Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
V Bratislave od pondelka zatvoria stredné školy a 2. stupeň základných škôl V Bratislave od pondelka zatvoria stredné školy a 2. stupeň…
Hlavný hygienik Ján Mikas vyzýva politikov: Školy treba zatvoriť okamžite, zdravotníctvo kolabuje Hlavný hygienik Ján Mikas vyzýva politikov: Školy treba zatvoriť…
Školy sú zatvorené už v 13 okresoch. Branislav Gröhling kritizuje hygienikov, ich postup je vraj nelogický a extrémny Školy sú zatvorené už v 13 okresoch. Branislav Gröhling…
Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti a luxusné kabelky Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Recenzie

RECENZIA: Arcane je najlepší seriál roka 2021

Netflix sa nečakane postaral o najlepší seriál roka.

Dominik Vetrák
22. november 2021, 17:30 Čas čítania: 4:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
RECENZIA: Arcane je najlepší seriál roka 2021
Zdroj: Netflix
Filmy a Seriály - Recenzie
4
Dominik Vetrák
22. november 2021, 17:30
Čas čítania: 4:48

RECENZIA: Arcane je najlepší seriál roka 2021

Netflix sa nečakane postaral o najlepší seriál roka.

Dominik Vetrák
22. november 2021, 17:30
Čas čítania: 4:48
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
RECENZIA: Arcane je najlepší seriál roka 2021
Zdroj: Netflix
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Keď vyšiel prvý trailer na Arcane, milo nás prekvapil. Animovaný seriál mal vyrozprávať príbeh z videohry League of Legends (LoL), no tvorcovia sľubovali, že si ho užijú aj tí, ktorí o hry nikdy nezavadili. Svoj sľub aj splnili. O LoL-ku nevieme vôbec nič, no Arcane nás uchvátil už od prvej časti. 

 

Dej sa zameriava na rozdiely a napätie medzi krajinami Zaun a Piltover. Zaun je „podzemie“ so špinavými uličkami, s chudobnými ľuďmi a vlastnými zákonmi. Nad tým je Piltover, moderné, vedecky vyspelé mesto, ktoré nad Zaunom drží tesne zovretú ruku.

Napätie medzi ich obyvateľmi neustále narastá, čo vyústi do problémov, ktoré spôsobia podplatení policajti, po moci bažiaci členovia Rady v Piltoveri, ich ignorovanie problémov Zaunu a viacerí kriminálni bosovia.

 

Do toho všetkého sa zapoja sestry Powder a Vi, ktoré vychováva známy ich rodičov Vander. Ten je aj neoficiálnym vedúcim v Zaune. Snaží sa ochrániť svojich spoluobčanov a udržať mier medzi Zaunom a Piltoverom. Čoskoro sa však do konfliktu zapoja noví hráči. Tým najdôležitejším je Silco, dávny Vanderov spojenec, ktorý plánuje ovládnuť Zaun pomocou novej drogy. 

 

Hlavnými postavami ostávajú naprieč seriálom Powder/Jinx a Vi, ktoré spoznáme ako deti, následne tínedžerov a v závere ako mladé dospelé ženy (po 3. epizóde nastane časový skok o niekoľko rokov). K srdcu ti prirastú obe sestry, hoci sú diametrálne odlišné. To je niečo, čo platí pre všetky postavy seriálu. Každá z nich je niečím jedinečná.

 

Zdroj: Netflix

 

Žiadna z postáv nehrá vedľajšie husle s cieľom vyplniť prostredie prázdnymi postavami. Každá z nich má svoju agendu, motivácie a osobnosť. Väčšina má hlbšie spracovaný charakter. Vďaka tomu pochopíš motivácie a činy každého zúčastneného.

 

Ani záporáci tu nie sú klasickými záporákmi, pretože majú svoje ambície a dôvody na to, čo robia. Seriál sa snaží vyrozprávať príbeh o komplikovaných ľuďoch v komplikovanej životnej situácii, čo sa mu darí nadmieru dobre. Takého Silca nedokážeš nenávidieť, a to aj napriek tomu, čo v seriáli spôsobí. Záverečná scéna v seriáli mu dovolí odhaliť svoju najväčšiu slabinu v emotívnej scéne s Powder/Jinx.

Seriál sa vyhýba príbehovým klišé a namiesto predvídavého smerovania príbehu s cieľom využívať megalomanskejšie akčné scény sa zameriava skôr na postavy. Ich vzťahy a pocity štiepia dej viac než revolučné technológie, a práve preto sú príbehy a postavy Arcane také úžasné.

 

Zdroj: Netflix

 

Tvorcovia sa mohli zamerať na rozširovanie sveta navôkol a ukázať akčné scény s klišé hrdinskými a záporáckymi postavami. Namiesto toho sa zamerali na komplexné postavy obyvateľov oboch miest, ktoré sa nedajú jednoducho kategorizovať na kladné a záporné. Sleduješ v nich vnútorné konflikty, pre ktoré neustále stoja na hranici medzi dobrom a zlom a vidíš na nich, ako ich to trápi.

 

Obzvlášť úžasnú prácu odviedli s postavou Powder/Jinx, ktorá prejde najradikálnejším vývojom. Dve tretiny prvej série sledujeme jej charakterový vývoj ovplyvnený traumatizujúcim zážitkom, ktorý ju zlomil a obrátil celý jej svet hore nohami. Vôbec sme nečakali, že sa tretia epizóda skončí tak, ako sa skončila, a aj keď nám chýbajú isté postavy, atraktívnosti deja to nesmierne prospelo. 

 

Tvorcom sa podarilo zobraziť psychické problémy a spôsob, akým ich Powder/Jinx prekonáva, na viacerých úrovniach. Skvelo sa vyhrali s animáciou a náznakmi jej duševnej choroby zapríčinenej oným traumatizujúcim zážitkom.

 

Zdroj: Netflix

 

Citlivo pristúpili aj k samotnej charakterovej premene a zlovestným činom, ktoré sa postupne stupňujú. Vizuálne nápovede v animácii sú dokonalým detailom, ktorý divákovi pomáha lepšie pochopiť, čo Powder prežíva a prečo isté veci vidí tak, ako vidí.

 

Už dlhšie sme nevideli tak skvelo napísanú postavu, ktorej charakter sa kompletne zmenil z „kladného“ na „záporný“ bez toho, aby zmenu motivovali klišé scény a dialógy, ktoré daná postava len zle pochopila. Arcane sa úspešne pokúsil nazrieť do duše a srdca takéhoto človeka a vykresliť ho v detailnej a komplexnej podobe. 

 

Powder/Jinx pritom nie je jedinou hlavnou postavou. V seriáli ich je hneď niekoľko a zaujmú všetky do jednej, či už ide o neuveriteľne sympatického Vandera, spomínaného Silca, Jaycea, Viktora, Medardu, Caitlyn a mnohé ďalšie.

 

Arcane sa pýši takým veľkým množstvom úžasných postáv, že žiadna dejová línia nedokáže byť nudná alebo hluchá. Na každom fronte sa deje niečo zaujímavé a podstatné pre široký dej dotýkajúci sa všetkých obyvateľov alebo len hlavných postáv. 

 

Zdroj: Netflix

 

Seriál dokáže prekvapiť svojimi zvratmi, ale aj prepracovanými dialógmi. Tu veľmi pomáha, že si tvorcovia vybrali nesmierne veľa talentovaných hercov. Vďaka nim animované postavy ožívajú pred tvojimi očami a s každou ďalšou epizódou tvoj mozog odmieta veriť, že nejde o skutočných hercov. Jednak za to môže špičková práca s hlasom, jednak perfektná animácia. 

 

Obraz je v „pohybe“, aj keď sa postavy nehýbu. Tvorcovia očividne nešetrili a chceli, aby ich svet vyzeral živo, farebne a aby postavy pôsobili vierohodne. Svet je dokonalým výsledkom kombinácie steampunku a fantasy. Prostredia tak pôsobia očarujúco, ale aj depresívne a chladno. Svet nám občas pripomínal vizuál z hry Dishonored, čo je veľkým plusom. 

 

Samotná animácia vynikala ako v akčných scénach, tak obyčajných dialógoch. Mimika tváre, gestikulácia a celkové pohyby postáv hrajú ruka v ruke s tým, čo hovoria, takže všetko pôsobí autenticky. Akčné scény sú už len čerešničkou na torte, pričom tvorcovia sa nebáli vyskúšať aj niečo netradičné a občas zvolili štylizovaný postup s úplne iným typom animácie. Dokonalým príkladom je súboj istej postavy s Powder/Jinx na moste na konci 8. epizódy.

 

Ide o jednu z najlepších scén celého seriálu, ktorá fantasticky kombinuje strih, réžiu scény, vizuálne odkazy na psychické rozpoloženie postáv, emócie a bolesť zachytené v ich očiach, zvukový dizajn a hudbu, animáciu akčnej scény a celkovú nápaditosť. Arcane neprestáva udivovať ani na konci. Od začiatku až do konca je to jedna úžasná a nápaditá epizóda za druhou. 

 

 

Niektorí diváci sú nespokojní s tým, že seriál využíva skladby od Imagine Dragons. Nám osobne táto kapela nijako neprekáža a myslíme, že znie dobre. Skladieb je v seriáli len niekoľko a podľa nás sa skvelo hodia do štýlu animáka a zapadajú aj príbehovo a tempom. Hudbu, vrátane originálneho zvuku a jeho dizajnu, môžeme pochváliť celkovo. 

 

Jediná vec, ktorú by sme seriálu vytkli, je mierne uponáhľaný tretí akt, ktorý občas pôsobí tak, že nedal dostatočne dýchať všetkým postavám a ich motiváciám pre činy, ktoré spôsobili. Veľmi radi by sme v treťom akte videli o jednu epizódu navyše, ale nevieme odhadnúť, ako by to uškodilo tempu a či by to deju ozaj pomohlo. 

 

Zdroj: Netflix

 

Neuveriteľné je, že celý seriál „natočila“ trojica režisérov, pre ktorých išlo v podstate o režijné debuty. Pascal Charrue, Jérôme Combe a Arnaud Delord sú francúzski filmári, ktorí už možno v živote nenatočia nič lepšie, ale to by bolo úplne v poriadku. Arcane je totiž takmer dokonalý, a tak od nás dostáva desať z desiatich bodov.

 

Arcane je bezpodmienečne najlepší seriál tohto roka a obrovské prekvapenie. Ignoruj nejaké herné pozadie a nechaj sa opantať lákavým, aj keď nebezpečným svetom. Tvorcovia už, mimochodom, oznámili aj druhú sériu, a aj keď sa jej nevieme dočkať, dúfame, že ju neuponáhľajú.

 

Prvá séria totiž vznikala 6 rokov (Riot, Fortiche a Netflix však ako produkčné spoločnosti budovali animátorský a scenáristický tím úplne od nuly, takže sa neboj, že toľko potrvá aj výroba druhej série) a je jasné, že všetci chceli v prvom rade doručiť nezabudnuteľný produkt. Ak na 2. sériu máme čakať ďalšie 2 či 3 roky, radi si počkáme.

 

P. S.: Jayce asi začal brať steroidy, pretože jeho telo je zrejme jediná vec, ktorá v sci-fi seriáli vyzerá neautenticky.

 

Update: 2. séria dorazí najskôr v roku 2023. Produkčne ju zastreší opäť francúzske štúdio Fortiche.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Netflix
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
V Bratislave od pondelka zatvoria stredné školy a 2. stupeň základných škôl V Bratislave od pondelka zatvoria stredné školy a 2. stupeň…
Hlavný hygienik Ján Mikas vyzýva politikov: Školy treba zatvoriť okamžite, zdravotníctvo kolabuje Hlavný hygienik Ján Mikas vyzýva politikov: Školy treba zatvoriť…
Školy sú zatvorené už v 13 okresoch. Branislav Gröhling kritizuje hygienikov, ich postup je vraj nelogický a extrémny Školy sú zatvorené už v 13 okresoch. Branislav Gröhling kritizuje…
Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti a luxusné kabelky Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť