Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 10. 2021 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj režiséra. Žena zraneniam podľahla Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj…
Politika

8 ultimát Borisa Kollára, pri ktorých hrozil odchodom z vlády. Jeho vyhrážky už veľa ľudí neberie vážne, zaklínadlo slabne

Boris Kollár žiadal exekučnú amnestiu, nájomné byty aj skrátenie kolúznej väzby, aby dostal na slobodu svojho nominanta. Väčšinu požiadaviek vláda úplne odignorovala, napriek tomu je stále jej členom.

Viktor Kniš
11. október 2021, 9:30 Čas čítania: 7:24
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
8 ultimát Borisa Kollára, pri ktorých hrozil odchodom z vlády. Jeho vyhrážky už veľa ľudí neberie vážne, zaklínadlo slabne
Zdroj: TASR
Politika
0
Viktor Kniš
11. október 2021, 9:30
Čas čítania: 7:24

8 ultimát Borisa Kollára, pri ktorých hrozil odchodom z vlády. Jeho vyhrážky už veľa ľudí neberie vážne, zaklínadlo slabne

Boris Kollár žiadal exekučnú amnestiu, nájomné byty aj skrátenie kolúznej väzby, aby dostal na slobodu svojho nominanta. Väčšinu požiadaviek vláda úplne odignorovala, napriek tomu je stále jej členom.

Viktor Kniš
11. október 2021, 9:30
Čas čítania: 7:24
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
8 ultimát Borisa Kollára, pri ktorých hrozil odchodom z vlády. Jeho vyhrážky už veľa ľudí neberie vážne, zaklínadlo slabne
Zdroj: TASR

Boris Kollár sa tak dlho vyhrážal odchodom z koalície, až jeho slová stratili váhu. Myslia si to Richard Sulík, Veronika Remišová aj Eduard Heger. Dnes sú podľa svojich slov pripravení vzdať sa ústavnej väčšiny v parlamente v prospech spravodlivosti.

 

„Nechcem predbiehať, nechcem búchať do stola. No ak si mám vybrať spravodlivosť bez ústavnej väčšiny alebo ústavnú väčšinu bez spravodlivosti, vyberiem si spravodlivosť,“ povedal predseda vlády v relácii TV Markíza.

 

Situácia v koalícii eskaluje v súvislosti s vytvorením pracovnej skupiny, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát. Konkrétne návrhy má skupina vypracované a je na koalícii, aby sa dohodla na konkrétnom znení zákonov. V hre je posilnenie kompetencií Lipšicovho úradu na úkor Žilinkovho.

 

Sme rodina si myslí, že odborníci v oblasti spravodlivosti chcú zobrať moc „ficovskej mafii“ a dať ju do rúk „čurillovskej mafii“. Ján Čurilla je elitný vyšetrovateľ NAKA z tímu Očistec, ktorého zobrali do väzby spolu s tromi kolegami pre podozrenia z marenia spravodlivosti a zo zneužívania svojej funkcie. Medzičasom ich prepustili na slobodu. 

Nie je to však prvýkrát, čo sa predseda parlamentu a hnutia Sme rodina vyhráža odchodom. Viackrát dal vlastnej vláde ultimáta, ktoré vyšumeli bez avizovaného dramatického vyvrcholenia. 

 

Pripravili sme prehľad Kollárových ultimát, ktoré sa skončili vo vzduchoprázdne. Časť z nich ešte stále môže byť rozbuškou pre koaličnú krízu. 

 

Ak by hnutie Sme rodina naozaj odišlo do opozície, koalícii by zostalo 75 poslancov a tesná väčšina by sa opierala o dvojicu nezaradených odídencov zo Za ľudí Miroslava Kollára a Tomáša Valášeka. S oboma síce premiér rokoval, ale o záveroch neinformoval. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo sa Boris Kollár vyhrážal odchodom, keď sa zistilo, že jeho diplomovka je plagiát.
  • Ako Kollára dobieha vlastné ultimátum o Pčolinskom. 
  • Ako sa zachoval, keď Eduard Heger vytvoril komisiu s cieľom vyčistiť prokuratúru a políciu od toxických ľudí. 
  • Kedy chcel Kollár hlasovať s Pellegrinim, no aj tak nedosiahol svoje.
  • Prečo sa Kollár hnevá na koaličných partnerov v súvislosti so zákonom o nájomných bytoch.

Plagiátor Boris Kollár

Borisa Kollára vyzvali niektorí členovia koalície na odchod z parlamentu už pár mesiacov po voľbách, keď sa ukázalo, že svoj vysokoškolský titul dostal podvodom. Šéf Sme rodina používal argument, že postupoval podľa pravidiel, ktoré platili v čase, keď diplomovku písal.

 

Zhoda s ostatnými prácami mu vyšla na 24 %, podľa bývalého politika Miroslava Beblavého však opísal skoro 100 % práce vrátane praktickej časti. 

 

„Preverme všetkých alebo nikoho. Ešte raz, ja som sa ospravedlnil, urobil som to lege artis. Nikto mi nemôže povedať, že som porušil zákon. (...) V poriadku, tak ja potom nemám inú možnosť, ako odísť aj z vlády, nielen odísť z parlamentu. Ja nebudem nikoho vydierať, idem sa porozprávať s nimi,“ povedal Kollár pred stretnutím s poslancami SaS.

Zo strany Za ľudí vyzýval Kollára na odchod z postu predsedu parlamentu najmä Juraj Šeliga. Šéf Sme rodina ho za to nazval farizejom a vyhrážal sa mu. Šeliga bol v tom čase podpredsedom parlamentu, medzičasom odstúpil pre kauzu týkajúcu sa porušenia pravidiel počas lockdownu. „Tento farizej dobehol a kričí: Musíš odstúpiť z pozície predsedu parlamentu. (...) Prepáčte mi, pán podpredseda, ako udrieš, tak dostaneš späť,“ dodal Kollár.

 

Plagiát Borisa Kollára rýchlo zatienil plagiát Igora Matoviča. Keď sa ukázalo, že záverečné vysokoškolské práce sú všeobecným problémom, v koalícii prestali byť témou. 

5 požiadaviek z koaličnej krízy, ktoré nikoho nezaujímali 

„Zaseknem sa a prestane fungovať vláda, prestane fungovať parlament. (...) Môžem urobiť túto obštrukciu a aj ju urobím,“ vyhrážal sa Boris Kollár v čase koaličnej krízy. Pred médiá predstúpil ešte v prvej polovici marca 2021 s piatimi požiadavkami, ktoré žiadal naplniť najneskôr do konca júlovej parlamentnej schôdze. 

 

Hnutie Sme rodina žiadalo vyplatiť jednorazovú finančnú pomoc pre ľudí najviac dotknutých krízou počas pandémie, odklad splátok úverov a energií, odklad výkonu exekúcií, dofinancovanie cestovného ruchu a gastrosegmentu sumou do 100 miliónov eur a distribúciu 5 respirátorov do každej rodiny.

 

„Sme rodina neprichádza so žiadnymi personálnymi požiadavkami typu: musí odstúpiť ten minister, druhý, tretí, štvrtý,“ hovorili v čase, keď SaS žiadala odchod predsedu vlády Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Strana Richarda Sulíka rovnako svoje požiadavky odprezentovala ako ultimátum. 
 

Nesplnili požiadavku s respirátormi ani opatrenie týkajúce sa úverov. Koalíciou neprešiel ani pôvodný návrh týkajúci sa exekúcií, ktoré neodložili. Hnutie Sme rodina napriek tomu v koalícii zostalo a celú situáciu prešlo mlčaním.

 

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Hádka pre kolúznu väzbu

„... v takej vláde nechcem byť a odídem z nej. Kľudne poruším koaličnú zmluvu a nech ma vyhodia...“ vyhrážal sa Boris Kollár v čase, keď bojoval za skrátenie kolúznej väzby krátko po tom, čo za mreže poslali nominanta jeho strany Vladimíra Pčolinského. Bývalý šéf SIS má v hnutí Sme rodina manželku a brata, ktorí viackrát naznačili, že by boli najradšej, keby z vlády odišiel Roman Mikulec ako minister vnútra. 

Poslankyňa Sme rodina Petra Hajšelová priniesla v apríli 2021 do parlamentu zmenu Trestného zákona, ktorá by okamžite po nadobudnutí platnosti dostala z väzby nielen Vladimíra Pčolinského, ale napríklad aj Moniku Jankovskú.

 

Mária Kolíková v tom čase už pracovala na novele Trestného poriadku, ktorá sa mala týkať aj podmienok väzby. Kollár chcel podmienky väzby zjemňovať už po samovražde Lučanského, naplno sa však začal agende venovať, keď zobrali jeho nominanta.

 

V máji 2021 kričal v parlamente na Kolíkovú, keď konštatovala nedostatky v návrhu Hajšelovej, a pýtal sa jej, koľko mŕtvych Lučanských ešte potrebuje. Neskôr sa jej ospravedlnil a dohodli sa na kompromise blízkom pôvodnému návrhu Kolíkovej. Z vlády neodišiel a ministerke spravodlivosti priniesol kvety.  

Kollár: Kľudne aj poruším koaličnú zmluvu

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 103903 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo bol Boris Kollár ochotný hlasovať s Hlasom-SD, no aj napriek tomu nedosiahol svoje.
  • Ako o Kollárovi rozprával mafián Tiger a aké údajné ultimátum vyslovil.
  • Kedy Boris Kollár prvýkrát pripustil predčasné voľby.
  • Prečo je Kollár ochotný odísť z vlády kvôli svojmu nominantovi Žilinkovi, keď príde o právomoci.
  • Ako sa Kollár vyhráža pri nájomných bytoch.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Michal Svítok
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy politika
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj režiséra. Žena zraneniam podľahla Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť