Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. septembra 2021 o 18:01
Čas čítania 1:22
Richard Bonde

Obrovské pokroky v boji proti rakovine: vedci našli spôsob, ako ničiť konkrétne bunky pomocou alfa žiarenia, skúšajú aj krvný test

ZDRAVIE ZDRAVOTNÍCTVO
Uložiť Uložené

Dve nové technológie môžu pre svet onkológie znamenať historický pokrok.

Vedci objavili spôsob, ako účinnejšie liečiť niektoré zhubné rakovinové nádory. Využívajú na to technológiu protónovej bórovej záchytnej terapie (PBCT). Výskum bol publikovaný v odbornom časopise Nature Communications.

Odporúčané
Novú autobusovú stanicu v Bratislave a celý komplex Nivy otvoria už 30. septembra Novú autobusovú stanicu v Bratislave a celý komplex Nivy otvoria už 30. septembra 13. septembra 2021 o 12:33

Táto technológia môže poslúžiť v praxi vďaka tzv. kladne nabitým karboránom – zlúčeninám bóru, vodíka a uhlíka. Terapia má podľa vedcov veľké šance pri liečbe rakoviny, pretože zlúčeniny je vďaka záchytnej terapii možné prepraviť priamo do karcinogénnej bunky a po jej zničení zostáva bunkové okolie nepoškodené.

V prvom kroku liečby sa borány vložia do rakovinovej bunky. Tá sa potom ožiari prúdom protónov, ktorý sa správa ako „liečivé“ alfa žiarenie. To sa totiž uvoľňuje lokálne práve z vložených boránov.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Na výskume sa podieľali aj vedci z Akadémie vied Českej republiky. „Táto jednoduchá a lokálne uskutočnená jadrová reakcia, ktorá podmieňuje existenciu PBCT, zaručuje, že okolité tkanivo sa nepoškodí,“ vysvetlil Drahomír Hnyk, člen Ústavu anorganickej chémie tamojšej akadémie.


„Izotop 11 B je schopný po reakcii s protónmi emitovať žiarenie alfa, v boránoch a karboránoch je ho až 80 percent,“ dodal Hnyk. Podotkol tiež, že čím viac atómov v podobe týchto zlúčenín sa dostane do bunky, tým je liečba efektívnejšia.

Skvelý objav na zabránenie tvorbe rakovinových buniek však urobili aj výskumníci z britského Národného zdravotného centra (NHS). Ako informoval magazín LBC, podarilo sa im vytvoriť krvný test, ktorý dokáže identifikovať narastajúce predispozície na tvorbu rakovinových buniek ešte predtým, než sa onkologickému pacientovi objavia prvé príznaky.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash

Tzv. Galleriho test, ktorý začnú testovať v druhý septembrový pondelok, dokáže okrem iného identifikovať aj to, z ktorej oblasti v tele sa rakovina prvotne vyvinula. Skúšať ho budú na približne 140 tisícoch osôb žijúcich vo Veľkej Británii, ktoré sú vo vekovom rozsahu od 50 do 77 rokov.

Test funguje na princípe detegovania fragmentov genetického kódu známeho ako cell-free DNA (cfDNA). Tie sa hľadajú v krvnom obraze, pretože môžu do krvi preniknúť z rakovinových tumorov.

Odporúčané
VIDEO: Vojnové hry v Rusku a Bielorusku sú v plnom prúde. Testujú tanky, lietadlá, lode aj diaľkovo ovládané roboty VIDEO: Vojnové hry v Rusku a Bielorusku sú v plnom prúde. Testujú tanky, lietadlá, lode aj diaľkovo ovládané roboty 13. septembra 2021 o 11:39

„Tento rýchly a jednoduchý krvný test by mohol tu aj vo svete znamenať revolúciu v detegovaní a liečení rakoviny,“ tvrdí Amanda Pritchardová, riaditeľka NHS. „Nájdením rakoviny ešte predtým, ako sa objavia symptómy, máme najväčšiu nádej vyliečiť ju a dať ľuďom najvyššiu možnú šancu na prežitie.“

Domov
Zdieľať
Diskusia