Marian Kočner je obžalovaný v súvislosti s motákmi, ktoré údajne písal ako inštrukcie pre sebe blízkych ľudí, keď ho zobrali do väzby. Už vypovedalo niekoľko svedkov, znalec a vykonali niektoré dôkazy.
Marian Kočner je obžalovaný zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy v kauze „motáky“. Tá sa týka vynášania papierikov s inštrukciami ľuďom, ktorí mali odsúdenému podvodníkovi pomáhať v čase, keď bol väzobne stíhaný za falšovanie zmeniek TV Markíza.
Hlavné pojednávanie je na Okresnom súde Bratislava I, kde mal v minulosti Marian Kočner dobré kontakty aj vďaka bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej. Ona aj niekoľko ďalších sudcov sa už k rozhodovaniu v prospech Kočnera priznali.
Právoplatne odsúdený bývalý podnikateľ má za sebou prvé dva dni hlavného pojednávania v kauze motákov. Zatiaľ vypovedal korunný svedok, bývalý novinár a exsiskár Peter Tóth, ale aj Kočnerov dvorný advokát Marek Para. V prípade druhého menovaného vylúčili z pojednávania verejnosť. Zároveň súd vykonal niekoľko dôkazov vrátane prehrávania telefonátov, ktoré sa uskutočnili medzi Tóthom a Kočnerom krátko po jeho vzatí do väzby.
Tóth: Motákov bolo veľa
Kočner Tóthovi dôveroval, preto mu vraj posielal na papierikoch rukou písané inštrukcie, ktoré sa týkali napríklad kompletného návodu, ako pre Kočnerove dcéry zaistiť peniaze alebo ako sa cez Threemu skontaktovať s Alenou Zsuzsovou vystupujúcou pod aliasom Dušan Kemény.
Podstatná časť motákov sa podľa Tóthovej výpovede pred súdom týkala práve televíznych zmeniek za 69 miliónov eur, pre ktoré Kočnera zobrali do väzby a následne ho aj odsúdili na 19 rokov. Trest už potvrdil aj Najvyšší súd.
Motákov bolo podľa slov Petra Tótha veľmi veľa, niekoľko z nich odovzdal polícii, iné vraj zničil. „Niekoľko ráz ma Marian Kočner cez motáky požiadal, aby som sa stretol s advokátom Marekom Parom,“ povedal Tóth. Para mal údajne zabezpečiť, aby sa prostredníctvom európskych justičných orgánov konanie voči Kočnerovi prerušilo. V motákoch vraj Kočner Tóthovi diktoval, ako má zariadiť, aby v jeho prospech vypovedali siskári Vladimír Mitro a Roman Osuský, ktorí mali potvrdiť existenciu zmeniek.
Tóth sa polícii prihlásil krátko po zadržaní Aleny Zsuzsovej ako podozrivej z vraždy Jána Kuciaka, vyšetrovateľom odovzdal telefón s Threemou, množstvo osobných vecí Mariana Kočnera aj motáky. Tóth nešiel priamo na políciu, ale najprv osobne za bývalým šéfom NAKA Branislavom Zurianom, s ktorým sa dohodol, že sa stane utajeným svedkom a bude svedčiť proti Kočnerovi, s ktorým mal dlhé roky najprv pracovný a potom aj priateľský vzťah. Chodili spolu na dovolenky. Jeho identitu neskôr vyzradili médiá.
Prehrávali výpoveď utajeného svedka
V stredu na súde prehrávali videozáznam z výsluchu exsiskára Petra Tótha z novembra 2018. Ten bol v tom čase utajeným svedkom v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.
Tóth mal na príkaz Mariana Kočnera prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka kontaktovať Alenu Zsuzsovú, nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a ďalšie osoby, aby mu pomohli pri prepustení z väzby. V motákoch sa údajne zvažovala aj pomoc bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.