. Aj my si uvedomujeme dôležitosť prezenčnej formy vzdelávania a následkov, ktoré takéto rozhodnutie môže pre tisíce rodičov a detí znamenať. Deti priamo neplnia covidové lôžka v nemocnici, avšak, bohužiaľ, zohrávajú významnú úlohu v mechanizme prenosu tohto ochorenia na členov spoločnej domácnosti, ktorí ho následne môžu zanášať ďalej.“
Momentálne je na Slovensku približne 3 400 hospitalizovaných pacientov, čo je podľa Mikasa stav, keď treba využiť každý dostupný a efektívny mechanizmus, aby sme šírenie ochorenia spomalili. Spraviť tak podľa hlavného hygienika treba „okamžite“.
Momentálne rozhodujú o plošnom prerušení prezenčného vyučovania vo svojich územných obvodoch regionálne úrady verejného zdravotníctva na základe odborných znalostí.
„Situácia je zlá. Najskôr sa z nej dostaneme vtedy, ak budeme počúvať odborníkov a rešpektovať ich rozhodnutia namiesto toho, aby sme ich spochybňovali. Akékoľvek spochybňovanie odborných názorov a rozhodnutí jednotlivých RÚVZ naprieč politickým spektrom len znižuje vážnosť a autoritu orgánov verejného zdravotníctva v očiach verejnosti a v konečnom dôsledku znižuje aj účinnosť a rešpektovanie opatrení,“ uzatvára Mikas.
Vláda o plošnom zatváraní škôl nerozhodla na rokovaní ani v stredu. Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že odmietol celoplošne zavrieť školy. „Bohužiaľ, prevzali to RÚVZ. Boli by sme radi, keby sa to robilo stále individuálne,“ uviedol šéf rezortu školstva. Dodal, že budú kontaktovať RÚVZ, pretože bolo prerušené vyučovanie aj pri zdravotníckych školách. Podľa slov ministra to spôsobilo problémy niektorým nemocniciam, keďže títo žiaci v nich vypomáhali.