Je tiež veľmi ťažké zistiť, kde interrupcie vykonávajú, ako a koľko to stojí. Vyplýva to z prieskumu organizácie Možnosť voľby.
Až tretina slovenských zdravotníckych zariadení neposkytuje ženám možnosť absolvovať interrupciu. Vyplýva to z prieskumu feministickej organizácie Možnosť voľby, ktorý mapoval dostupnosť poskytovania interrupcie na žiadosť ženy.
Ženy musia za interrupciami často cestovať, nemajú dostupné informácie a nerovným prístupom sa podľa verejnej ochrankyne práv dokonca prehlbujú sociálno-ekonomické rozdiely.
Nie každá žena má rovnaké možnosti
Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej sa potrebujeme vrátiť k podstate diskusie o interrupciách, ktorou má byť právo žien na zdravie. „Štát je povinný ženám zabezpečiť geograficky aj finančne dostupné služby v oblasti reprodukčného zdravia. V kontexte práva na informácie je taktiež dôležité, aby ženám bolo umožnené ľahko sa dostať k informáciám o týchto službách,“ povedala.
Podľa prieskumu, ktorý si v plnom znení môžeš prečítať tu, však nemajú všetky ženy rovnaký prístup k informáciám ani k samotným interrupciám. Mnohé podľa prieskumu ani nedvíhajú telefóny, v 12 % prípadov sa podarilo skontaktovať až na 3. volanie v priebehu 2 týždňov a v 16 % sa nepodarilo skontaktovať vôbec.
Z analýzy tiež vyplynulo, že spomedzi 70 mapovaných zariadení viac ako tretina odmieta umelé prerušenie tehotenstva vykonať.